| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care cred in Dumnezeu. Vreti sa-mi dati nume de documentare, sau site-uri care sa demonstreze existenta Lui? Daca ati vazut filme interesante sau marturii? Intrebarea aceasta nu este pentru atei, asa ca nu va obositi sa-mi raspundeti. Este pentru cei 90/100 care cred in existenta Lui.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Exista o povestioara in Biblie spusa de Isus Hristos in care un bogat strange avere multa si apoi se gandeste cum o sa chefuiasca si sa petreaca el. Atunci Dumnezeu ii spune ca in noaptea aia v-a muri, bogatul se roaga de Dumnezeu sa-i mai lase ceva vreme de trait sa le spuna si celorlalti cunoscuti ai sai sa nu faca la fel. Atunci Dumnezeu ii spune ce-ti spun si eu tie: "chiar Moise si Ilie daca ar cobori din cer neamul asta pacatos N-AR CREDE". Totul tine de credinta si nu de documente. Ex.: crezi ca a existat Aristotel? Eu nu, pentru ca nu exista nici un document original al acestuia, si totusi...noi credem ca a existat. Marturi le au cei ce cred in Dumnezeu si sunt foarte multi care au experiente cu EL dar astea sunt probleme intime si nu se spun pe internet pentru ca sunt multi care nu cred si astfel legatura ta cu Fiinta Suprema ar cadea in ridicol.

| ania a răspuns:

E excelent ca esti in cautarea Lui. O sugestie: http://wordarmy.wordpress.com/.Poti sa/i spui si direct: "Unii te contesta asa de vehement, altii sun asa de siguri de existenta ta, daca existi cu adevarat convinge/ma Tu". Raspunde totdeauna provocarilor. Chiar intrebarea pe care o pui e un semn ca si El te cauta.

daniela
| daniela a răspuns:

Cred ca exista o putere divina care are grija de noi cei pacatosi http://www.gotquestions.org/Romana/Exista-Dumnezeu.html, citeste si Dumnezeu există, eu L-am întâlnit de André Frossard

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Un film interesant despre Geneza: http://www.youtube.com/watch?v=CvqlWhsMdfY

| IuliaAle a răspuns:

In Dumnezeu poti sa crezi sau sa nu crezi, nu exista cale de mijloc. Nu trebuie sa ai o dovada constand in ceva material, adica ceea ce ceri tu. Trebuie doar sa.crezi,sau nu! Iar daca nu crezi, inseamna ca traiesti cam degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaga faptura striga gloria lui. daca nu vezi asta inseamna ca esti orb, si surd. dar chiar si tu prin acestea strigi gloria lui. daca nu te auzi nici pe tine insuti, inseamna ca e grav. dumnezeu e atat de aproape de tine, si tu esti asa departe de el.pacat.roaga-te sa -ti deschida ochii si urechile, iar tu deschideti inima, fiindca el bate.mereu, ca are si timp si rabdare. dar tu ai inima? sau piatra?

| scula a răspuns:

Nu cred ca exista si nu cred ca ar trebui sa existe dovada fizica, de lucrul asta ar trebui sa iti dai seama singur, sa sesizezi logica fara ajutor. Totusi, existau un film care arata minciunile ateilor si reafirma realitatea biblica, il gasesti aici: http://www.trilulilu.ro/dannicoara/0dc094ca5e5414