| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu cred unii in Dumnezeu si in minuni cand sunt milioane de marturii ale oamenilor care zic ca au experimentat minuni facute de Dumnezeu si de Sfintii lui si cand Universul asta complex minunat si masinaria corpului uman de asemenea complex si minunat dovedesc existenta unui Creator Inteligent(a se vedea teoria Designului Inteligent).Vad pe aici multi "destepti" care stau aici pe site numai sa conteste existenta lui Dumnezeu avand 0 argumente si tupeu nesimtit cat carul fiindca batjocoresc credinta unor oameni si mai au si aer de superioritate in realitate nefiind nimic de ei,useri de genul lui Ray,suntserios,octavian nu stiu cum,holiday, inferno...etc.
Nu intelegeti ca nu aveti niciun argument bun ci sunteti facuti doar sa luati la misto si sa va dati mari nefiind ceea ce vreti sa pareti? De ce se perinda atatia atei rauvoitori,ignoranti si rautaciosi pe la rubricile religie si stiinta si filosofie? Pana unde duce absurdul? Uitati-va la tembelii de atei de pe TPU si veti vedea ca tocmai prin lipsa de inspiratie a ateilor care improsca doar cu noroi si mistouri Dumnezeu devine mai puternic si mai real ca niciodata.
Stiti versetul din Biblie Zis-a cel" nebun" in inima sa:Nu este Dumnezeu.
Ateilor, chiar nu aveti altceva de facut decat sa stati pe TPU si sa radeti si sa atacati pe cei ce cred in divinitate?

13 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand, voi postati intr-o sectiune care se numeste "Stiinta si Filosofie", nu v-am contestat niciodata credintele in sectiunea voastra (n-am idee cum se numeste ca n-am trecut pe acolo).

In al doilea rand, nu cred ca intelegi conceptul de argument sufieicnt de bine incat sa-l folosesti.

Nu in ultimul rand, nu prea ma iau de aceia dintr voi care inteleg ce e aia credinta intrinseca autentica, o respect oricare ar fi aia si cunosc asemenea oameni demni de mai mult decat respect, chiar de admiratie.
Am o problema cu habotnicii care nu inteleg ca daca se chinuie sa explice existenta unui zeu al lor in niste concepte pe care nu le cunosc nu fac decat sa sune penibil si ii trag in jos si pe cei autentici cu argumente demne de discutat.

Sincer cred ca sunt suparat mai tare de faptul ca cei ca voi cei 2-3 care tot postati in sectiunea asta ii faceti pe oameni sa creada ca toti credinciosii sunt al fel de ignoranti ca voi lucru complet fals.

| Nilsson a răspuns (pentru RoCkKiD):

Scuze ca intervin, daca ai intra din cand in cand la „sectiunea noastra" ai observa ca ateii (si mai ales cei enumerati mai sus) sunt in general mult mai activi decat cei care sunt atasati de vreo credinta.
Iar acest paradox face inevitabil faptul ca din cand in cand sa mai fie lansate contraatacuri si in „sectiunea voasta".

| RoCkKiD a răspuns (pentru Nilsson):

Nu le iau apararea, vorbesc in nume propriu.

Singurul pe care l-am vazut mai des e Ray (ce-i drept si posteaza peste tot) si din punctul meu de vedere cred ca e tinerel si cred ca face exact ce a facut omul care a inceput conversatia asta dar din tabara adeversa.

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Inferno nu l-am mai văzut de ani acolo, nici pe suntserios nu-l prea văd la "Religie".

| Dismally a răspuns:

Sunt miliarde de marturii ale oamenilor care sustin ca adevaratul dumnezeu este Allah sau Budda sau Shiva etc. Foarte multi sustin ca au fost rapiti de extraterestri sau de reptilieni, ori ca au diverse probleme din vina masonilor.
Nu exista nici o dovada ca dumnezeu ar exista. Marturiile si "minunile" le crezi tu poate, dar acestea nu sunt dovezi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Hai sa ne intalnim si sa mergem impreuna la sectia de oncologie a spitalului Fundeni, sa vad daca vei mai avea aceeasi optica si dupa aceea. Chiar si daca a existat candva un Dumnezeu creator, e mort demult sau oricum e indiferent la ce se intampla cu noi. Apoi, oricum nu este cum scrie in Biblie, alea-s niste aberatii idioate, o vrajeala ieftina ca sa tina sub control masele (ne sperie cu bau-bau). Daca a existat sau mai exista un Dumnezeu nu are deloc forma utopica pe care o prezinta religiile, e mai degraba o energie, o forta a naturii, o frecventa (vezi radiatia cosmica de fond).
Iar argumentul tau care se leaga de marturiile oamenilor cu privire la minunile savarsite e foarte slab... De cand sunt oamenii corecti si cinstiti si relateaza doar adevarul? Asa naiv esti? Pai sunt marturii ale oamenilor care zic ca au vazut OZN-uri si/sau au fost rapiti de extraterestrii (chiar si poze), marturii ale oamenilor care zic ca au vazut fantome si creaturi ale noptii, marturii ale oamenilor care de principiu sustin lucruri false, inventii, tampenii. De cand e OK sa ne luam dupa ce-i bubuie mintea lu X sau Y? Poate are schizofrenie si halucinatii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inferno da cele mai pertinente argumente. Ca tu nu vrei sa le accepti (sau poate nici nu le intelegi) nu e vina lui.

In plus, de ce am crede in Dumnezeu pe baza unor minuni? Apare unul ca s-a vindecat de cancer la televizor si gata, il pupati in c*r pe Dumnezeu. Dar oare cate alte milioane mor?

Acest zeu al tau salveaza criminalii, dar lasa sa moara copii nevinovati. Aha, imi place logica ta.

Plus, ce design inteligent? Daca e sa o dupa design inteligent, cam fiecare vietate din lumea asta e proiectata sa omoare alte fiinte. Unde e iubirea lui Dzeu asta?

La categoria religie, inteleg, nu prea avem ce cauta. Eu mai intru aici cand ma plictisesc. Dar la stiinta si filosofie nu vad ce n-am cauta. Probabil tu n-ai avea ce cauta acolo, avand in vedere ca esti paralel cu stiinta si nici nu intelegi ca filosofia e mai mult decat veneratul unor batranei pe norisori.

Si nu. Cand stau la categoria asta, nu am nimic de facut.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

A, pf. Am crezut ca-s la categoria religie. Iti extinzi propaganda si la alte categorii, vad.

| Steregoi a răspuns:

Merita sa fie ignorati asa cum ei ignora pe Dumnezeu si adevarul realitatea si adevarata stiinta si cunostinta. Ei sunt manipulati de Satan cu savantii sai.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista minuni si miracole. Dumnezeu nu face minuni si miracole.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poartă-ți credința în suflet, nu o înșira în rânduri pe un site unde toate tipologiile de oameni pot să-și exprime părererile, care, bineînțeles, sunt diferite. Ai și tu frustarea ta în momentul ăsta, iar eu te asigur de ceva: L-ai supărat pe Dumnezeu.

Ce? Aproapele virtual nu merită și el respect și spațiu de exprimare? Asta e soluția? Ray, suntserios, octavian nu stiu cum, holiday, Inferno sunt niște oameni care, poate, nu au nevoie să creadă într-o ființă superioară ca să se protejeze de răul celor din jur sau de răul pe care și-l pot face singuri. Ateii își apără opiniile, așa cum tu îți aperi credința.

Întrebarea ta, pare una scrisă într-un moment de frustrare și de supărare. Tu, fiind credincios, nu ar trebui să pornești o polemică-atac. Și e suficient să îți destăuinui credința, când e cazul. Ești un om al domnului, iubește-ți aproapele, tinere! Că mă faci să mă simt deprimată, ar trebui să fi rază de soare și bunătate cât cuprinde, nu știu, altceva... Nu ți-e milă de ateii ăia, și ei (conform credinței tale) copii ai Domnului? Nu crezi că ori fi avut ei ceva la viața lor de nu pot să se lipească nici de Dumnezeu, nici de Alah și nici de Zalmoxis al dacilor? Poate e o problemă de publicitate aici. Nu or ști tainele sfinte.
Au dormit la ora de religie, pentru că au avut de învățat la geografie, să aibă medie mare, să intre la liceu, la facultate, să își ia un job și să își asigure o viață, să poatră trăi pe pământ. Poate că nu sunt chiar așa, niște oameni fără scrupule și fără onoare. Nu faci diferența între credința în Dumnezeu și credința în credința în Dumnezeu. Nu e o modă, tinere! E un stil de viață. Să iubești și să trăiești în armonie cu aproapele tău, ajutându-l la teme, nu întrebându-l „de ce ești prost, mă?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar vorbesti de mine? M-ai chemat sa fac o minune?

| Uvox a răspuns:

Continuă cu Omega 3, 6, 9 si abtine-te sa ii mai faci tembel pe atei.
Rezolva-ti problemele pe care le ai si discutam după. Poate o sa asculți cu mintea nu cu sufletul.
Dzeu e mort si îngropat. RIP.