| VacutzaRoscata a întrebat:

Am observat ceva pe siteul asta
aproape toti sunteti atei
o iau si eu ca Marioara aia acu... da totusi laughing sunt multe dovezi ca exista, dar in fine...de ce nu credeti in el?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

In limba ebraica Iehova reprezinta numele lui Dumnezeu in care gasim atributele lui Dumnezeu.Adica Iehova-rafa (Dumnezeu care vindeca), Iehova -Iire(Dumnezeu care poarta de grija), Iehova Savaot(Domnul ostirilor)etc.Adica in orice circumstanta ne aflam, El este rezolvarea la orice problema.Nu trebuie sa faci parte din cultul martorilor lui Iehova ca sa crezi in El.Nu apartenenta la un cult sau denominatiune ne mantuieste.Eu cred in El, Il iubesc, ascult de Cuvantul Sau il traduc in viata mea de zi cu zi si am siguranta mantuirii in inima mea.

28 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

N-ai sa vezi ca pe locul ocupat de un prost, ramas vacant, se repede sa-l ocupe altcineva decat...

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ţi-aş scrie despre ateism şi agnosticismul epistemiologic dar... observându-ţi limba română, parcă n-am nicio tragere de inimă.
Mna... pe scurt, povara dovezilor cade pe cei ce cred.
Dacă eu vin acum şi spun că m-am întâlnit cu Zâna Măseluţă, fiica marelui Inorog Roz şi Invizibil, văr cu Monstrul Zburător al Spaghettilor şi descendent direct al Ceainicului Rotitor al Universului şi că această zână mi-a vorbit în numele trinităţii mai sus amintite că dacă nu vă pocăiţi toţi, o să se prăbuşească marele ceainic aducând sfârşitul lumii... tu m-ai crede? Sau mi-ai cere dovezi? Cum ai reacţiona dacă ţi-aş spune: "dar eu am văzut-o, marele inorog şi zâna măseluţă există! zi-mi tu de ce nu există!"?! N-ai zice că-s nebun?!
Eh... înlocuieşte Zâna Măseluţă cu Duhul Sfânt, Marele Inorog Roz şi Invizibil cu Iisus Hristos, Ceainicul Rotitor cu Dumnezeu şi Monstrul Zburător al Spaghettilor cu Fecioara Maria.
De ce n-aş crede povestea cu zâna măseluţă dar să cred că o fantomă sfântă a lăsat gravidă o virgină care a născut şi virgină a rămas iar fii-so a făcut nişte minuni documentate doar într-o singură carte şi a murit şi unica dovadă a învierii sale este un mormând gol?!
Hai noroc.

| EmaS a răspuns:

Daca privesti in jurul tau,tot ceea ce te inconjoara,a fost creat de un Creator.El a facut cerurile si pamantul,luna,soarele, stelele, galaxiile.El a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa.Prin natura materiala,omul nu poate poseda nemurirea,si de aceea I-a dat o natura spirituala, care sa-l faca capabil sa sa traiasca alaturi de Dumnezeu in vesnicie, in ciuda mortii care exista pe pamant pentru trupul material.Ce minunat este traiesti cu nadejdea ca aceasta moarte nu este decat trecerea la adevarata viata impreuna cu Dumnezeu!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu cred în văcuţe inteligente... dar văd că-s pe cale de dispariţie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Hai, sari cu dovezile alea si vezi ce ierburi pasti, ca am impresia ca deja ai sarit de marijuana...ai dat-o pe hard.

| Angel0 a răspuns:

Nu-ti mai place iarba?
Fundita?

| MMihai a răspuns:

Eu am fost ateu! Citește și tu Istoria credințelor și ideilor religioase de Mircea Eliade, pentru început.

| Skylar a răspuns:

Pentru ca e viata mea si fac ce vreau cu ea.

| chelstone a răspuns:

Pai sunt mult mai multe dovezi care arata ca nu exista dumnezeu, crestinii nu o sa le vada niciodata pentru ca...
Cum ti se pare povestea cu facerea lumii prezentata de unii oameni in biblie in care totul s-a creat in 7 zile, bine acolo doar pamantul, luna si soarele, dumnezeu nu are timp, deci inca o dovada ca acea carte este scrisa de pamanteni medicorii cu logica precara dar cu harul manipularii

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Ţi-aş scrie rânduri întregi despre asta, însă ca să rezum, îţi spun că nu cred întrucât nu am nicio dovadă practică.
În loc să stau şi să mă încred orbeşte într-o pură poveste de adormit copii, mai degrabă aleg să îmi formez propriile teorii în ceea ce priveşte viaţa şi alte noţiuni.
În timp ce voi, credincioşii, puneţi tot imposibilul pe baza supranaturalului şi a "forţei divine", eu aleg să urmez o explicaţie ştiinţifică. Punct!

| Kosuchin a răspuns:

Arata dovezilee plox!

| RhoOphiuchi a răspuns:

Pai da-ne dovezile atunci. Eu nu zic ca nu exista, eu vreau sa vad dovezile. Ca exista cine? Dumnezeu? De ce nu Zamolxes? De ce nu un zeu hindus? Ca si oamenii aia probabil ai destule dovezi ca altfel nu ajungeau sa aiba o credinta care sa dureze in timp. Deci?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Nici o data nu mi-a raspuns la rugaciuni.
2.Nu mi-a aratat nici o data ca e acolo sus si ne vecheaza.
3.Arata\zi-mi dovezile.
4.Majoritatea crestinilor zic ca sunt tone de dovezi ce El exista, si cand ii intreb care sunt nu-s in stare sa zica una pluzibila

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Atunci...tu crezi sau nu in Dumnezeu? eu da,cred in Iisus, si nu-mi pasa de toti ateii ce spun, drept ca mi-e mila de ei ca nu cred in Dumnezeu...

| FuckOnCocaine a răspuns:

Dovedește-ne că există și îți dovedim contrariul.

| Dunnamite a răspuns:

@Vacutz. ateu inseamna o persoana care neaga existenta divinitii. daca tu zici ca ateu este o persoana care nu crede in divinitate, atunci el recunoaste existenta ei numai ca a ales sa nu creada in ea!

| VacutzaRoscata explică:

666 ateu inseamna sa nu crezi in Dumnezeu daca nu faci rugaciuni poti crede, dar daca crezi nu te numesti ateu dar nici un mare credincios tongue

| VacutzaRoscata explică:

Larix normal cum sa nu mai imi placa :o? acu m-am apucat de marijuana

| Chrysk2 a răspuns:

Biserica pentru mine,e casa Martorilor lui Iehova.
Nu ai inteles sau ai ignorat,eu ma duc la "biserica" tot asa pentru ca acolo e mai frumos si oamenii te primesc cu caldura si sti ca acolo rugaciunea este altfel decat daca o faci acasa singur,dar nu UITA ca Martorii lui Iehova merg din casa in casa pentru a zice cuvantul adevarat al lui Dumnezeu, ceea ce popa nu face.
La biserica nu afli nimic din biblie, are cateva predici care tot alea le zice.
Daca ai citit vreo data biblia ai vazut in apocalipsa ca popii vor pica.De ce?
Pentru ca nu fac ceea ce zice Iehova ci doar ce vor ei,alegand cateva cantari etc...
Raspunde-mi sincer daca tu ai invatat ceva la popi in afara ca mergi in casa Domnului,care ar trebui apreciata la adevarata sa valoare?
Eu daca ma uit peste raspunsul tau vad foarte clar ca nici macar nu ii zici numele lui D-zeu,adica Iehova,lui ii place ca oamenii sa ii zica pe nume,in scris sau vorbit nu conteaza.
Domnul se foloseste peste tot,el vrea ca noi sa ii spunem Iehova
V-a spus asta popa? nu.
V-a spus ca politica+ei vor pica impreuna pentru ca vor sa ai aiba puterea impreuna?(scrie in apocalipsa)nu
V-a spus vreo data de ce va impartasiti?(de ce o faci si tu?)
Noi nu avem dreptul sa ne impartasim pentru ca nu suntem perfecti si nu vom mai ajunge in cer, langa el ci vom ramane aici pe pamanat cu viata vesnica.
Cei care au baut vinul si au mancat au fost apostolii care au avut drept deplin, ei fiind ridicati la cer+ inca pana in 1914 a fost ales ultimul om care v-a urca in cer.
Au fost deja alesi cei 144000mii de oamenii care vor fi mana dreapta a lui Isus(el ne v-a conduce de acum incolo).
Si multe altele, eu stiu biblia, bunica mea a fost Martora 46 de ani,si mergeam cand eram mai mic la adunari,acum am inceput din nou sa ma duc.

Eu nu incerc sa te intorc de la religia ta,iti zic doar adevarul care este foarte clar,dar oamenii il ignora pentru ca nu au citit biblia,daca din EA credeti de ce nu faceti ce zice Ea,pentru ca popa nu zice ce trebuie.

Oricum,daca ai intrebari despre biblie si nu despre popi,poti sa imi scrii oricand.

era dintr-o conversatie cu cineva...
Foarte multi ajung sa creada in momentul in care au probleme grave,cancer usor,probleme care se trateaza.
Inca ceva aiurea este ca multi nu au citit biblia,care ei zic ca este o carte pentru a duce oamenii in eroare, dar cum am zis si mai in sus in conversatia aceea, biblie ne arata tot ce s-a intamplat si se v-a intampla.
razboiul din 1914+celalalt
Popii+politica+criza economica+multe altele care s-au intamplat si se vor intampla.
Nu poti sa intorci pe cineva din credinta lui.

| youtube2011_7096 a răspuns:

O, sa fi vazut acum ceva timp, apologetica crestina "in it's prime"rolling on the floor
Sa vezi acolo argumentul cosmologic al lui Kalam, si logica crestina:
Orice lucru care exista trebuie sa fi avut un creator. Universul exista. Universul a avut un creator...si acesta este DUMNEZEUL CRESTIN-ORTODOX laughing.
Na si tu, logica!

| THCC a răspuns:

@Chrysk2 Cum ai tupeu sa contesti o religie aparuta acum mii de ani?
pe cand organizatia martorii lui iehova a aparut in 1870.

Unde se specifica ca lui Dumnezeu ii place sa ii spui Iehova?

Martorii lui iehova merg din casa in casa sa stranga mai multi adepti, Dumnezeu nu te obliga sa crezi in El sau nu, e alegerea ta

Vezi tu din cauza ca oamenii au citit biblia si au inteles-o diferit s-au format religile.Asa ca hai sa-i lasam pe cei mai intelepti ca noi.

PS: nu am nimic personal cu tine.

| TheHunter38 a răspuns:

Ateu inseamna sa nu crezi in divinitate, dar de crezi in satana 666 tot divinitate inseamna nu? deci daca esti ateu nu crezi nici in 666, nici in alte religii,.
interesant e ca in timpu comunismului cand era intrerzis religia, oamenii erau credinciosi.acuma cand e permisa mai toti sunt atei
Si eu is ateist 99, 99%/.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie doar sa iti folosesti emisfera stanga a creierului si o sa te auto-luminezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand este `El` cu E mare daca il respecti atat de mult.in al doilea rand daca esti ateu nu inseamna neaparat ca nu crezi in `El`, doar ca nu-ti pasa atat de mult si nu faci rugaciuni si matanii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista cineva pe site-ul asta care crede in evolutionism? Va rog... ma simt singur laughing

| MissCupcake_7313 a răspuns:

Nu e ca nu cred in Dumnezeu, parerea mea e biserica si biblia sunt doar praf in ochi, vezi tu religia creeaza multe prejudecarti si discriminari.Imi place sa imi traiesc viata dupa propriile reguli si sunt constienta de ce e bine si ce e rau si incerc pe cat posibil sa fac bine.
PSbig grinaca nu ar exista acest ''Dumnezeu''dupa cum il numim noi cum s-ar mai fi creeat lumea? Cu siguranta exista ceva sau cineva care a tras de sfori pentru ca nimic nu ia nastere din nimic.

| MissCupcake_7313 a răspuns:

Si inca ceva,mi se par total stupide babele super credincioase care cred ca daca se duc mereu la biserica si se calca in piciore sa puna mana pe anafura aghiasma etc. o sa le mearga lor bine in viata (scurta/lunga)pe care o mai au de trait.E culmea, doar pentru ca faci matani si treci pe la biserica, dai un leu pe o lumanare nu inseamna ca Dumnezeu te va ajuta. Funda daca te-am lamurit?happy

| Cherry16ツ a răspuns:

Dovezi.thinking
De unde ai tu dovezi?! straight face. Istoria nu e o dovada! happy.E doar o scriere! Ateii nu cred nici in Dumnezeu,nici in Alah, Buda, sau mai stiu eu cine.Ateii pur si simplu au traditiile lor.Pai ori sunt dovezi, ori nu mai sunt! straight face