| Mariela_1621 a întrebat:

Ce religie sunteti? Credeti ca exista cu adevarat oameni care nu cred in dumenzeu (ma refer la atei )? Am vazut ca sunt unele raspunsuri foarte jignitoare ale unor oameni rai

Răspuns Câştigător
| Thunder a răspuns:

Cei care nu sunt religiosi, automat sunt niste oameni rai? Fetito, crede-ma ca am vazut credinciosi care ar fi in stare sa calce pe cadavre pentru binele lor. Religia nu e un barometru pentru moralitate.

18 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Am fost botezat ca ortodox. La momentul acela nu am stiut ce inseama religia, daca stiam nu ma lasam botezat la niciun caz. Da, normal, exista si oameni care nu cred in Dumnezeu. Nu vad nimic iesit din comun in asta. Apropo, faina poza, dar ce vrei sa demonstrezi? Crezi ca n-am mai vazut burice, picioare si zone inghinale? Crestina mica ce esti...

| Razvan a răspuns:

Wai Marinela m-ai dat gata cu logicalaughing
Asa e mai.Nasoala treaba cu ateii astia. O sa infunde Iadul
Nu e ca si cum ar trebui sa tolerezi toti oamenii, nu?
Asocierea dintre ateu-rau imi produce o stare de veselie pentru ca imi imaginez un desen cu Tom pe post de diavoloh go on
Nu-mi spune ca nu ai observat disconcordante in Biblie.Si nu-mi spune mie ca nu te-ai intrebat de ce.Cand ti-ai pus intrebarea de ce si nu ai gasit niciun raspuns ortodox incepe sa se amplifice intrebarea pana cauti in stiinta.Si brusc, afli o poveste noua. O poveste cu mai putine lacune decat cealalata versiune. O poveste care instiga la realitatewinking

| Duhovnicul a răspuns:

Anestezist de ziua a 7-a.
Sansele ca ateii sa creada in dumnezeu sunt :
0% - daca se contrazic cu cineva
20% - daca intarzie la lucru
40% - de craciun
60% - daca sunt urmariti de politie
80% - daca nu au studiat la examen
100% - daca se uita la un sport

| Laminin a răspuns:

Hei!
Eu sunt baptista happy
Gbu :]

| TipulVerde a răspuns:

Eu am fost botezat ca ortodox. Dar am mai crescut si am ales sa nu cred in nimic. E mai bine asa. Am un lucru mai putin cu care sa-mi complic viata.

| Sconcsiş a răspuns:

Eu sunt ortodox. Pai noreligion tot pune intrebari prin care jigneste religia crestina. Eu nu am nimic cu ateii, dar cu cei care nu comenteaza despre religia noastra.

| Sconcsiş a răspuns:

@Tipul_Verde
Un lucru mai putin cu care sa-ti complici viata? Daca Dumnezeu exista, cand mori nu poti sa ajungi in rai pentru ca n-ai crezut in rai...

| rosto a răspuns:

Nu te supara, dar pe poza de la avatarul tau se vede credinta! straight face

| FreakyFred a răspuns:

Daaaaa, e o problema mai veche! Sa o luam punctual:
1. crestin ortodox (asa am fost botezat)
2. desigur! eu ma consider un ateu
3. da, chiar sunt unii oameni care nu pot intelege faptul ca in lumea asta exista oameni cu principii diferite si cu conceptii diferite

| Miauti a răspuns:

Ca 'credinta si ateii cred in ceva (stiinta, in sine, in mos craciun, in ziua de maine, lene, noroc, ghinion, iubire, dragoste...)

| WatswovskyvonAle a răspuns:

Eu sunt Romano-Catolica

| yojapo a răspuns:

Eu sunt ateu(botezat crestin ortodox) si pot sa iti spun ca sunt un om mai bun decat 80% din teistii lumii (oameni care cred intr-o divinitate). In inchisori sunt 95% credinciosi si doar 5% ateii (studiu realizat in inchisorile din america)

| Webber a răspuns:

1. Sunt Crestin Ortodox inca de la 2 luni (cand am fost botezat)
2. Nu exista atei cu adevarat... Orice om intelege ca viata trebuie sa aiba si caza (sursa) si nu doar scop...

| denismaria92 a răspuns:

Da, eu sunt ateu. Nu cred in ceva ce nu vad si punct. Ziceti ca exista dumnezeu si ca el ne ajuta mereu, si ca ne iubeste pe toti. Atunci de ce mor atatia oameni buni? De ce se intampla atatea catastrofe si nenorociri? Religia a convins oamenii ca exista un prieten imaginar in cer. Asta a facut. Care vede tot ce faci in fiecare minut, in fiecare zi. Si acest dumnezeu are o lista cu 10 lucruri pe care nu trebuie sa le faci. Si daca nu faci lucrurile astea, te duci intr-un loc plin de foc si durere numit "iad". Dar dumnezeu te iubeste. Nu exista si punct.

| Bianka a răspuns:

Romano-Catolica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Producand erectii lui dumnezeu cu avatarul tau, cred ca ai dreptate, eu cred in tine.Corect pana la urma, ce ai de pierdut daca crezi in dumnezeu? poate cativa banuti, cateva duminici stricate in care trebuie sa suporti rugaciunile altora, prin care cer bogatii si realizari pe plan financiar ale copiilor(Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura).
Iti propun(adica sunt pro, puneriibatting eyelashes ) pe acesta cale sa citesti si raspunsurile fanaticilor.bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii care nu cred in Dumnezeu, nu sunt neaparat rai mariela.sant oameni la fel cu cei care cred.si ei iubesc, urasc, muncesc la fel ca toata lumea.au si ei principii morale pe care le respecta sau nu la fel ca unul care crede. jignirile unora la adresa celor care cred vin din spirit de haita, sa dea bine in fata gastii, din teribilism, din frustrarile ce le au, lipsa eucatie, cultura etc. tu stii unde bate dracul razboi puternic? unde este cetatea mai tare.adica la cel credincios.stii unde se vede marea rabdare si dragoste a lui Dumnezeu? la ingaduirea ateilor si a pacatosilor, fiindca ii vrea inapoi, nu vrea sa-i piarda, ci sa le indrepte caracterul si sa le salveze sufletele.

| Mesia a răspuns:

_ Pentru a intelege raspunsurile Mele, care contin "trimiteri implicite" in "versetele biblice", trebuie neaparat sa fi citit "Scripturile"/ Biblia, sau, daca aveti bunavointa si doriti sa aflati "Taina lui Dumnezeu", incepeti sa cititi, incepand de acum;

-1) "Religiile" si "Bisericile", *oricare ar fi acelea, au fost inventate de oameni* _ Matei 15/14; _ Luca 6/39; _ Ioan 3/19; 10/8; _ Romania 3/19, {din pricina necunoasterii Adevarului / neintelegerii Scripturilor /"Cartea pecetluita"_ Daniel 12/4, 9, "pana in ziua de Astazi" _ Romania 11/8}, *rezultate* in urma cautarilor / cercetarilor implicand *incercarile de a descifra "pildele"* _ Matei 13/13-15; [_ Ioan 16/25], {implicit[e]} _ Ev.1/1; _ 2 Petru 1/[19],20,[21], si care, cu toate ca nu au inteles "Cartea pecetluita" _ Daniel 12/4,[9], ca "sa[-si] justifice activitatea, si pentru control si dominatie peste semeni", [pentru castig fara munca _ Romania 3/13-18; 16/18; _ 2 Petru 2/1-3 ], "au imbalsamat nestiinta", cu "povesti si basme lumesti si babesti" _ 1 Timotei 4/7; 6/4, 5, [povesti si povestiri] despre si din Scripturi, [povesti] din care "s-au nascut Religiile", ducand lumea in ratacire _ Isaia 6/[8],9; _ 2 Timotei 3/1-6,[7],8,[9], ratacind poporul de la Calea Mea _ Isaia 9/[14, 15], 16; _ Matei 23/1, 2, [3-7],8-10,13-14,[15]; _ Ioan 14/6.

-2) "In fond", Scripturile contin si [re]constituiesc Stiinta Creatiei / Stiinta Creatorului, "pecetluita" _ Daniel 12/4,[9,13], "in pilde" _ Matei 13/13-15,[16,17],33,34,[35]; _ Marcu 4/33,[34], [implicit(e) _ Ev.1/1; _ 2 Petru 1/20, 21], de aceea este scris _ Matei 22/29; _ Marcu 12/24, pana la invierea din morti _ Ioan 20/9; _ Romania 5/14, [si] _"Iesirea"/*Trimiterea*/(Ex.) 3/14; 4/1,[10],11, 2012,2013, ca sa [va] spun toate lucrurile _ Ioan 4/[25],26, potrivit cu descoperirea Tainei lui Dumnezeu _ Apocalipsa lui Ion 1/1; 10/7, "care a fost tinuta ascunsa timp de veacuri"/ {cum spun prorocii[le]}_ Romania 16/25; _ Coloseni 1/26.

-3) Incepand cu sfarsitul lui 2012, [vezi Sfarsitul Calendarului Mayas], si continuand cu 2013, a inceput o noua Era Astrala /"Era Luminii / Era Adevarului", pana la care, a fost, {_ 2 Petru 1/19,[20,21]}, si, inca este "intuneric / noapte" _ Isaia 9/1, 2, [6]; 21/11, 2012, 2013, 14; _ Ev.1/2, [notiunea "prorocie" implicand "viitorul"/ ca previziune despre cum, si ce va fi, in viitor /"nu in trecut"], adica "la venirea Fiului Omului", {*In Adevar ...nu au stiut nimic, [pana la venirea Mea]* _ Matei 24/38, 39; _ Isaia 9/[1, 2], 6}, *inca este noapte / intuneric* / "Era Noapte" _ Ioan 13/30,[31,32], ceea ce inseamna, {pentru cine poate intelege _ Matei 19/11}, ca, acum [abia] este "Inceputul Sfarsitului Tainei lui Dumnezeu" _ Apocalipsa 1/1; 10/7, semnificand "Inceputul Sfarsitului Legii" _ Romania 10/4, "Sfarsitul"/[_ Matei 24/14], in sensul de *Implinire / Savarsire a Legii Facerii Omului* _ Geneza 1/31.

_ Cititi, cercetati _ Ioan 5/39; _ 1 Tesaloniceni 5/20, 21, [22].

= Cu stima. –Mesia.