| Oanapisipisi a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor. Ne-a dat la scoala un proiect sa lucram individual. Intrebarea mea este : Cum fac un circuit electric? Adica sa il fac doar din cablu, bec, o baterie si un intrerupator.
Dau funda primului raspuns care ma ajuta.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In serie sau in paralel?

| Kaℓi a răspuns (pentru darrio2007):

big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Kaℓi):

De ce razi, frumoaso! Nu stiai asta?

| Kaℓi a răspuns (pentru darrio2007):

winking
Ai fi uimit!
Nu, rad pentru ca mi s-a parut ca bagi omul si mai rau in ceata... si am crezut ca o faci voluntar.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kaℓi):

Nu o fac voluntar dar circuitele asa sunt.Profilul meu de liceu este electrotehnic.Asa ca stiu de ce am intrebat asta. Daca nu da detalii este problema ei.

| Kaℓi a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu ca circuitele pot fi in serie sau in paralel, stiu si despre curentul continuu sau alternativ... nu era o critica, pur si simplu am crezut ca vrei sa glumesti cu intrebarea aia, greseala mea.
Daca era o gluma, era una reusita.
Daca nu e, frumos din partea ta ca esti serios si vrei sa ajuti.
Peace!

| darrio2007 a răspuns (pentru Kaℓi):

Multumesc pentru apreciere.Te pup.O zi frumoasa in continuare.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

De ce nu un circuit un pic mai complicat dar in acelasi timp simplu, de exemplu am gasit pe net un circuit simplu care detecteaza cand e intuneric si se aprinde ledu, iar cand e lumina se stinge.

http://www.evilmadscientist.com/......d-circuit/

Daca sti vreun magazin de componente de electrica, nu o sa te coste deloc mult.

Iti trebuie baterie (3v), LED, LTR-4206E phototransistor, 2N3904 resistor, si 1 k resistor.

| horia2012 a răspuns:

Uie aici, e foarte simplu, faci ca in poza (aceea cu bec, baterie si intrerupator):
http://www.scrigroup.com/......a95872.php

| stlucian a răspuns:

Da, si acela e un circuit electric. Faci circuitul cu ce ai prin casa nu? E daca vrei ceva mai complicat poti face un circuit cu doua intrerupatoare legate "du-te-vino":

http://castravet.com/wp-content/uploads/2009/01/graphic11.jpg

Adica folosesti doua intrrerupatoare pentru aprins/stins(pentru un nol lung de exemplu sau o scara) :-bd

| dianawq66 a răspuns:

Lipesti cablul de baterie dar vezi sa pui sa legi si firisoarele din inauntru cablului! adica sa le lipesti! si dupa ce termini de lipit...bagi becul intre ele si legi intrerupatorul!