| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

mi-a murit bunicu`, la care tineam eu cel mai mult si pe care il iubeam.Si are aproape 6 ani de cand a murit. Si, de cand a murit, tot ma simt cu el langa mine si mi-e frica! Intr`o noapte dupa 1 noaptea, mi-a mangaiat cineva parul, fiind singura in casa, mama tata fratele erau la nunta m`am speriat! Si, cand dorm noaptea parca sta cineva langa mine ca nu am loc in pat:laughing. Se aud pasi, si mama a auzit![NU SUNT NEBUNA! VA JUR!] SE AUZEA ZGOMOTE GEN CAND TAI CU TOPORUL! crying Ce sa fac? ma jur pe tot ce am eu nu stiu ce sa fac! desi, nu`mi vne sa cred.

20 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Unu la mana, nu-i frumos sa te juri. Doi la mana, totul se intampla doar in mintea ta. Trei la mana, spune-i tatalui tau sa verifice imprejurimile casei. Poate se misca ceva obiect prost pus etc.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Si bunicul meu a murit acum 2 luni. Cu o noapte inainte de pomana de 45 de zile, inainte sa adorm, am putut sa jur ca m-a mangaiat cineva in cap, dar de frica mi-am tras plapuma in cap si am zis "da-o-ncolo de treaba, ca nu se poate asa ceva!" Mai stii...

| siwel a răspuns:

Din pacate, dragii bajetzi si fete care nu au experimentat nimic extrasenzorial nu pot sa creada.
Bine ai venit in lumea la fel de reala, si bine suprapusa cu a noastra, cea a spiritului.
Toate religiile au explicatii pentru ce ti se intampla. De la budhisti, new age, hindusi pana la crestini.
Evident nu toate pot fi adevarate in acelasi timp.
Eu am patit ce ai patit si tu si am gasit rezolvarea. Exista libertate de asa ceva.
Pentru ceilalti: Nu e ciudat ca in lumea noastra moderna sa mai existe chestii pe care sa nu le putem controla de la telecomanda happy
Interesant e ca bravi atei si agnostici, cand incep sa experimenteze lucruri similare cu ce scrie Dufăăn aici li se taie piuitul 'stiintific'.
In sensul asta 'binecuvantati cei ignoranti'? Sau poate nu. Poate doar ignoranti nu si binecuvantati.

Draga Dufăăn da un mesaj pe privat si povestim ce e de facut.

| Kosuchin a răspuns:

Totul se intampla in mintea ta, probabil ai o imaginatie bogata si interpretezi sunetele ca fiind facute de "fantome". daca auzi sunete, cauta sursa si ai sa vezi ca nu e nici o fantoma tongue

| Borgir a răspuns:

Numai retardati pe aici? lasa un mes poate te pot ajuta.asta cu popa sa o credeti voi setatilor.de cate ori ati trecut pe langa biserica v-ati facut cruce si de fapt nu ati fost acolo? jet pentru toti astia, nu am gasit un singur raspuns ok la intrebarea asta. daca sunteti retardati stati fratilor pe mirc

| costis a răspuns:

In nici un caz nu e bunicu, pentru ca el nu ar avea interes sa te sperie. L-ai visa in alte ipostaze in care ti-ai aminti lucruri placute despre el. Am mai auzit doar o singura data asa ceva, intr-o casa la tara, unde locuise o batrana care se ocupa cu descantece. Eu as face doua lucruri: as chema un preot sa sfintesaca si as citi rugaciunile de seara dintr-o carte. O icoana si o candela intr-un coltisor ar prinde bine.

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Vai,e chiar straniu,poate vorbesti cu acel spirit,spune-i ca nu vrei sa faci lui nici un rau si sa nu te sperie asa, si intreaba-l de ce este in casa, si de ce nu s-a dus in rai sau in iad.

PACE!

| Broadband a răspuns:

Adu si tu un preot sa sfinteasca casa

| daniel_8163 a răspuns:

M-agandesc ca ai ceva ani si esti in stare sa iti dai seama singur ca asa ceva nu se poate.Incearca sa nu te mai gandesti la bunicul tau.Totul este in subconstientul tau,incearca sa scapi de asa ceva gandind la cu totul altceva, ceva frumos, ceva care sa te faca sa te simti bine.Se spune ca visele sunt urmarea la ceea ce gandim noi ziua.

| ParanoidOwl a răspuns:

Da, neaparat cheama popa, umfla-i buzunarele cu banii tai de buzunar (pacea casei nu-i pe moca), dai un chil de tuica si-ti recita un tatal nostru de se sperie si mefistofel cat e de scarbos in sutana aia. superstitiile astea pe la sate... ce sa le faci. iti recomand papusele voodoo si agheasma, ca doamne fereste, poate gasesti lemnele gata taiate afara si ai prilej sa lenevesti.

| nonny50 a răspuns:

Nu ai ce face! Si poti sa stai linistita,nu ai de ce sa te sperii,nu vrea sa faca nici un rau,doar ca nu a trecut in lumea de dincolo si acum te vegheaza, e ca un inger, nu ai de ce sa ti faci griji! Daca vrei sa scapi de el mergi la un preot si roaga'l sa faca un ritual de exorcizare si o sa scapi de asta! Bafta...si daca ai putea sa ma ti si pe mine la curent cu ce se intampla pe viitot ti as fi foarte recunoscator!

| nonny50 a răspuns:

Bai nu-l/o mai speriati! Nu-i nimic grav in ceea ce spui tu! Exista multe cazuri, in America de ex e in medie cate o casa bantuita la 5 case! Deci cel mai bine mergi la un preot daca vrei sa scapi de asta! Sau.incearca sa l visezi si sa vorbesti cu el, s ar putea sa aflii multe raspunsuri!

| nonny50 a răspuns:

ParanoidOwl, vezi ca "doamne" se scrie cu "D", ok? Si nu mai face misto, poate ca el/ea chiar are probleme! oh go on

| OmNom a răspuns:

Nu pot zice ca esti nebunadeoarece te cred... in primul rand il iubesti mult si de asta poate ti se pare ca il auzi deoarece te tot candesti la el partea cu mangaiatul si eu mai patesc fara sa vreau eu ma ating singura fara sa-mi dau seama e asta e o treaba daca acea persoana te iubea nu ar vrea sa iti faca rau si in primul rand oamenii morti nu te pot vedea daca au murit fii sigura ca nu te-au mai vazut deloc fiindca acolo in cer este o fericire de nedescris. si daca te vede pe tine suparata ca a murit si plangi el nu mai e fericit si se supara.
dar poate sa ia chipul un demon ceva poate acum tu ma crezi nebuna da daca nu ai sfintit casa te sfatuiesc sa o faci asa ca nu te mai gandi la el si in primul rand daca auzi un zgomot nu trebuie sa te sperii mai bine zici o rugaciune ca daca faci rugaciune esti aparata de orice in acel moment...
DACA BUNICUL TAU TE IUBEA SI A MURID DUMNEZEU SA IL IERTE FERICIT NU AR AVEA DE CE SA TE BANTUIE MAI ALES DACA TE IUBEA NU TI-AR FACE TIE RAU. NU?
SPER CA TE-AM AJUTAT SI noroc PA!

| Intuneric a răspuns:

Daca este asa cum simti, nu Te speria deoarece vine timpul cand ai sa simti protectie din asemenea intamplari. Pune o floare pe locul unde este mormantul bunicului Tau si roaga-Te sa aiba Lumina si Pace oriunde s-ar afla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca tineai atat de mult la el,de ce tie frica? presupunand ca te ocroteste inca sau sta in preajma ta, cu toate ca nu e posibil asa ceva? cheama un preot, sa citesca o sfestanie ceva.iar tu stai fara frica.ai un inger care te pazeste inca de la nastere de tot raul nevazut, deci nu ti se poate intampla nimic.

| mynameisseby a răspuns:

.pai sincer iti zic sa contactezi un preot ceva cine stie. fenomenee straani. nasol raw pentru tine krek te simti foarte naspa eu nu krek as suportastraight face.a si mai e ceva sa te duci si la psihiatru in caz ca ramai cine stie cu traumestraight face deci vb cu un preot care se descurca la chestii din astea! e greu de gasit BAFTA MARE!

| victoritza25 a răspuns:

Pai e incredibil ce povestesti...cea mai buna solutie ar fi sa va mutati in alta casa, stiu ca va fi dificil dar va merita...

| SpєєdуBogdan a răspuns:

Poate ca ai tinut atat de mult la bunicul tau in cat te gandesti foarte mult la el in ultimul timp ...Deci, toate acestea pot fii numai in mintea ta. Sper sa te fi ajutat! Funda?!

| anii a răspuns:

Daca bunicul tau a stat in casa aia sau o murit acolo, sau poate exista si alta cale care nu o stiu eu, s-ar putea sa fi ramas inca acolo( fantoma).
Se spune ca cand cineva moare si nu si'a indeplinit totul pe pamant fantoma lui ramane sa indeplineasca tot, dar nu vad cum ar putea indeplini ceva o fantoma, ma rog:-j
O prietena de-a mea mia povestit o asemenea întâmplare care i s-a intamplat chiar mamei sale, spunea ca parinti ei au durmit undeva pe o noapte sau cateva nopti( cred ca intr'o casa, au inchiriat'o), iar noapte cineva îi mânghäia la picioare si punea patura pe ei.

Deasemena am mai citit înca o intamplare asemänätoare, uite poti sa o citesti si tu:
http://www.desprevise.ro/......a-bantuita

Ah si scuze cä îti räspund dupä 3 luni, dar mi se pare interesantä întrebarea, si cum am stiut câteva informatii, le'am împärtäsit cu tine. Deci sper cä ti'am fost totusi de ajutor.