| Nousername a întrebat:

Am nevoie de sfaturi. Pe mine chiar ma inetereseaza viitorul meu. Din pacate notele mele au scazut de la un timp, de cand eu noptile nu dorm, deoarece fratele meu, de 4 ani, tipa si racneste. Mama mea bea in fiecare seara si fumeaza 3 pachete pe zi, iar tata se uita la televizor cu sonoru la maxim. I-am rugat sa se culce, ca eu dau examene multe si etc, dar imi zic sa ma duc in camera mea, si ca nu am dreptul sa comentez. Mama mea bea mult. In timpul zilei e cea mai buna mama, dar noaptea familia mea zici ca e nebuna. Dau drumul la muzica, si nu doar odata, IN FIECARE NOAPTE. Eu nu pot sa invat.Nu stiu ce sa ma fac. Vreau sa dorm! Nu cer mai mult! Se cearta despre bani non-stop. Nu mai suport. Mai era sa si adorm in timpul orei azi. Ce as putea face?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Maria123 a răspuns:

Suna cam urat. Daca ai facut 18 ani cel mai bine ar fi sa te muti. Dar cred ca nu ai unde. Poate totusi te interesezi de vreun camin, o prietena, sau poate o ruda mai normala careia sa-i pese.Probabil ca va trebui sa te angajezi ca sa aduci si sa ai niste bani, dar macar o sa ai liniste.
In rest, ai mai putea incerca sa mai vorbesti cu ei, desi din ce-ai scris...slabe sanse sa se schimbe ceva.

| kidu03 a răspuns:

Daca tu spui ca mama ta e cea mai buna in timpul zilei, vb cu ea atunci. Poate daca mai continua sa iti pui doape in urechi...nu stiu, sincer eu nu pot sa invat cu cineva in camera ca invat cu voce tare, dar daca se aude muzica nu imi pasa...
Sper sa rezolvi problema.Bafta!
Succes la scoala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumeaza niste weed inainte de culcare

| printesa16 a răspuns:

Draga nu fi supara sunt adolescentii care au niste familii mult mai catastrofice ca a ta.Eu spun ca in timpul zilei sa iesi intr-un parc ceva si sa citesti acolo unde este liniste.Iti recomand ca impreuna cu familia sa mergeti la un psiholog ca sa va spuneti ce avet pe suflet si sa va cunoasteti mai bine unul pe celalalt.Iar despre mama ta si bautura eu spun sa ii arati consecintele ei sa ii spui ca suferi cand o vezi asa si crede-ma ca nici o mama nu vrea sa isi vada copilul suparat.Despre fratiorul tau ce sa spun e mic si e normal sa planga joacate si tu putin cu el poate adoarme si vei putea dormi linistita. Daca tatal tau nu inceteaza sa dea sonorul mai incet iti spun eu ce sa faci chiar daca e cam diabolic cand nu te vede nimeni strical rupei niste fire ceva sa nu mai mearga.succes draguta funda?