| sopranaCadaverica a întrebat:

Am un bun prieten care mi-a povestit ceva cel putin bizar. Imi spunea ca are niste amintiri de la nastere. Stiu, si eu i-am spus la inceput ca abereaza si infloreste. Zicea ca isi aminteste perfect figura unui doctor, cum sta aplecat peste el, niste reflectoare asezate in stanga pacientei, o femeie lesinata - maica-sa si detalii precum ochelarii de nu stiu ce culoare, culoarea ochilor doctorului, faptul ca avea un semn pe mana. Si ii spusese toate astea mamei sale, la care ea devenise palida si incepuse sa planga. I-a spus ca acele detalii nu erau de la nasterea lui, ci de la un copil nascut mort inaintea lui... Si el nu avea de unde sa stie detaliile, mama lui nu a vorbit niciodata despre asta, nici altii nu au povestit nimic. El a zis ca pur si simplu isi aminteste asta de la 7 ani. Si cand se facuse mai mare, doctorul acela murise si cand a vazut cortegiul si poza decedatului, s-a speriat, semana cu doctorul vazut in acele amintiri. De altfel mi-a zis ca nu avea tangente cu respectivul absolut deloc. Voi ce parere aveti? Cum sa isi aminteasca ceva de la nasterea unui posibil frate, dar nascut mort? El este o persoana serioasa, e artist (picteaza), chiar e pasionat de stiinta, din cate stiu nu e religios. Nu avea cum sa inventeze.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Oamenii cred ceea ce vor sa creada.

Sunt o multime de fenomene psihice care explica de ce se poate ajunge la o asemenea credinta irationala, de la detalii pe care le-ai retinut fara sa fii atent, la amintiri false pe care mama le poate dezvolta, faptul ca dupa ce intr-o pe spirala asta creierul tau va filtra detaiile incat sa sustina concluzia si se poate ajunge la o aberatie din asta cognitiva mai ales daca indivizii au pasiuni ascunse pantru chestii supranaturale.

E chestie draguta pentru povesit la nunti si alte adunari de familie, irelevanta in lumea reala.

| FreddieM a răspuns:

Hai sa fim seriosi, cine ar inventa asa ceva daca nu ar fi adevarat? Se pare ca sunt singurul care trece peste limita tangibilului fiind adeptul teoriei ca daca nu putem explica nu inseamna ca nu exista. Cred sincer in aceasta extraordinara poveste care demonstreaza cate necunoscute mai sunt de descoperit in universul asta si cat sunt unii de obtuji si limitati. Nu ma refer la cei care au raspuns deci va rog sa nu ma insultati.

| Sonia822 a răspuns:

O fi vazut in vreun film, o fi avut un vin. La nastere creierul copilului nu e deloc dezvoltat incat sa aiba amintiri. Copiii au amintiri de la varsta de 3 ani, si daca e vreun stralucit, de la 2 ani si 8 luni

| Dandinelle a răspuns:

Interesant, cum isi aduce aminte de lucrurile astea, pur si simplu amintire rasarita sau vis? Doar de curiozitate intreb, cum a aparut amintirea? Acum intrebarea e daca s-a nascut mort, cum a putut inregistra amintirile? Nu zic ca ar fi total tras de mot, dar sunt multe detalii care ar fi interesant de aflat.

| Raizing a răspuns:

Am mai intalnit 1caz similar.Eram intr'o expeditie(Scotia)
Tot asa 1tip cu amintiri similare.Am linistit localnici spunandu-le: ca nu este nebun -ci este vorba despre reîncarnare(d'acolo vin amintirile)

| Ana7807820 a răspuns:

Ar putea fi adevarat. Au existat si exista persoane care isi aduc aminte cu precizie viata anterioara si nasterea. Este cazul unui baietel ce isi aducea aminte cu exactitate ca a fost un soldat in primul sau al doilea razboi mondial, cum il chema, cu cine se maritase si cand a murit.
Stiu ca suna foarte ciudat, dar prietenul tau e posibil sa fie o reincarnare a acelui copil nascut decedat.