| joy a întrebat:

Am vazut o intrebare stupida pe acest site cum ca Dumnezeu nu ar exista. Dumnezeu exista si vreau sa va intreb cum v-ati convins de asta? Sa raspunda va rog doar cei care cred in existenta Lui.Multumesc anticipathappyPups

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

M-am rugat LUI pe aeroport in Chicago cand am stat 14 ore sa astept uraganul sa treaca. Ma simteam atat de singura, dar El mi-a adus oameni cu care am petrecut acele ore si cu care am ras, am impartasit ganduri.
M-am rugat Lui sa intru la facultate si la master la buget si El m-a ascultat.
M-a pazit de accidente pana acum si imi da sanatate. Cum sa nu existe?

22 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Nu tu hotarasti cine sa raspunda si cine nu la intrebarile puse pe site chiar daca sunt puse de tine.Si este important sa stii ca aflarea adevarului nu consta in a intreba doar o categorie de oameni. Oamenii care au ceva in cap stiu ca ce faci tu cu faza "sa raspunda numai cine vreau eu" nu poate fi decat rodul ignorantei tale.In fine ai dovedit asta in mai multe randuri mai ales cand incepi sa vorbesti urat si sa te porti ca o fata de bordura.Asa.si acum distractie placuta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dumnezeu exista fiindca eu l-am simtit.
Iar, Joy, tu sa-ti ceri scuze de la zazu fiindca l-ai jignit pe nedrept si cu nerusinare si apoi sa te gandesti de ce ai impresia ca Dumnezeu ti-a dat mai multe drepturi decat lui. Degeaba crezi in Dumnezeu daca ii calci in picioare cuvantul. Sa-ti fie rusine!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dumnezeu exista.mereu este langa noi.si la bine si la rau.eu de fie care data cand m-am rugat la el ma ajutat si voi avea mereu incredere in el.

| joy explică:

Zazu a spus ca Dumnezeu e responsabil de moartea multor generatii de oameni si ceea ce a spus el, consider a fi o blasfemie la adresa lui Dumnezeu.Eu am pus intrebarea asta pentru cei care cred in dumnezeu nu pentru cei care stiu doar sa loveasca cu pumnul si care sustin sus si tare ca Dumnezeu e un ticalos care pedepseste pe toti "sfintii". Nu am nevoie sa fiu periata de nimeni, dar daca nu va incadrati in cerintele intrebarii rog audienta sa se abtina de la comentarii inutile.Multumesc!

cristian
| cristian a răspuns:

Divinitatea exista si controleaza viata pe pamant.
Cei care neaga acest lucru vor dovezi materiale in acest sens.
Profesorul unei universitati importante si-a provocat studentii sa raspunda la urmatoarea intrebare: "Dumnezeu a creat tot ceea ce exista?"
Un student a raspuns ferm: "Da!"
Profesorul a pus o noua intrebare: "Daca Dumnezeu a creat totul inseamna ca el l-a creat si pe diavol. Si de vreme ce acesta exista (asa cum putem observa in propriile noastre actiuni), inseamna ca Dumnezeu e cel rau?
Studentul nu a putut raspunde la acesta supozitie, lasand profesorul sa concluzioneze ca el a "demonstrat" ca "credinta in Dumnezeu" este o poveste pentru copii, deci prea putin credibila.
Un alt student a ridicat mana si a cerut sa puna o alta intrebare.
Studentul s-a ridicat in picioare si a intrebat: "D-le Profesor, starea de frig exista?"
"Bininteles!", i-a raspuns profesorul. "Ce fel de intrebare este aceasta?", a continuat profesorul... Cu siguranta ca exista, nu ti-a fost frig, n-ai tremurat niciodata?
Proaspatul student raspunse: "De fapt starea de rece nu exista. In concordanta cu legile fizicii, ceea ce noi consideram rece reprezinta de fapt absenta caldurii. Orice lucru poate fi obiect de studiu atata vreme cat transmite energie (caldura). Zero absolut reprezinta absenta totala a caldurii, dar starea de rece nu exista. Ce am facut noi este doar sa cream un termen care sa descrie ce simtim cand nu primim caldura in organism."
Si, continua studentul, "intunericul exista"? "Bineinteles!" raspunse profesorul. De aceasta data studentul zise: "Va inselati din nou, domnule Profesor. Nici intunericul nu exista. Ceea ce exista de fapt este doar absenta luminii. Lumina poate fi studiata, intunericul nu. Nici nu poate fi fractionat intunericul, lumina da. O simpla raza de lumina alunga intunericul pe suprafata pe care ajunge raza de lumina.
Intunericul este un termen inventat de oameni pentru a descrie ce se intampla cand nu avem lumina.
In sfarsit studentul il intreba pe profesor, Domnule Profesor, exista raul absolut?" profesorul ii raspunde "Bineinteles ca exista, dupa cum am mentionat la inceputul discutiei, vedem violuri, crime, violenta peste tot in lume, toate acestea sunt intruchiparea raului."
Studentul raspunse " Domnule profesor, raul absolut nu exista. La fel cum am demonstrat in celelalte doua cazuri, raul absolut este un termen creat de om pentru a descrie rezultatul absentei lui Dumnezeu in inima omului.
Dupa toate acestea, profesorul isi dadu jos palaria si nu mai spuse nimic.
Numele acestui tanar este ALBERT EINSTEIN.

mlm
| mlm a răspuns:

Biblia spune ca unii oameni au vazut suficiente dovezi, dar ca aleg sa inabuse adevarul despre Dumnezeu. Pe de alta parte, acelora care vor sa stie daca exista Dumnezeu, Dumnezeu Insuşi le spune: „Ma veti cauta si Ma veti gasi; daca Ma veţi cauta cu tot dinadinsul, Ma voi lasa gasit."Dumnezeu ne-a creat pentru ca vrea sa-l cunoastem, adevarata religie este relatia personala dintre Dumnezeu si om.Am vazut de multe ori pe cei care nu credeau ca la necaz se rugau lui si ai zicea Doamne ajuta-ma! De ce pentru ca nu cred?

| liviu00 a răspuns:

Tind sa cred ca iti trebuie un anumit nivel de inteligenta ca sa intelegi dovezile impotriva religiilor si teoria evolutionista. Daca incerci sa urmaresti si sa intelegi dovezile unor indoctrinati ca exista dumnezei, nu poti decat sa razi.
Eu nu sunt ateu, sunt agnostic. Nu sunt detinatorul vreunui adevar absolut. Toti cei care considera ca stiu care e adevarul, se mint pe ei insisi. Este o infatuare tipic umana. Si daca ar exista vreo forta suprema, nu am fi in stare sa o percepem.
Mai grav e cand este respinsa o teorie demonstrata stiintific, ca cea evolutionista, de persoane fara minime notiuni de genetica, biologie, biochimie.
Eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Nu e vina mea ca unii nu sunt in stare sa inteleaga niste argumente perfect logice. Nu mai vorbesc de notiunile stiintifice de la baza teoriei evolutioniste. Apoi daca zici vreunui indoctrinat despre selectie naturala, drift genetic, speciatie, spune ca-l injuri.
Contraziceti-ma daca aveti impresia ca gresesc capital.

| christian a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si tot ce ma inconjoara imi spune ca El exista si as fi cel mai mare prost daca as nega asta! Pana si orbii cred in El, cu atat mai mult noi cei care avem sanatate si puteam vedea minunile pe care le face in viata noastra.

| cotzobel a răspuns:

"fericiti cei care cred fara sa fii vazut"...cred ca fiecare crede in Dumnezeu doar ca in momentul in care ceva nu le merge bine sau ceva nu i. a iesit conform planurilor dau vina pe Dumnezeu si pun la indoiala existenta lui...eu,personal,cunosc foarte multe persoane in momentul cand au o zi proasta, repede se gandesc"daca Dumnezeu exista nu ma lasa sa trec prin asa ceva"... El a suferit pentru noi cand a fost rastignit pe cruce.acum e randul nostru sa suferim pentru El...cand esti orbit de ura nu ai cum sa il cunosti pe El!

| Adorable3 a răspuns:

Cum sa nu crede in Dumnezeu? .sunt atetea dovezi ca El exista.straight face.eu am fost operata//si m-am rugat.si m'a ajutat.straight facestraight face

| Adorable3 a răspuns:

PS:tu ai pus aceasta intrebare.ca sa raspunda. cei care cred in Dumenezeu...si daca "zazu" a raspuns.asta nu insemna ca ti-a spurcat pagina.nu inteleg de ce te'ai mai logat pe acest site. daca zici ca unele persoane "iti spurca " pagina...

| white a răspuns:

Joy imi cer scuze ca scriu si eu pe pagina TA, in care se dau comentarii cu acordul tau, dar de ce deschizi un subiect despre existenta lui Dumnezeu si apoi il faci pe zazu prost si folosesti cuvinte precum a spurca?

| CAsToReL a răspuns:

laughing E foarte simplu laughing Eu daca zic ca exista un mare mare nor spatial in sistemu nostru terestru, format din vata de zahar, cremshnitz si alune almond... cu diametru de 4000 km, roz si care este in miscare de rotatie... NU VOI, adica tot restul planetei trebuie sa-mi demonstrati MIE ca el NU EXISTA...ci eu trebuie sa va demonstrez VOUA ca exista. Asa ca daca crezi in ceva pentru ca ai citit tu o carte cu cruci pe ea, sau asa ti-a zis baba dochia, sau iti place sa o arzi prin biserici la o barfa, nu lua ideea ca EU/RESTUL trebuie sa demonstram ca NU EXISTAwinking ce zici? astea da argumente? laughing

| MihaiA a răspuns:

Cristian. foarte frumos raspunsul tau! Jos palaria :*

| blabla a răspuns:

Dumnezeu exista si cu totii stim la urma urmei ca El exista. El este cel care ne'a mantuit, care ne'a oferit dragostea un sentiment foarte important fara de care nimic nu ar avea sens."Si fara credinta este cu neputinta sa fim placuti LUI! Caci cine sse apropie de Dumnezeu, trrebuie sa creada ca EL este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta!"Cerurile spun slava lui Dumnezeu si intinderea lor vesteste lucrarea mainilor LUI. O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el. Şi aceasta, fără vorbe, fără cuvinte, al căror sunet să fie auzit: dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge pană la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui" ...In concluzie Dumnezeu este un argument al existentei Sale...

| dana_7742 a răspuns:

Si eu am remarcat acest lucru Joy insa remarcile mele nu au aparut nicaieri.de altfel am vazut ca parerile celor mai multi care cred ca D-ZEU EXISTA NU VALOREAZA NIMIC FIIND CATALOGAT CA CEL MAI BUN ACELA CA D-ZEU NU EXISTA... fara comentarii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dc ii excluzi pe atei? vrei sa auzi doar ce-ti place. site-ul e deschis pentru toata lumea si dc vrei un site teocratic cauta unul in iran sau in sudan.toata lumea o sa fie de acord cu tine. dar pune-ti basmaua pe ochi, ca altfel drept credinciosii de acolo o sa te ia, conform sharia, la bolovani virtuali.in numele D-lui in care crezi tu ca exista au fost ucisi milioane de oameni. dc storci biblia curge o mare de sange, inca din primele pagini.nemaivorbind ca EL in imensitatea geniului sau a creat dupa propia imagine atatia monstri ucigasi, violatori si distrugatori.imi permit luxul sa-ti raspund fiindca in site-ul asta nu ma poate obliga nimeni sa tac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate! dc ma ducea mai mult creieru' nu raspundeam unei fiintze atat de... mici, dar nu proasta, ca tine. sper ca D-zeu sa-ti ajute tie sa ajungi pana la coltul strazii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea aia stupida am pus-o eu. Dar ca sa-ti arat ca ai mai multa minte decat mine si ca esti mai matura decat mine, o sa-mi permit sa iti spun ca ai adresat o intrebare desteapta. Si o sa-ti si raspund la ea. Foarte important in relatiile dintre oameni este sa poti avea maturitatea sa respecti parerea celuilalt fara sa emiti judecati. Nu exista pareri stupide sau idioate. IMPORTANT E SA FIE ARGUMENTATE. Iata de ce, atunci cand cineva imi spune ca el crede in dumnezeu, intreb "de ce?". Atata vreme cat are argumente (diferite de "crede si nu cerceta", valabile in Evul mediu) nu am probleme cu asta. Mai rau e cand mi se dau raspunsuri gen "eu cred ca exista si e suficient". Ia sa facem o paralela. Am un cunoscut care spune asa : "eu cred ca exista oameni cu antene verzi in varful nasului si e suficient". Are dreptate? Sau nu? Sau e tampit de-a binelea? Got it?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai Nogod tu esti ateu...Ne lesi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zazu1972 are dreptate credinta a provocat cele mai multe razboaie in secolele trecute.
Aici v-as pune cateva intrebari:
Credeti ca eu as putea lua un examen doar rugandu-ma si fara sa invat nimic?
Cine l-a creat pe D-zeu?(pare absurd sa spui ca a existat pur si simplu dintotdeauna).
Dar totusi daca ar fi sa ajung in fata lui Dumnezeu dupa moarte si ma va intreba de ce nu am crezut in El voi raspunde simplu:N-au fost suficiente dovezi, Doamne, n-au fost suficiente dovezi.Stiinţa nu a putut dovedi concludent că a existat un Potop mondial iar secvenţa evoluţionară a Universului nu coincide cu nici o versiune a Genezei religioase; mai mult, toate fenomenele care erau explicate ca supranaturale au căpătat în timp explicaţii ştiinţifice.
Inca o intrebare :Vrea Dumnezeu să oprească răul, dar nu poate? Atunci nu este atotputernic. Poate Dumnezeu să oprească răul, dar nu vrea? Atunci el însuşi este rău. Poate şi vrea Dumnezeu să oprească răul? Atunci de ce mai există rău în lume?(e mai rezonabil să concluzionezi că Dumnezeu nu există decât că există dar nu face nimic să oprească răul)
Si ultima intrebare preferati un copil educat sau credincios?(stiinta si credinta nu pot coexista impreuna)

| Randy Orton a răspuns:

Cred in Dumnezeu!