| NgrMdx a întrebat:

Heii guys :3
As vrea sa va intreb ceva:voi credeti in chestii de genu:vampiri,varcolaci,iele, spiridusi, zane si alte alea?
Stiu ca-i o intrebare stupida laughing
Dar ca intriga faptul ca legendele se trag din fapte reale...cica
Stiu ca realitatea e prea puternica pentru a exista asemenea fiinte dar totusi.daca exista?
Adica... vreau sa spun. daca extraterestrii exista, de ce n-ar exista si asa ceva?
ps:nu..nu am 5 ani laughing doar va intreb :3
ps2:cine afirma existenta lor, sa argumenteze (fapte, dovezi..stiti voi)..nu de alta.dar eu nu cred happy

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Da, se trag din fapte reale intelese gresit, neintelese adica (de exemplu unii cred ca centaurii exista, sau existau, cand de fapt erau oameni calare pe cai, doar ca cei care i-au vazut nu stiau ca e posibil asa ceva, o fiinta jumatate om si jumatate cal era explicatia), sau doar povesti: imi povestea o vecina ca unde statea ea era atata apa ca fantana era la nivelul genunchiului si putea lua apa cu cana, iar cum avea 2 fetite, de teama sa nu cada acolo, sa se inece, le spusese ca exista un crocodil mare care le mananca daca merg la fantana neinsotite de ea, si ce se amuza cand imi povestea cum striga una la cealalta cand se apropia de locul interzis, ca vine crocodilul si o mananca.

| sublime89 a răspuns:

Astea nu sunt legende, ci basme. Iar basmele nu se bazeaza pe realitate, ci doar pe imaginatia umana. Noi am fost tot timpul foarte buni la a ne imagina lucruri care nu exista. Ne-am imaginat zei si zeite, sirene si balauri care scuipa foc, vampiri si vrajitoare. Faptul ca pana acum nu am gasit nicio dovada ca astfel de lucruri exista, inseamna ca putem fi 99.99% siguri ca ele nu exista.
Probabilitatea existentei unor civilizatii extraterestre nu se compara problema existentei varcolacilor sau zanelor. Extraterestrii nu ar fi niste fiinte mitice, ci unele cat de reale, asa ca si noi. Ideea existentei lor se bazeaza pe faptul ca noi existam. Asa cum noi am aparut aici pe Pamant, este posibil ca si altii sa fi aparut pe alta planeta. Cand e vorba de vampiri sau varcolaci insa, nu poate exista o astfel de logica.

| Sociopat a răspuns:

Sincer,eu cred in violatori, criminali, hoti si teroristi.

| neca a răspuns:

Nu cred ca exista dar imi plac chestile de genu asta, exista un farmec in a discuta despre lucruri precum fantome, extraterestri, legende urbane, etc.

la bunicamea la sat este un deal, lumea zice ca uneori noaptea poti vedea oameni inalti precum clovni cu picioroange.

| NgrMdx explică (pentru neca):

Stiu,de obicei citesc articole sau alte chestii, mi se pare interesant sa te gandesti la asemenea chestii.Si da, si la noi in cimitir lumea care sta pe acolo zice ca noaptea se vad demoni sau chestii asemanatoare cu coarne pe cruci si alte chestii...sigur ca nu am crezut asta dar ma rog..cine stie laughing

| neca a răspuns (pentru NgrMdx):

Daca stai bine cu engleza poate incerci si creepypasta sau sa citesti cartile lui lovecraft (poti asculta si pe youtube)

| Predator30 a răspuns:

Buna,foarte bine ca nu crezi,acesta sunt doar niste fiinte invizibile,ele pot exista dar nu in contextul in care credem noi ca ne pot face rau, sunt doar legende si clar ca aici pe pamant nu exista, poate in alta sfera, sper ca te-am ajutat, o seara buna!

| didiii08 a răspuns:

Sincer. eu cred in fantome, varcolaci, strigoi. (din cate stiu ..vampirii ..sunt o secta de oameni ..care se hranesc cu sange, de exemplu ..eu ma tai la o mana, tu bei sangele si invers, doar ca nu au dintii aia mari ). dar zanele, nu cred ca exista.