| anonim_4396 a întrebat:

Aparitia singularitatii Big Bang a avut o cauza?

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Acea cauza este DUMNEZEU, este un Creator Inteligent si Superior.
Parerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru AvalohAlyn):

"Acea cauza este DUMNEZEU, este un Creator Inteligent si Superior.
Parerea mea." - interesant raspuns. Cica materia e doar forta imateriala dinamica ce vibreaza in diferite puncte din spatiul infinit. Duhul Sfant e forta lui Dumnezeu, pe care El o coordoneaza precum un om isi coordoneaza bratul mainii. Creierul e Dumnezeu si bratul e Duhul Sfant iar varful degetului e in locul unde actioneaza in spatiu. Numai ca bratul lui Dumnezeu are varfuri de degete in toate punctele din spatiul infinit. E un creier principal al lui Dumnezeu si creiere ale ingerilor si oamenilor. Exista un singur Dumnezeu pentru ca exista aceleasi legi fizice in tot Universul material SI structuri similare in tot Universul material si pe Pamant. happy

| N0xEterniS a răspuns:

Quantum fluctuations - schimbarea temporara a cantitatii de energie intr-un punct din spatiu.

Higgs Boson - face parte din mecanismul care confera masa celorlalte particule elementare.

The First Cause Argument - E vorba despre o inteligenta superioara. Aristotle a fost pro, Kant a fost contra.

A mai aparut o teorie cum ca o stea 4D s-a prabusit intr-o gaura neagra. Mai era ceva cu Multiverse gen ca exista un multiverse(mai multe universuri) plin cu universuri sub forma de bule si daca 2 se ciocnesc se formeaza o bula noua si deaici big bang.

| anonim_4396 explică (pentru N0xEterniS):

"Quantum fluctuations - schimbarea temporara a cantitatii de energie intr-un punct din spatiu.

Higgs Boson - face parte din mecanismul care confera masa celorlalte particule elementare.

The First Cause Argument - E vorba despre o inteligenta superioara. Aristotle a fost pro, Kant a fost contra.

A mai aparut o teorie cum ca o stea 4D s-a prabusit intr-o gaura neagra. Mai era ceva cu Multiverse gen ca exista un multiverse(mai multe universuri) plin cu universuri sub forma de bule si daca 2 se ciocnesc se formeaza o bula noua si deaici big bang." happy

https://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_fluctuation

"In quantum physics, a quantum fluctuation (or quantum vacuum fluctuation or vacuum fluctuation) is the temporary change in the amount of energy in a point in space" - o schimbare temporara in cantitatea de energie intr-un punct din spatiu. O schimbare NU este acelasi lucru cu aparitia energiei. happy

https://ro.wikipedia.org/wiki/Bosonul_Higgs

"Bosonul Higgs, dacă ar exista, ar putea să rezulte de la coliziunea a doi protoni de înaltă energie, dar ar avea o viață foarte scurtă, după care se dezintegrează în alte particule — încă un motiv de ce existența sa este greu de dovedit." - bosonul Higgs are masa de repaus = 125.09 GeV/c^2. Un proton este alcatuit din do quarci up + unul down si are masa de repaus = 4.8 + 4.8 = 9.6 MeV/c^2 mult mai mica decat masa de repaus a bosonului Higgs. Masa de repaus a protonului este = 938.2 MeV/c^2. Protonii își datorează 1% din masă datorită quarcilor care îi alcătuiesc, iar 99% datorită energiei. Masa de repaus a bossonului Higgs este mult mai mare decat masa unui proton. Masa de repaus a doi protoni + masele de miscare ale celor doi protoni = Masa de repaus a unui bosson Higgs. Contradictie! Se zice ca bossonul Higgs "se crede că face parte din mecanismul care conferă masă celorlalte particule elementare." CARE ALTE PARTICULE ELEMENTARE? Doar o particula elementara are masa mai mare decat acest bosson, adica quark-ul "top" care are o masa de repaus = 172.44 GeV/c^2. Daca mai punem si masele lor de miscare ale quark-urilor pentru ca ele niciodata nu exista cate unul ci pereche sau tripleti de quark-uri se ajunge la masa de repaus mai mare decat cea a bossonului Higgs. Daca bossonul Higgs ar fi facut parte dintr-un mecanism ce confera masa celorlalte particule elementare, atunci masa lui de repaus ar fi trebuit sa fie mult mai mica decat a particulelor elementare din modelul standard al particulelor elementare. Si in plus interactiunile nucleelor atomice dintre atomi au loc in cadrul unor procese de fuziune nucleara pentru generarea unor mase atomice mai mari, ori in natura NU au loc procese de fuziune nucleara ci mai degraba de dezintegrare radioactiva cu scaderea masei atomice. Si in plus bossonul Higgs are viata foarta scurta. DECI bossonul Higgs NU poate face parte din niste mecanisme care confera masa celorlalte particule elementare CI are un cu totul alt rol. happy

"A mai aparut o teorie cum ca o stea 4D s-a prabusit intr-o gaura neagra. Mai era ceva cu Multiverse gen ca exista un multiverse(mai multe universuri) plin cu universuri sub forma de bule si daca 2 se ciocnesc se formeaza o bula noua si deaici big bang." - astea presupun energii preexistente singularitatii Big Bang! happy

| N0xEterniS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, deci Doamne-Doamne a fost de vina?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E doar o teorie bai, inceteaza...desteptule.

| RoyalJakiro a răspuns:

O doar o terorie prietene, cauza nu se stie. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru RoyalJakiro):

"O doar o terorie prietene, cauza nu se stie. Bafta!" - conform faptelor observate in prezent orice eveniment are o cauza. Aparitia Universului material a fost un eveniment care evident ca a avut o cauza.

| anonim_4396 explică (pentru RoyalJakiro):

Fara existenta a doi fotoni care au energie si care se deplaseaza avand masa de miscare nu rezulta pereche electron-pozitron. Fara forte care sa puna in miscare fotoni cu masa de repaus zero, acesti fotoni nu apar. Aparitia fotonilor cu masa de miscare nu are loc fara forte preexistente care sa ii puna in miscare sau sa-i genereze.