| Samantha10 a întrebat:

Apele Oceanului Planetar în emisfera sudică sunt mai reci ca cele în emisfera nordica. De ce? (eu sincer nu înţeleg întrebarea asta, ştiind ca Oceanul Indian are cele mai calde ape)

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Datorita curentilor oceanici care se pare circula de la sud sud spre nord, sau asa ofi nu stiu sigur daca cei maimulti curenti asacircula.Dar daca asa sta situatia atunci cind curentii vin din sud sprenord aduc temperaturi ceva mai ridicate, iar in sud vin curenti din nord, si din sud reci.Cam asa vad eu situatia.Insa diferenta nu cred ca este foarte mare, insa este un lucru util ca altfel lucrurilenu ar sta deloc bine.Asta este circuitul apei in natura si care face ca oceanul planetar sanu inghete tot.

1 răspuns:
| ValyCvd a răspuns:

Ambele, teoretic (excluzand variabilele) ar trebui sa aiba aceleasi temperaturi daca sunt la aceeasi distanta de ecuator, insa in functie de marimea oceanului temperatura poate varia, cred ca cele din emisfera nordica sunt mai reci deoarece au o suprafata mai mare care este mai departata de ecuator