| anonim_4396 a întrebat:

Aproape 53 km de documente secrete și artefacte in biblioteca secreta a Vaticanului. Incredibil. Ce ascund ei acolo de e așa secret? Fac oare și spionaj? Se știe ca unii din cei mai buni spioni sunt preoții...

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

S-ar putea să fie vorba şi de o diplomaţie din partea lor, să pară mai misterioşi. Ce ar putea să ştie ei mai mult decât ştiu oamenii de ştiinţă de azi...

| JackR a răspuns:

Cand spui Biserica, spui traditie.
Documentele adunate in 2 milenii, considerate "sensibile" de mai marii Bisericii, au fost "ascunse" in Arhivele Secrete ale Vaticanului. Unele sunt de importanta majora pentru imaginea pe care Biserica vrea sa o induca despre divinitate sau despre persoane si personaje care definesc religia (ex. Evangheliile apocrife), altele sunt lucrari stiintifice, care la vremea redactarii lor, zguduiau din temelii sistemul de valori al Bisericii (ex. manuscrisele lui Copernic si Galilei, in care sistemul geocentric, agreat si aparat de Biserica, era combatut prin mult mai logicul si matematic demonstrabilul sistem heliocentric), altele sunt sensibile din considerente politice si financiare (documente care demostreaza implicarea Bisericii in afaceri "murdare"). Unele sunt, si probabil vor ramane, sub cheie, cata vreme Biserica va exista in forma actuala, altele, care deja sunt depasite din punct de vedere stiintific, ar putea sa fie mutate in Biblioteca Apostolica (biblioteca publica). De ce nu se intampla asta? Simplu: din cauza traditiei!

Daca se face spionaj la Vatican? Nu stiu. Dar in mod sigur, Biserica s-a implicat de multe ori, la niveluri invizibile pentru oamenii de rand, in tot ce a insemnat conflict pe scara larga. Se cunosc bine tratativele desfasurate de Vatican cu generalii americani care conduceau ofensiva din Italia, in 1944, pentru temporizarea atacului asupra liniei Gustav si implicit a Romei. In acelasi timp, se negocia cu comandamentul german evacuarea relicvelor si documentelor din manastirea Monte Cassino. Concluzia "tratativelor": Biserica si-a recuperat artefactele, timp in care Germania a intarit linia Gustav, prin mutarea a 6 divizii blindate si o batalie care ar fi putut fi castigata de aliati in doua zile, cu pierderi minime, s-a transformat intr-una dintre cele mai sangeroase lupte din cel de-al doilea razboi mondial: a durat 4 luni, au murit peste 200 de mii de oameni, dar Biserica si-a salvat "comorile". Si exemple de genul acesta sunt multe.

| Mclaren12 a răspuns:

În biblioteca Vaticanului se află probabil o mulțime de scrieri ezoterice pe care evreii le-au furat la începuturile creștinismului și le-au ascuns din rândurile populației. Practic așa a pierit păgânismul, cu interzicerea practicării spiritualității și cu retragerea și distrugerea/ascunderea informațiilor despre spiritualitate.
Cât despre spionaj, nu știu dacă este cazul, dar ce știu mulți despre Vatican este că a cooperat cu comuniști și a participat direct la uciderea a probabil mii de oameni.

| Itanul a răspuns:

De ce crezi tu ca popii au inventat spovedania?
Da, sunt cei mai mari spioni si santajisti. La scara mare, nu se incurca ei acum, cu babele satului.
Cum spune @ StephanSaiyan, Biblia nu este publicata in intregime. Doar ceea ce "trebuie" sa stie laicii si mai ales ce le este lor folositor pentru a tine oamenii sub control. Cam 1/10. Si, evident, putin "interpretata" in interesul religiei.

| StephanSaiyan a răspuns:

De ex. profesorul meu de istorie spune ca multe din informatiile din religia crestina nu sunt date populatiei. De exemplu in Biblie nu sunt prezente toate cartile apostolilor( in una sau doua dintre ele spunandu-se ca Iisus avea o sotie) oricum nu pot avea incredere in toata religia. Asta nu inseamna ca trebuie sa iti schimbi religia sau nu mai stiu eu ce...