| BlackSulphur a răspuns:

Pai, sunt multe presupuneri in legatura cu originea limbii noastre... Dupa cum stii, noi avem una din cele mai complexe sisteme gramaticale!

1 răspuns:
| milan9 a răspuns:

Pentru a ajunge în peninsula Italică, popoarele migratoare vorbitoare ale vulgatei, limbii latine vulgare, au trecut (influenţând sau fiind influenţate) mai întâi pe teritoriul vast al strămoşilor daco-geţi!

Romanii nu au ocupat ţinutul vast al geto-dacilor decât în proporţie de ~ 14%, şi doar provizoriu (timp de doar 2-3 generaţii,- insuficient pentru un popor orgolios, puternic, obişnuit cu luptător)! Cum s-ar fi putut impune atunci cu forţa limba latină în restul de 86% al spaţiului ocupat de dacii liberi? Prin corespondenţă?

În istoria omenirii, doar politica de exterminare a reuşit să impună o limbă străină unei populaţii autohtone, dar la noi, în 86% din spaţiul strămoşilor geto-daci (care era cu mult mai vast decât cel actual), mercenarii romani nici măcar n-au pus piciorul! Care dintre noi şi-ar schimba limba vorbită de străbuni, doar prin / pentru, o corespondenţă din Bulgaria, spre exemplu?