| Dan515 a întrebat:

Ar fi bine daca toti oamenii ar gandi la fel? Vreau argumente.

Răspuns Câştigător
| MrChange a răspuns:

Bine...hmm Dan515 te-as intreba ce reprezinta pentru tine sensul cuvantului bine si din ce perspectiva privesti tu semnificatia cuvantului bine... avand in vedere asta, nu as putea sa fac decat cateva remarci asupra intrebari tale, sau sa presupun ce consideri ca inseamna "bine". Ideea e ca nu sunt in masura si nimeni nu e in masura sa considere ca ar fi bine sau rau ca toti sa gandim la fel. Daca ne gandim putin ce s-ar intampla in timp real cand toti gandim la fel, ar fi haos. Nu ar mai exista intrebari pentru ca daca eu personal nu stiu raspunsul si tu gandesti ca mine, cum ai putea sa ma lamuresti, nu ar mai exista evolutie mentala, vreau sa spun ca daca toti vom gandi la fel nimeni nu va veni cu o idee stralucita, sau ar veni toti cu aceeasi idee in acelasi timp, asta cauzand poate si razboaie, din cauza faptului ca am vrea sa ne afirmam fiecare. Totusi asta ar insemna ca ceilalti oameni ar fi inexistenti, nu am mai avea nevoie de comunicare pentru ca am sti exact ca ei sunt ca noi si nu ne pot ajuta sau sustine cumva. Nu ar mai exista modele, nu vom mai avea dupa ce sa ne ghidam in viata, si practic scopul vietii in sine ar fi lipsit de esenta.Tocmai am vorbit despre concluzii, si am inceput semnificativ cu asta deoarece acum voi stabili ipotezele si voi demonstra ca asta e imposibil si in acelasi timp de ce. Viata noastra este de fapt o opera a societatii, practic mediul iconjurator ne formeaza pe noi ca oameni, modelele noastre in viata prima oara sunt parintii, iar majoritatea lucrurilor pe care parintii le fac, de asemenea si noi le vom face.Fiecare om si fiecare vorba a oamenilor ne schimba modul de gandire intr-o oarecare masura.Practic daca am fost crescuti intr-un mediu al jucatorilor de sah, si intelegem cu adevarat ce inseamna sa fi bun si faimos in sah, vom vrea sa devenim jucatori de sah, stabilindu-ne un model pe care sa il urmam, deci fiecare are propriile modele. Oamenii se inspira din modele iar modelele din oameni.Sa fim la fel ar presupunem sa ne nastem in acelasi mediu, toti oamenii sa aiba aceleasi principii de viata. Toti sa aiba aceeasi experienta de viata, toti sa treaca prin aceleasi etapa, toti sa intalneasca aceiasi oameni de-a lungul vietii. Ar fi imposibil sa fim la fel pentru ca pur si simplu fiecare sursa din exterior ne schimba modul de gandire si astfel e imposibil ca toti oamenii sa aiba parte de aceleasi surse exterioare pe parcursul vietii.

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ar fi bine daca ar gandi toti la fel ca mine happy

| SkyPilot a răspuns:

In lumea vorbitoare de limba engleza exista o zicala conform careia daca toti gandim la fel, de fapt nimeni nu gandeste.
Ca sa iti dau si o contrapondere, se spune ca mintile mari gandesc la fel.

| sublime89 a răspuns:

Nu, pentru ca atunci nimeni n-ar mai face nimic nou.

| Rakanishuu a răspuns:

Imaginează-ţi un nou-născut care n-a deschis bine ochii şi deja ştie tot ce ştie şi mă-sa. Asta dintr-o perspectivă Din alta, imaginează-ţi un copil care trece prin viaţă în acelaşi mod în care a trecut şi mama lui, deoarece cei doi au o gândire identică. Şi n-are cum să întâlnească alţi oameni care să-l poată influenţa într-un mod diferit, deoarece şi aceia, la rândul lor, gândesc la fel.
În concluzie, dacă toţi oamenii ar fi gândit la fel, omenirea n-ar mai fi evoluat.
Şi totuşi. ai ţinut cont de detalii (caracteristici ale vârstei, de exemplu), înainte să pui întrebarea? E ilogică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii ar putea gândi la fel de limitat, gen ca sabin89. big grin
Genii nu sunt toți, așa că e bine că există atâta diversitate. Uneori și ideile unora care sunt considerați proști în medie ar putea fi bune și negândite de ăia deștepți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că ar fi posibil.Asta ar însemna ca toată lumea să aibă aceeași personalitate.Cum să gândească un ateu ca un credincios sau un copil de 10 ani ca un om de 40?

| SteinZer0 a răspuns:

Dacă toți am gândi la fel...nu ne-am mai putea simți speciali.

| aXandra a răspuns:

Nu, nu ar fi bine. Diversitatea este una dintre cele mai frumoase lucruri care există. Suntem cu toții unici.

| gabytofan a răspuns:

Normal ca nu ar fi bine. Daca unul are o veriga slaba si nu stie sa o rezolve toti o sa fie ca el? E la fel ca dpdv genetic. De asta exista diversitate naturala de ex daca unu se imbolnaveste de o boala, si moare o sa moara toti pentru ca sunt identici dpdv genetic si nu au aparare contra acelei boli.

| FearIsALiar a răspuns:

"Daca toti gandesc la fel, atunci nimeni nu gandeste"George S.Patton.
Ti-am dat argumentul suprem.

| Ioan21 a răspuns:

Domnule Dan, parerea mea este ca nu ar trebuie sa gandim toti la fel, deoarece nu ar mai fi nici o diferenta intre noi, lumea nu ar mai avea culoare, nu am mai comunica unul cu altul corect cu idei diferite …dupa cum spune stiinta ( plus cu minus –se atrag … plus cu plus – se resping) ne-am plictisi sa fim toti la fel ...in concluzie, oamenii trebuie sa gandeasca cum simt ei, pozitiv, numai cu ganduri bune. …. Va urez sanatate si fericire.

Imi pare rau daca am scris ceva gresit, trebuie sa caut o sursa buna de unde sa invat mai bine semnele de punctuatie.