| anonim_4396 a întrebat:

Are indianul ala dreptate cand zice ca gravitatia nu ne trage pamantul, ci ne impinge cerul pe pamant (ca ar avea legatura cu faptul ca planeta se invarte in spatiu)? Poate cineva sa contrazica, este in stare sa se certe pe subiectul asta?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ineptia asta nici nu merita un raspuns... e fizica de scoala generala. E suficient sa te gindesti la un corp la o inaltime h si la directia in care actioneaza forta gravitationala si ce o compune. masa x inaltimea fata de punctul de impact x constanta gravitationala, mai exact. Cit aer se afla in spate e fix irelevant.

| Algo098 a răspuns:

S-au facut exeperimente clare in privinta asta. Nu exista dubii. https://en.wikipedia.org/wiki/Cavendish_experiment
Indienii care nu au stiinta de carte, ar putea sa mai invete si sa mai renunte la fantezii.

| MaryMaria333 a răspuns:

Noi am invatat la.fizica cum forta gravitationala ii ca un magnet care nu impinge, din contra, trage in jos. Daca nu ar exista aia, noi am pluti ca in spatiu. Deci?

| anonim_4396 explică (pentru MaryMaria333):

Ei se joaca propria lor educatie, neadevarata, falsa. Daca cineva incepe sa caute sa-i pese, va vedea ca rotatiile pamantului au legatura cu gravitatia, ca de sus se impinde totul, si nu trage nimic dinauntru pamantului. Daca ar trage de jos, elicopterele n-ar functiona, nici rachetele, ar trebui sa fie facute invers.

| pombar a răspuns:

Fiecare are pareri diferite, poate exista mai multe adevaruri. nimic din ce stim nu e complet

| IonutViciosul a răspuns (pentru pombar):

Răspunsul tău mă satisface peste măsură. Calde aprecieri.

| pombar a răspuns (pentru IonutViciosul):

Iar eu sunt satisfacut pentru ca te-am impresionat. Iti multumesc si sanatosi sa fim.

| IonutViciosul a răspuns:

Gravitația este o teorie acceptată. Faptul că este acceptată și s-au făcut niște formule care să o conțină și care să se mai și verifice nu o face 100% adevărată. Legile gravitației se verifică și dacă forța presupusă te trage în jos din centrul pământului dar și dacă te împinge de sus către pământ. Nu are nicio importanță dacă această forță pornește din centrul planetei, sau suntem de fapt împinși dinspre soare, sau centrul universului în care se află o gaură albă ne menține pe pământ printr-un mecanism pe care noi nu îl înțelegem sau de fapt extratereștrii crează această forță cu navele lor din cer care sunt camuflate. Serios. Dintr-un motiv sau altul există o forță care ne trage/împinge la sol.