| anonim_4396 a întrebat:

De ce pamantul se invarte, are cumva un motor care -l impinge?

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Replica cea mai buna este cea a lui Galileo Galilei in fata inchizitiei :,, E pur si muove ".

Concret, dupa cum spunea mister Bula in alta postare :

Concret: din cauza rotatiei in jurul axei, orice obiect in rotatie se stabilizeaza datorat efectului giroscopic. Astfel nici Pamantul nu penduleaza in timp ce se invarte pe traiectorie.

Uite si link : http://www.TPU.ro/stiinta-si-filosofie/de-ce-se-invarte-pamantul/

| Catalion a răspuns:

Toate planetele se invart in jurul soarelui, dar nu cu aceeasi viteza, unele mai incet altele mai repede. Pamantul se invarte in jurul soarelui o data intr-un an, alte planete au nevoie de mai multi ani pamanteni, altele de mai putini. Cu cat se invart mai departe de soare cu atat le ia mai mult sa faca o rotatie completa de un "an". Pentru ca anul este timpul necesar ca o planeta sa se invarta in jurul soarelui intelegem ca pe fiecare planeta anul are alta durata, mai lunga sau mai scurta decat anul pamantesc in functie de cat de departe sau aproape se afla ele de soare. Planetele se invart toate in jurul soarelui dar se mai invart si in jurul axei. Axa este o linie imaginara care trece prin mijlocul fiecarei planete si in jurul careia planeta se invarte. Pamantul se invarte in jurul axei sale intr-o zi, adica in 24 de ore. Alte planete au nevoie de mai mult de o zi pamanteana ca sa se invarta in jurul axei lor. Deci o rotatie in jurul axei dureaza o zi atunci inseamna ca durata unei zile difera de la o planeta la alta. Deci daca Pamantul nu s-ar mai invartii, totul o sa o ia razna.

| Catalion a răspuns:

De ce a fost bifat raspunsul meu "stupid"? Asta e cam aiurea. Poate ar fi trebuit sa pun primul raspuns la care ma gandeam cand am vazut aceasta intrebare si anume: "Se invarte ca sa nu stea pe loc ca se plictiseste pe urma."
Poate ca cinestie, atunci raspunsul meu nu ar mai fi fost bifat ca e "stupid" ci probabil ar fi fost bifat ca e "folositor" sau "inteligent". Nu m-ar fi mirat asta...

| Gabystelistu95 a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa se invarta, altfel ar fi numai noapte sau ziua de exemplu.

| Slavic a răspuns:

Nu pamintul... nu are nici un motoras... se invirte in jurul axei sale
Un an are 365 si 366 de zile un an nou inplinim de Anul Nou adica in aceste 365 de zile pamintul sa rotit odata in jurul axei sale

| hândel a răspuns:

Moleculele de materie ramase din norul ce a format prin contractia masei sale sub propria-i gravitate soarele nostru, au inceput sa se uneasca una cate una formand roci din ce in ce mai mari. Fiecare roca avea o gravitate pe masura masei sale, ceea ce atragea alte molecule, alte roci sa se uneasca. Asa sau format planetele, prin contractia moleculelor cu ajutorul gravitatiei, formand roci. Rocile sau ciocnit intre ele atrase de gravitatia fiecareia si contopindu-se si-au marit masa, si s-au tot ciocnit si atras molecule de materie pana n-a mai ramas nimic in jurul lor de atras, decat planete, si unele roci (asteroizi, comete) care bantuie prin sistemul solar. Si totul pe principiul, unde-s 2 puterea creste, si-n cazul asta puterea gravitatiei. Fiecare planeta si-a pastrat viteza de rotatie, viteza care difera de la planeta la planeta, pentru. ca nu exista-n spatiu forte care sa le opreasca. O stiu de pe utube. Sunt fan science.

| Miruna3094 a răspuns:

Pentru ca daca nu s-ar invarti nu am avea zi si noapte si nici anotimpuri

| Carouri a răspuns:

Pt ca pamantul a fost creat de Dumnezeu. Dumnezeu l-a creat sa se invarta, sa avem nopti, zile si anotimpuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea mea estebig grine ce? si nu : Pentru ce?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| adrian001 a răspuns:

Pentru a exista viata pe Terra. Asa a vrut Dumnezeu.