| Inferno a întrebat:

Planeta Pamant, 70% apa 20% pamant, dar a fost creata s-a format pe cale naturala? Religia - O entitate suprema a creat Pamanul. Dovezi: -zero Poate fi demonstrata- NU. Stiinta- Pamantul s-aformat din aceisi nebuloasa ca si soarele.Praful si asteroizii s-au unit si au format un corp cu gravitatie care a atras alte corpuri ceresti. Dovezi- o gama foarte vasta de dovezi : Mostrele de pe alte planete arata cla faptul ca toate provin din aceiasnebuloasa. Gravitatia dovedeste capacitatea unui corp ceresc de a atrage alte corpuri. etc. Sunt mii de dovezi, mii de observatii, mii de constatari, o gramada de simulari reusite. Se poate demonstra? Categoric DA. Tu pe care o alegi?

Răspuns Câştigător
| LoveToHate a răspuns:

Materia nu a existat de la inceput, era imposibil sa existe pentu ca erau temperaturi foarte mari, dar exista energie. Dupa ce s-au racit din energie apar particule compuse, atomi, etc.
Dumnezeu cum a aparut?

71 răspunsuri:
| Inferno explică:

30%

| Kassie a răspuns (pentru Inferno):

Mai interesantule...Sa iti pun si eu niste intrebari. Daca poti sa raspunzi la ele si sa aiba o noima si un motiv serios, o explicatie serioasa, am sa iau in considerare balivernele tale.

Focul de la Ierusalim, foc care vine la crestini in fiecare an de Inviere, tu cum il explici? Ca in fiecare an omenesc, s-au gandit particulele sa se adune si sa se aprinda in lumanarile oamenilor care cred in Dumnezeu? Stiinta nu are raspuns pentru asta.

Sfintii care Il iubeau pe Dumnezeu, de ce nu le-a putrezit corpul? Stiinta nu are raspuns pentru asta.

Si Iisus din Nazaret, o multime de oameni care l-au vazut, sfintii si minunile care s-au intamplat? Stiinta nu crede in asta.De ce nu crede? Pentru ca ei nu ar avea un raspuns pentru asa ceva.

Acum te intreb eu pe tine:Ai sa crezi in ce citesti pe internet si prin carti, sau asculti de la savanti, TOATE aceste marturii facute de om, omul cel pacatos, cel care omoara, cel care urăşte, de acest om. Marturii facute de el. Cercetari facute de el.
SAU ai sa crezi in ce spun prorocii, oameni intelepti, in minunile care le vezi in fata ochilor, in Focul de la Ierusalim, in sfinti si in toate aceste lucruri pe care LE PUTEM VEDEA! Marturii facute de sfinti si care sunt scrise in Sfanta Biblie!

Stiinta nu are raspuns pentru ce intrebari ti-am pus eu.
DAR eu am un singur raspuns pentru intrebarea ta idioata:CRED IN DUMNEZEU!

Si decat nori de praf si ce rahaturi ati mai spus, eu cred in Dumnezeu, o fiinta peste limita intelegerii omului.

Astept sa vad daca ai raspuns la intrebarile mele!big grin

| Sweetyass a răspuns (pentru Kassie):

Cam asa e Kenzi...Suntem prieteni...Si fii atent..Nu are raspunsuri.laughing

| costis a răspuns:

Daca crezi ca modul meu de a vedea lumea e o urmare a unei alegeri pe care mi-o propui tu, scuze, dar esti imbecil...

| Inferno explică (pentru costis):

Cunosti si alta varianta? Nu stiam ca mai exista inca una. Uimeste-ma.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Stiinta

| WhatheWow a răspuns:

Ce vrei sa spui cu 70% apa?

| Inferno explică (pentru WhatheWow):

Cantitatea de apa de pe Terra.

| WhatheWow a răspuns (pentru Inferno):

Adica, suprafata planetei e 70% apa!

| Inferno explică (pentru WhatheWow):

Da.

| Seiran a răspuns (pentru WhatheWow):

Se referă la suprafața pământului, care e ocupată în medie de 70% apă.

| WR104 a răspuns:

Raspunsul tau aici...Cred ca vrei sa spui ca suprafata planetei este 70% apa si 20% pamant desi matematica spune ca 70% plus 20% nu face 100%.

| Inferno explică (pentru WR104):

Rawspunsul este pentru InqusitorRadomil care mi-a dat ignore:
E aiurea, folosewsti un princiiu important in favoarea Lui DUmneze,
Legea Cauza -efect. Orice lucru are o cauza.
Tu o sucesti si incerci sa-l asemeni pe Dumnezeu cu "structura".
Si exemplele tale nu dovedesc nimic. Cauza cutremurelor nu este Dumnezeu ci placile tectonice, iar al ploii sunt norii cumulus.

| Inferno explică (pentru WR104):

Am scris mai apoi 30%

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Ok, am vazut dar nu citesc 30 de raspunsuri inainte.
Numai bine.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Daca ti-a dat ignore nu cred ca mai vede raspunsul tau oricum succes.

| WR104 a răspuns:

Totul este posibil, deci aleg imposibilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dreptul de a visa nu ti-l poate nimeni.nici pe al meu de a crede in unul Dumnezeu, facatorul cerului si al pamantului, stapanul tuturor vazutelor si nevazutelor.ave hades.vom vedea cine se inseala.io le cred pe amandoua fiindca nici una nu-l exclude pe Dumnezeu.toate planetele seant guvernate de; tu le spui legi fizice? eu le spun porunci Dumnezeiesti, fiindca in biblie scrie ca; pe toate le striga pe nume, una nu lipseste.inchipuieti daca ar pleca o planeta de nebuna ce s-ar intampla in mecanismul asta care functioneste ca un ceas.ii va da de lucru ceasornicarului.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Uiversul,stelele,etc toate astea au aprut in urma procesului numit BIG BANG! toate particulele(materie si anti-materie)sau atras, formand un balon plin cu particulele, iar apoi datorita presiunilor mari a explodat.Asa s-a format universul.(explozia a fost asa de mare incat si azi inca universul este intr-o continua evolutie, se tot mareste).

| Pufuletica98 a răspuns:

Da praful si asteroizii cum s-au unit? Singuri?

| TheTigerX a răspuns:

Pe a 3-a, universul a fost creat de extraterestri martienihappy
si da, suntem martieni(dupa ce planeta Marte s-a departat de Soare martienii au venit pe Pamant, au facut piramidele si avioanele)
funda?:XX:?

| Sweetyass a răspuns:

Cu ce sa incepem...Pai si 10% care a mai ramas ce e?
Nebuloasa-de unde vine?
Praful si asteroizii- de unde sunt?
Corpuri ceresti- de unde sunt?
Mai demonstreaza asta.....Inferno!

| Inferno explică (pentru Sweetyass):

"Pai si 10% care a mai ramas ce e?"
Ai dreptate, am gresit, 30% pamant.

"Nebuloasa-de unde vine?"
Nebuloasele sunt nori de praf cosmic formati din doua elemente H si He.
"Praful si asteroizii- de unde sunt?"
Praful este format din impacte masive ce pot zdrobii materia dar si din alte fenomene. De exemplu Luna are o suprafata de praf de circa 10 cm.
Asteroizii se formeaza fie prin impactul dintre doua corpuri ceresti masive fie prin acumularea particulelor de praf.

| Sweetyass a răspuns (pentru Inferno):

Da, imi dau seama ca nu mai ai ce ne raspunde...totusi imi doresc sa-mi axplici de unde ai venit norii de praf si nebuloasele? Acesti nori de praf cosmici de unde au aparut? Singuri? Las-o balta?

| Sweetyass a răspuns (pentru Inferno):

Normal, ca ai gresit...

| WhatheWow a răspuns (pentru Sweetyass):

Norii de praf din Univers sint rezultatul exploziei unor stele.

| Sweetyass a răspuns (pentru Sweetyass):

Scuze pentru greseli... Explici*, au*...Ma grabesc.

| Sweetyass a răspuns (pentru WhatheWow):

Stelele de unde au aparut? Se pare ca nu intelegeti intrebarile...Tot ce exista in Univers, toate lucrurile de unde au aparut? Singure? Poate intelegeti intr-un sfarsit!

| WhatheWow a răspuns (pentru Sweetyass):

Stelele s-au format din nori de hidrogen.

| WhatheWow a răspuns (pentru Sweetyass):

Vrei sa-ti mai spun si din ce s-au format norii de hidrogen?

| WhatheWow a răspuns (pentru Sweetyass):

Eu pot sa-ti spun stiintific cum s-a format fiecare lucru dar tu nu poti sa-mi spui cum s-a format Dumnezeu si Ingerii!

| Inferno explică (pentru Sweetyass):

Nebuloasele sunt formate din hidrogen, cantitati mari. Asa s-au format, prin acumularea a mari cantitati de hidrogen.

| Inferno explică (pentru Sweetyass):

Stelele s-au format in interiorul nebuloaselor, o nebuloasa este formata din hidrogen, cand intra in colaps gravitational hidrogenul se strange sub forma unor globule. la un moment dat apare fuziunea, fuziunea nucleara.

| Inferno explică (pentru Sweetyass):

Exista explicatii pentru toate, daca vrei pot sa-ti explic cum a aparut tot de la prima particula fundamentala pana la galaxii.
Sunt uluit ca nu stiai aceste lucruri elementare, tu chiar ai crezut ca stiinta nu are raspuns la ele?

| Inferno explică (pentru WhatheWow):

Asa-i ca e incredibil cat de nestiutori pot fi anumiti oameni?
Eu unul sunt inca uluit.
Ei cred ca aceste intrebari banale cum ar fi : De ce planetele se atrag intre ele, sunt intrebari incuietoare si le spun asa, cu superioritate.
Incredibil, deci nu pot sa cred ca cineva poate sa nu stie cum s-au format stelel, planetele, gaurile negre, nebuloasele, stelele neutronice, galaxiile.
Cum poti suporta sa vezi asemenea oameni?

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Tot n-ai inteles ce vrea sa spuna sau te faci. Materia prima de unde a aparut H He si tot felul de elemente si compusi chimici!?

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Am inteles, energia de unde exista, si de unde stii ca erau temperaturi foarte mari? La partea a 2a am mai raspuns odata, intr-o alta ipostaza dar daca e nevoie caut si iti transcriu!

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Si aporpo aceeasi stiinta batea cu pumnul in masa in urma cu 50 60 de ani ca materia este vesnica si e tot ce exista! Oare cand o sa fie contrazisa si teoria actuala!?

| LoveToHate a răspuns (pentru rocco09):

Energia era stransa intr-un volum foarte mic, un fel de sfera fierbinte, apoi a inceput sa se dilate.Se racea pe masura ce crestea volumul.

| Inferno explică (pentru rocco09):

"rocco09",e aiurea sa ma intrebi de unde a aparut materia, e o intrebarea banala, chiar crezi ca daca nu stiam sa raspund la toate intrebarile astea mai postam o asemenea intrebare?
Materia a aparut dupa BIg Bang dupa inflatie a inceput sa se raceasca considerabil, lucru care a dus la aparitia quacilor.
quarcii sunt materie.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Temperatura era de 10 la puterea 32 grade.
Energia a aparut cand a aparut prima particula de lungime Plank.

| Sweetyass a răspuns (pentru Inferno):

Pai daca nu suporti de ce mai esti aici si mai raspunzi..Nu ai nici un drept sa ne faci nestiutori. E bine ca esti tu mare atotstiutor. Si cu toata inteligenta ta....inca nu ai inteles intrebarile mele. Crezi ca nu stiu cum s-au format planetele si ce sunt gaurile negre si toate chestiile astea. Vreau sa stiu de unde a venit acea particula care a format totul. Pur si simplu, in lume toate obiectele si fiintele provin din ceva. Nimic nu se face singur. Nimic nu apare singur. De ce e asa de greu de inteles ca avem un Creator...Si cu faza cu acei anumiti oameni care sunt nestiutori..Sunt milioane de oameni care cred in Dumnezeu..Crezi ca in acesti oameni nu sunt altii care sunt mai stiutori decat tine..Sau nu.Tu esti intr-adevar un baiat special, nu?

| Inferno explică (pentru Sweetyass):

Bun,deci de unde a aparut prima particula? Spui ca fiecare lucru provine di nceva si nimic nu se face singur. In lumea ta asa e, dar in adevarata lume, guvernata de particule subatomice lucrurile apar din NIMIC sub forma de particule virtuale.
Principiul incertitudinii permite aparitia a ceva din nimic, daca conditia ca acel ceva sa existe pentru un timp FOARTE SCURT. In acest caz 10 la puterea -43 secunde. Este n timp FOARTE SCURT, dar suficient, pentru ca acea particula ce a aparut sub formaunui cap scalar sa poata antrena spatiul din jurul ei. Acest lucru provocand inflatia.

| Inferno explică (pentru Inferno):

Camp scalar

| LoveToHate a răspuns (pentru rocco09):

Materia nu a existat de la inceput, era imposibil sa existe pentu ca erau temperaturi foarte mari, dar exista energie. Dupa ce s-au racit din energie apar particule compuse, atomi, etc.
Dumnezeu cum a aparut?

| blackporcelain a răspuns:

Inferno, zici ca lumea a fost creata de teoria Bing Bang, eu cred acest lucru, dar tot aceasta teorie spune clar ca DEJA exista materia, materia care a produs explozia, exploziile nu se produc din nimic in nimic.Pe noi nu ne intereseaza daca cosmosul a fost creat de explozie sau de o fiinta net superioara, ci de unde era materia care a produs explozia; adica ele erau formate din elemente simple gen hidrogen, dar hidrogenul de unde a aparut?

| Inferno explică (pentru blackporcelain):

Sa te lamuresc, ca vand ca nu prea cunosti toeria.
In primul rand, NU spun ca teoria BIg Bang a creat Universul, spun ca BigBang-ul a creat Universul.
"materia care a produs explozia"
Nu materia a produs explozie pentru ca materia a aparut dupa si pentru ca nici nu a existat o exlozie, asa spun unii oameni, in relitate a fost doar inflatia.
"ci de unde era materia care a produs explozia"
Deci nu materia a produs "explozia", materia a aparut dupa ce Universul s-a racit si au putut sa apara cele sase quarcuri, iar cand forta nucleara slaba s-a separat de electromagnetism au aparut si cele 6 tipuri de leptoni printre care si ELECTRONUL.
Quarcii up, up si down au format protonu, down, down si up au format neutronul. Protonul si neutronul au dat nastere celor mai usoare nuclee atomice, cele de hidrogen. Dupa ce Universul s-a mai racit, nucleele atomice au putut capata cate un electron dand nastere atomului de hidrogen. Apoi prin alipirea a 2 protoni si 2 neutroni inconjurati tot de electroni s-a format He. Hidrogenul a format nebuloase, acestea au format globule din care au rezultat stele gigant, in interiorul stelelor gigant s-au format restul elementelor grele cum ar fi fierul.

| LoveToHate a răspuns (pentru blackporcelain):

Aceeasi intrebare tot timpul, e chiar enervant.Nu stiu ce se intampla cu voi, nu intelegeti sau ce?

| Rakumm a răspuns:

Foarte adevarat dar tu nu tiai pus intrebarea asta ( nu are nici-o legatura cu pamantul) De ce nu toti oamnei nu gandim la fel sau ce ne facem sa gandim ce anume ne starneste sau de ce nu toti avem aceleasi visuri pentru ca toti suntem la fel? stiinta nu poate demonstra asta...

| Inferno explică (pentru Rakumm):

99% din ADNurile noastre sunt identice, doar 1% difera.

| arthu a răspuns:

Ba uitati-va dracului la ZeitGeist sau la Religulous sunt 2 documentare care explica tot subiectul care il incurcati voi pe aci.dar va rocomand ZeitGeist..si mai discutam dupa

| Finetti_Costi_1996 a răspuns:

Religia!