| dexro a întrebat:

Are omul vreo calitate/sentiment specific? Ce are omul, iar animalul nu are? (nu accept raspunsuri gen inteligenta dezvoltata, deoarece si animalele au inteligenta)

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ok, zi-mi trei teorii funcţionale sau trei maşinării funcţionale şi utile construite exclusiv de animale şi-apoi am să te cred că animalele au inteligenţă dezvoltată.
Până atunci, stai jos 4!
4alex ţi-a dat răspunsul complet şi ţi-a demonstrat de ce eşti superficial(ă) şi de ce greşeşti în raţionamentul tău iar tu ai răspuns cu un argument care susţine evoluţia dar nu-ţi susţine teza.

Noroc.

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da şefe are doua calitati care-l face diferit, gandirea abstracta si curiozitatea. Gandirea abstracta il face sa-si fixeze rationalul iar curiozitatea l-a facut sa evolueze tehnic.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dexro: Eu ţi-am pus o întrebare iar tu răspunzi cu atac la persoană. Bravo! Inteligent lucru!
Observând asta, încep să mă gândesc că în unele cazuri s-ar putea să ai tu dreptate că nu sunt prea mari diferenţe între oameni şi animale.

| Flav a răspuns:

Animalul se masturbeaza?thinking

| MeScorpion a răspuns:

Ratiune.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Simtul umorului

| petruclaudiu78 a răspuns:

Constiinta.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Dexro, testul cu oglinda despre care vorbesti demonstreaza doar faptul ca unele animale, nu intamplator cu inteligenta dezvoltata (delfini, balene, unele specii de maimute etc) au capacitatea recunoasterii de sine.
Constiinta e ceva mai mult decat atat.
Doar omul are abilitatea de a discerne ce e rau si ce e bine.
Doar omul isi pune intrebari cu privire la sensul vietii (de unde vine si incotro se indreapta).
Doar omul are constiinta faptului ca viata lui va avea un sfarsit (animalul este ghidat doar de instinctul de supravietuire).
Doar omul este capabil sa contempleze (o opera de arta, natura etc).
Doar omul... etc
Apropo de intrebarea ta cu iz de ateism si evolutionism, doar omul (cu exceptiile inerente) are dorinta de a cauta o fiinta superioara lui, un creator.
Delfinul, chiar daca e capabil sa se recunoasca in oglinda, nu se va intreba niciodata din ce mamifer terestru a evoluat.
Nici daca Darwin batea campii sau nu. Nici daca a fost creat de Dumnezeu sau, poate, de catre om.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Dexro:
1. trimiterea la dex nu te avantajeaza (nici prin definitiile care se dau, dar mai ales prin faptul ca, si in dex, constiinta este privita ca ceva ce este propriu exclusiv omului)
2. aici este vorba de instincte (de aparare, conservare, matern etc), nu de constiinta. Plus ca intotdeauna se vor gasi caini care isi vor ataca liderul, ca sa ii ia locul.
Un animal nu va lua niciodata decizii in urma unui proces de analiza cu privire la moralitatea faptelor pe care urmeaza sa le savarseasca. De asemenea nu va avea regrete si remuscari, mustrari de constiinta.
3, 4. Nici cele mai inteligente animale nu au capacitatea sa "priveasca" atat de departe in timp, respectiv sa constientizeze ca propria lor moarte e ceva indubitabil si inevitabil (si asta nu cu putin timp inainte de a muri, ci cu mult timp inainte). La fel cum nu se intreaba cum au aparut pe lume si care este sensul vietii lor. Referitor la elefanti, celebrele "cimitire" ale elefantilor, la care probabil te referi, ridica intr-adevar unele semne de intrebare, dar toate referirile cu privire la acest comportament sunt doar simple supozitii, nimic demonstrat.
P.S. Tocmai ultima parte trebuia sa o comentezi, nu deviai de la subiect, ci patrundeai in miezul sensului intrebarii tale.

| dexro explică:

@Evolution - ma amuzi
@SteauaBucuresti - asa este, dar asa cum ai zis si tu tine de inteligenta, inteligenta ce se regaseste la toate animalele cu creier, chiar daca in cantitate mai mica
@MeScorpion - animalul cand vaneza rationeaza, urmareste prada, calculeaza distanta, tactica, ii judeca pe cei din haita. ala e lider ala nu ala are voie ala nu, etc...
@petruclaudiu78 - fara sa dau alte amanunte... animalele ce se recunosc in oglinda au constiinta
@madapple - probabil, dar sa presupunem ca este vorba de mai mult
@4lex - toate animalele cu creier au inteligenta... da ele de multe ori actioneaza instinctiv ca si noi, doar ca noi ne folosim inteligenta sa ne calmam instinctul primar, animalele au sentimente, nu toate in mod egal si comparabile cu cele ale omului, dar uite... un simplu exemplu, puii de elefant sunt recunoscuti si crescuti chiar si de catre bunici in paralel cu parintii plus ca la cimpanzei s-a observat foarte clar compasiunea

| dexro explică:

@hombre - gandirea abstracta ii gandire dar abstracta, curiozitatea probabil (trebuie sa mai ma gandesc la asta)
@mihaela31 - si raspunsul tau da de gandit happy
@kongeriket - alege! esti ignorant sau nu ai invatat inca sa citesti? eu nu m-am decis inca care din astea doua variante se aplica la tine
@Flav - da, dar nu le este rusine laughing
@petruclaudiu78 - 1. Uita-te inca odata la constiinta in dex
2. De unde pana unde doar omul stie ce e bine si ce e rau? De exemplu cainele stie ca nu este bine sa se bata cu 100 de caini sau sa se certe cu liderul sau ca este rau sa isi manance puiul sau ca este bine sa manance oricat de primitiv suna aceste descernamant tot descernamant este
3, 4 - interesant, dar oare nu este asta capacitatea intelectului de a vedea si analiza mai depeparte in timp? Si oricum se pare ca elefantii sunt constienti de propria lor moarte...
5 - asta ii prima chestie inteligenta cu adevarat. da capacitatea de a contempla si de a expune rezultatul prin arta este o chestie specifica omului... cred. Mai exact capacitatea de meditatie este a omului, acum ramane de vazut de la ce pleaca meditatia...

Ultima parte nu o comentez deoarece risc sa deviez de la subiect.

| mentalica a răspuns:

Dupa cate am citit pe aici, deduc ca esti un animal, dexro.
Eu, personal, nu ma cobor la "mintea" animalelor. Iar asta cred ca este una din calitatile specifice omului.

| Alex1997fun a răspuns:

Omul nu are vreo calitate deosebita in afara de inteligenta mai dezvoltata, dar este o mare diferenta:
eu nu am vazut niciodata ca un caine(alt animal de casa) sa te atace dupa 3-4 zile dupa o lovitura data. Oameni au razbunare in ei, iar animalele nu
Animalele nu sunt nesimtite ca uni oameni

| alexshobyx a răspuns:

Animalele chiar nu au inteligenta, poate doar delfinii, animalele se bazeaza pe Instinct sau Instinct Primitiv, iar acest instinct primitiv le permite sa aiba o memorie vizuala mult mai buna ca omul. Omul are in plus fata de animale, vorba lui "evolution" ele nu pot judeca, plus ca homo sapiens sapiens este biped, pe cand restul animalelor patrupede nu pot sta mai mult de 3-5 secunde pe picioarele posterioare la fel ca noi, deci nu au creier dezvoltat, adica nu au INTELIGENTA.Alta chestie ar fi ca oamenii au sentimente, iar animalele nu, caci, din nou, ele au instincte, de exemplu o pisica este atasata de tine, dar nu inseamna ca te "iubeste", ci sta pe langa tine fiindca o hranesti si ai grija de ea, acesta fiind instinctul primar al orcarui animal(sa-i fie bine). Inca o dovada : o mama (om) imediat ce naste ea isi iubeste copilul ori ce ar fi (bine, majoritatea mamelor ), iar, sa luam exemplu din nou pisica, atunci cand naste, daca nu-si mananca "placenta"(placenta contine niste hormoni care fac animalul care naste sa se ataseze mai usor de pui, amplificandui instinctul matern ) nu isi recunoaste puii si ii abandoneaza.
Ramane la latitudinea ta sa ma crezi, asta este adevarul.

| Evolution a răspuns:

Au inteligenta dar sincer omul are mai multă happy de exemplu. animalele pot vorbi? îşi pot face case? pot judeca? lol ce întrebare aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul e tot animal, dar e unul evoluat. Cum nu e prea mare diferenta intre lup si caine asa nu e diferenta intre o primata si om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaa! Tradarea, razbunarea, invidia, ipocrizia, snobismul, fatarnicia, toate astea sunt doar ale omului. Mai vrei exemple?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@dexro, ai fi uimit la maxim daca ai putea vedea cata inteligenta ascunde o simpla cioara. In alta ordine de idei, nu inteleg de ce "animalul" meu nu poti sa accepti niste pareri personale, fara sa faci interventii cu adresa, fara o baza solida de cunostinte. Parerea mea!