| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa incep, pentru un proiect personal, sa construiesc o carcasa de elicopter (doar partea de exterior) de la 0, adica in marime naturala, 12 metri lungime, 2 m latime si 3 metri inaltime. Schema si cotele le am, nu stiu materialele necesare si principiul de constructie. Ma poate ajuta sau indruma cineva? Multumesc.

5 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Inainte de toate trebuie sa stii tehnica prelucrarii metalelor, ceea ce nu este usor de invatat. Totusi, exista manuale pentru cei autodidacti. Am fost, la un moment dat, si eu interesat de aceasta tehnica pentru o caroserie de masina.
Manualele pe care le-am gasit eu sunt in engleza:
https://www.amazon.com/......s_13771_10 _encoding=UTF8&psc=1&refRID=9PA52TA9YM81A46ME8QZ

https://www.amazon.com/......y_14_img_2 _encoding=UTF8&pd_rd_i=0760327947&pd_rd_r=AMZDG18DMA448KVHDDQ3&pd_rd_w=mq8Lu&pd_rd_wg=L4eFV&psc=1&refRID=AMZDG18DMA448KVHDDQ3

Exista probabil si in Romana, dar astea straine sunt mai bune. Deci trebuie sa stii engleza. Poate le gasesti sa le downloadezi pdf de pe internet.

Bafta.

| marianmadalin32 a răspuns (pentru gratargratar):

Gratargratar stiu tehnica prelucrarii metalelor, am facut o facultate de profil, de mecanica. Intrebarea este cum incep? De la ce pornesc?

| BIoody a răspuns (pentru marianmadalin32):

Trebuie sa incepi de la baza si dupa schelet bine intales, nu sunt mare tech in asa ceva dar logic asa e dupa completezi ce ramane, daca e din metal ai nevoie doar de scule si materialele necesare,(plafoane de tabla sau metal) dar prima data fa-ti o schita pe o foaie A3 recomandat, si incepi usor si faci baza de sustinere (schela roti etc) dupa scheletul in sine. Oricum banuiesc ca nu vrei ceva chiar asa performant daca chiar e mai poti sa ma intrebi.

| JackR a răspuns (pentru marianmadalin32):

Ai facut-o in ce sens? Ai construit-o? Ca de studiat nu prea dai vreun semn. Orice inginer, oricat de inabil profesional, ar trebui sa stie cum sa inceapa o constructie, in domeniul lui de activitate. La o adica, 80% dintre cei de pe TPU ar trebui sa te intrebe pe tine, nu invers!

| relian a răspuns (pentru JackR):

Tu crezi ca toti care ies ingineri se si pricep la ceva? Te inseli laughing undeva la 90 % habar n-au mai nimic despre scoala ce au facut-o, unia nici nu-s curiosi macar.Eu sincer nu vad ce mare proiect ar fi asta sa consutruiesti ceva ce deja este construit,adica elicoptere se fac peste tot.Ce elicopter sa faca el acasa,sa fim seriosi. Daca spunea vreau sa ma joc sa incerc sa fac manual un elicopter da,asa intelegeam, dar sa vii sa spui ca esti si inginer, sa spui e un proiect personal laughing pfff ce proiect cand tu ne intrebi pe noi cum sa incepi laughing, Faci scheltu de acolo se incepe cu orice zic eu.Dar banui ca nici scheltu nul stii a face, deci urmeaza cum sa faci scheltu laughing sau urmeaza. Dupa schelet o sa intrebe ce face mai departe laughing
Pai ar fi trebuie sa spuna ajutati-ma sa construiesc acasa un caricioplan laughing atunci stia lumea cum sta treaba.
Scuze ca scriu la tine, dar ai dreptate el vine sa intrebe pe aici desi e inginer.Asta e fiecare cu durerea lui.