| XCatalinX a întrebat:

Am un teren, lățime 6 metri și lungime 100m, as vrea sa construiesc o căsuță in lung, oare trebuie proiect daca o fac din bca?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, trebuie proiect, chiar daca o faci din BCA.
Pentru a construi pe întreaga latime (pana in limitavde proprietate), nu ai nevoie decat de acordul vecinilor, iar 6 metri latime sunt suficienti pentru o casuta decenta, atat ca functionalitate cat si ca aspect.
Totusi, pentru ca exista niste restricții de autorizare (front stradal, grad de ocupare al terenului, vizibilitate spre vecini, chiar si lumina solara), vei avea nevoie de cineva care stie sa obtina cateva excepții de la reglementarile de urbanism.
Daca terenul este pe colț, se simplifica mult situatia.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este nevoie de proiect si de autorizatie de construire.

| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie proiect si daca ai face-o din săpun.

| mihai69 a răspuns:

Ai nevoie de autorizație de construcție. Pentru aia, ai nevoie de PUZ ȘI de proiect.
Scapi de proiect și de autorizație dacă pui o casă modulară (gen „container"). Dar atunci o să ai dificultăți să obții legarea la utilități.

| Brizbriz a răspuns:

1. fara autorizatie de constructie iti vei lua amenzi si chiar demolarea constructiei ILEGALE
2. atorizatie de constructie inseamna proiect SIII o tona de bani, in functie de localitate

| wildthing a răspuns:

Dar nu e prea putin 6m? Ce fel de casa poti tu sa incadrezi pe o latime de 6m...mai ales ca nu va avea 6m, ci mai putin, ca doar nu vei pune zidul chiar pe gard. Nu stiu ce zice legea din punctul aste de vedere, dar cred ca sunt niste reglementari, sa lasi o anumita distanta.

| timidu89 a răspuns (pentru wildthing):

O fi vazut garsoniera aia din Cluj de 1 metru partat pe 1 laughing Cred ca minim 1 metru trebuie lasat liber intre casa si gard, asa ca din 6 m mai ramane cu 4.

| RxTx a răspuns:

Da birocrația mănâncă viețile oamenilor.
Sunt tări în care tu doar anunți că vrei să îti faci casă iar statul în câteva zile îti trage apă curent 380v internet televiziune si asfalt
in maxim 10 zile
si asta chiar daca sunt de tras pecial pentru tine 70Km de asfalt pentru că ai vurt tu să îti faci casa la cuca măcăii în deal
Uite în Elveția instantaneu îti trage asfalt
când am spus înstataneu
asta înseamnă instataneu
nu la paștele cailor

| RxTx a răspuns:

Unde ai terenul poate facem ceva afacere interesanta
de de exemplu daca ai terenul pe la Bucuresti sau imprejurimi
eu am o idee de afacere super tare simplă rău de tot și foarte bănoasă cu ajutorul căreia iti poti consturi si castel nu naumai casa

DE EXEMPLU FACI UN MIC SERVICE AUTO
SI II PUI NUMELE
Lent service auto
Low speed
Cu deviza : noi avem doar două viteze încet și foarte încet
Dacă vreți mai repede mergeți oriunde în altă parte
Dacă vreți mai ieftin să șțiți că s-ar putea ca la noi să fie cel mai scump din tot Bucureștiul.

SI LA ÎNCEPUT SĂ VOPSIM ARIPI UȘI FEȚE DE UȘI bare și cam atât
apoi după ce strângem bani gen de asigurare pe care șă ii avem în buzunar dacă ii distrugem masina la vreun nebun care o sa vrea să i-o plătim sau dacă avem scandal cu vreun nenorocit dobitoc
Ii punem pe toti care ne aduc mașinile în service să scrie cât valorează
si incepem cu mașini din astea ieftine TICO DACII Prostii nebunii care matiz
care costa maxim 3000 Euro la mâna a doua
cum a scris omul că ar vrea pe ea in caz de malcpraxis mai mult de 4000 euro cum il izgonim de la noi

Si facem bani când avem 4000 euro in buzunar bani ne cheltuiti putem să ne băgăm și la mașini puțin mai scumpe
in așa fel în cât mereu să deținem toti bnaii pentru toată mașina care ne-a venit la vopsit in buzunar

Si nu facem mari reparatii ci doar schimbare de furtune bara pe fata bara pe spate pompa de apa pompa de benzina becuri faruri intrerupatoare butoane incuietori iale laucruri din astea simple si clare de la care nu poate să spună omul că vai mergea și acum nu mai merge voi ați distrus-o

Facem contract cu fiecare om în parte că dacă i-o distrugem ii dăm 70% din banii pe care i-a declarat el că valorează hârbul lui la mâna a doua.
Si orice nu ii convine să ne dea în judecată că noi nu o să ii despăgubim mai mult de maxim 3000 euro
SI SĂ LASE MAȘINA LA NOI NUMAI DACĂ ESTE DE ACORD CU ACESTĂ CLAUZĂ!

Să vezi căti clienti o să avem
că pe noi un vopsit nu ne costă mare lucru
că sunt foarte multi excroci jepcari care cer pe vopsit prin Bucuresti o manopera de 1000 euro cel putin indiferent ce mașină ar fi
că am făcut eu studiu de piața
mi-am cumpărat un ford street argintiu si doream să il fac rosu
eu am mai vopsit masini
dar ma gandeam ca daca o sa vrea astia un 600 lei manopera maxim o sa merg sa mi-l vopsesca ei
si dupa 1 saptamana de facut munca de cercetare
am ajuns la concluzia ca toti doresc sa le iasa 1000 euro manopera

asa ca daca noi sa o sa vrem sa ne iasa doar 1200 lei manopera la fiecare masina sa vezi ce coada o sa avem

la vopsitul unei masini intra intaritor lac sprit chit vopsea cam de 400 lei maxim maxim maxim cu tot ce se mai consuma jmurghel bere mici caizer dilunat otul nu costa mai mult de 500 lei in realitate

| SharpEagle a răspuns:

Orice are fundatie sau stalpi sapati are nevoie de proiect si autorizatie.

| LittlePoppy a răspuns:

Trebuie proiect indiferent din ce vrei sa o faci.