| juniper a întrebat:

Astronomii mayasi au prezis ca sfarsitul lumii va veni in 2012, anul in care se termina ciclul solar? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Sincer chiar si eu m-am gandit azi la intrebarea asta, si vroiam s-o pun p TPU...ideea este alta.(a fost o coincidenta ca acum cateva luni cand s-a difuzat reportajul asta, sa-l vad si eu) din cate mai tin minte, acesti mayasi sunt de fapt niste indieni, care au prezis acum mai bine de 2000 de ani, lucrul asta...[se zice ca acestia ar fi fost cu mult mai intelepti decat cei din ziua de azi, doar k nu aveam aparatura speciala...]
revin...chiar s-a dat si o data [ziceau ei] 21.12.2012...iar specialistii (sper sa nu ma insel) au confruntat ceea ce spuneau acesti mayasi (da! ei spuneau k in 2012 va lua sf sistemul solar) cu ceea ce scrie in Bilblie (folosesc cuv mari, sper sa nu ma insel).si se pare k cele 2 ~lucruri~ s-ar cam asemana (ceea ce ziceau mayasi si ceea ce scrie in Biblie)... dar?! ce rost are sa traim cu gandul acesta? cand o fi sa fie.este.dar hai sa nu ne incredem happy!

27 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Maiasii au fost un popor salbatic si crut. Aveau atatea zeitati de satisfacut prin sacrificii umane zilnice incat erau obsedati de calendare si exactitatea masurarii timpului.
Sfarsitul lumii a mai venit ultima data si in anul 2000. Remember? Suntem inca aici, vii si nevatamati tongue

| andreutz a răspuns:

Cu toate ca e a 6-a oara cand citesc o intrebare de genul asta pe site, chiar imi place.pe mine unul ma amuza... o intrebare am si eu pentru cei sceptici, cei care cred in aceasta "teorie", cum ca va veni sfarsitul lumii: v-ati facut bagajele? am inteles ca unii au de gand sa plece pe Luna in acea perioada...cica daca platesti acum avansul beneficiezi de reducere de 3% big grin

| anonim a răspuns:

UN SAMBURE DE ADEVAR EXISTA IN ACEA PREZICERE.ADICA CEVA SE VA INTAMPLA IN ACEL AN SAU IN ANII IMEDIAT URMATORI.PROBLEMA ESTE CA NIMENI NU STIE CU PRECIZIE CE VA FI, MAI ALES CA SPECIALISTII SPUN CA POLII MAGNETICI AI PAMANTULUI SE POT SCHIMBA.INSA VREAU SA SPUN UN SINGUR LUCRU, DACA VA FI CEVA, VOM VEDEA NOI, IAR DACA NU SE VA INTAMPLA NIMIC, VA FI VAI SI AMAR DE NOI.big grin

| borsec a răspuns:

Da, nici eu nu cred in 2012 ca fiind ziua cand se sfarseste lumea.
Vom traii si vom vedea!

| kh1ss a răspuns:

Nu cred tongue

| sigmanet a răspuns:

Se tot zvoneste ca-n 2012 Pamantul va fi lovit de un meteorit. Sincer nimeni nu stie ce va fi si cand va fi. Ramane sa vedem, pana atunci spor in ceea ce faceti.

| sufletel13 a răspuns:

Nu cred sincer...in 2000 se zicea ca vine apocalipsa...sau in 06.06.2006...si tot asa...nu putem sti cand se va intampa...sunt doar credinte care nu sunt bazate pe ceva stiintific

| alina_8976 a răspuns:

Toti prezicatorii au vazut aceste date ca pe un real. v-ati intrebat vreodata ca, poate trebuia sa se intample tot ce a fost prezis, dar, Divinitatea ne-a dat mai multe sanse? nu incercati sa va puneti de partea religiei, sau a stiintei. Incercati sa fiti intre, si poate asa, va veti raspunde la multe intrebari.

| galileo a răspuns:

Ceau. Mayasii au fost un popor foarte intelept, misterios. Multe dintre misterele lor sunt inca nedescifrabile, dar asta nu ma face sa cred ca sfarsitul lumii va fi in 2012. Eu cred in Dumnezeu, nu cred in stele calatoare, sau in zodii. In aceasta lume orice lucru este posibil, dar sunt sceptic in privinta sfarsitului lumii in 2012.Numai Bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu erau ei prosti, ba chiar trebuie admirati pentru cate au facut. Cat despre 2012, s-a mai zis ca va fi sfarsitul lumii in 1000, 2000, o fi fost, dar fara mine. Important e sa fim noi sanatosi si buni, ca nu putem impiedica un curs normal al naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit si eu de chestia asta, dupa calendarul maias.in orice caz... vom vedea la timpul respectiv.sanatosi sa fim, sa punem cat mai multe intrebari pe TPU si sa dam cat mai multe raspunsurihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva va fi, dar nu sfarsitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca.........nu stiu ce sa mai cred deja am inebunit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sunteti prosti laughing... cum ma sa vina sf lumi frustrated o sa viinee cand vrea Domnu :* asa ca nu va agitati pentru parerea oricarui fraier care viseaza noaptea si zice ziua. parerea meawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu masyasii spuneau ca va fi inceputul unei noi era si sfarsitul asteia. Nu sfarsitul lumii, nu cred si nici nu voi crede ca e apocalipsa cum spun unii. Numai Dumnezeu stie cand va fi sfarsitul.
Asa s-a spus si in 2000 si intr-adevar suntem, poate vor fi niste schimbari climatice sau altele, dar sfarsitul Terrei nu va fi cu siguranta.
Nu va temeti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Super abia asteptbig grin de fapt ma cam roade sentimentu ca nu o sa am fete bune si frumoase pe lumea aialalta'straight face trist dar in fn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnul e mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o prostie...laughing...nimeni nu stie cand va eni safarsitul lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte adevarat. tatal meu este astrolog si va avea loc un aliniament intre planete... nu se stie exact ce va fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok decistraight face mi se pare un ***straight face adica bine frate. unii zic ca sf lumii va fi in 21. dec. 2012 altii ca in 22 straight face deci ii un ***. in fine... oricum in 2012 nu sa fi sf lumii.va fi o mare schimbaresmug pentru ca deja sor intamplat foarte multe lucruri ciudate si temp si ultii ani o crescut fff mult. oricum viata trebuie traita clipa cu clipawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este o minciuna asa a zis ca si in 2000 ca si in 2010... si vad ca inca traiesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nui drept!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred eu asa cred ca oamenii or cat ar ii de inteligenti nu pot sa citeasca misterul vieti doar domnul stie asta. de ce nu a venit sarsitul lumi in anul 2002? sau in 1888 sau 1955 sau 1555 dati si pentu exemplul asta ceva raspuns am 11 ani si eu va garantez ca sarsitul nu va veni in 2012 caci poate veni si azi sau maine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca an 2012 nu va fi sf lumii si nici sf sistemului solar.Va fi sf unui nou ciclu maya si atat.
mari a raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate sunt mituri se zice mereu

| Viru$ a răspuns:

Si cate nu s au mai prezis,,, voi credeti ca universul asculta de legi... credeti ca dumnezeu care l a creat nu poate schimba totul intr o clipa?

| creattive a răspuns:

Multe au zis mayasii si s-au intamplat insa multi de-a lungul timpului au prezis sfarsitul zilelor in mai multe randuri si inca suntem nevatamati, in 2000 toata lumea era cu sufletul la gura si totusi nu s-a intamplat nimic, cuvintele lui Nostradamus:"Feriti-va de Geneva!", si cu toate astea experimentul de la Geneva nu ne-a afecatat inca ramane de vazut ce se va intampla, toti spuneau apocalypsa va fi provocata de om! Daca ne luam dupa toti care au prezis sfarsitul am fi pulbere de mult timp, nu ne ramane decat sa speram ca aceste calcule sunt gresite...