| Ruines a întrebat:

Atasamentul si iubirea neconditionata intre parinti si copii ar fi logica? De ce isi iubesc parintii copiii neconditionat si invers? Da, inteleg ca "sunt rude" dar asta nu afecteaza in nici-un mod legatura dintre cei doi (poate doar la donare de sange sau organe). Argumentati raspunsul.

Răspuns Câştigător
| dragos9234 a răspuns:

Iubirea aceea este instinctuala.
Eu am un tata alcoolic pe care nu l-am mai vazut de ceva vreme.Cu toate asta, desi il urasc, uneori simt un sentiment de mila fata de el.

25 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Pentru că aşa este programat în zestrea genetică. Ştiu că sună ca şi cum am fi nişte roboţi, dar ăsta e adevărul.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Poate nu există un ataşament pur, dar o fărâmă din acesta tot există.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Da,dar cu condiţia să nu te priveze de afecţiune acel om.Ataşamentul faţă de cei din familie este necondiţionat, chiar dacă te privează de afecţiune, tu tot ai o slăbiciune pentru aceştia. Însă ataşamentul faţă de cei din afara familiei se formează în condiţiile manifestării unei forme de afecţiune reciprocă.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Nu,eu aş alege să salvez iepuraşul.
Cei care au ales să salveze omul, fac asta din compasiune, nu are treabă cu afecţiunea necondiţionată. Situaţia pe care ai ales-o tu este destul de subiectivă, nu poţi ştii cu certitudine cine alege să salveze pe cine.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Ba da, dar cei care aleg să salveze omul fac asta pentru că vor conştientiza că persoana respectivă le va fi pe veci recunoscătoare şi va încerca să se revanşeze.Aici nu se pune problema de afecţiune necondiţionată, ci condiţionată.Dar în cazul iepuraşului, el nu este conştient de gravitatea situaţiei şi de faptul că după aceea va trebui să se revanşeze.Asta se numeşte afecţiune necondiţionată.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Bun,atunci rectific, ei fac asta din instinct, fără vreo altă implicare afectivă.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Da,dar doar în cazul în care omul acela nu este o cunoştinţă sau un prieten apropiat al celui care vrea să-l salveze.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Înseamnă că eşti o fire empatică, aşa te-ai format tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns (pentru Ruines):

Dacă te gândeşti bine, nu este necondiţionată pentru că îţi pasă de cei defavorizaţi, nu de cei normali.Aceasta e condiţia principală.

Răspuns utilizator avertizat
| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Da, nu prea are logica nu?
Mai mult o vad ca pe o iubire din obligatie (responsabilitate fata de familia ta si morala ta ca si om) dar desigur aia nu prea ma seamana a iubire.
Iubirea si/sau respectul (fata de o persoana ori mai multe) este atunci cand cei din jurul tau iti castiga aceasta simpatie, cand consideri ca aceste sentimente merita purtate pentru persoanele in cauza nu cand "asa este moral/normal".
-Numai bine.

| xBlackDreamx a răspuns:

Pai, mama isi poarta pruncul 9 luni in burta(intr-o situatie normala) si este normal sa se ataseze de el. Odata ce cresti alaturi de niste persoane tii la ele foarte mult si le iubesti. Parintii isi iubesc copiii pentru ca ei ii cresc, ii educa, le este alaturi la bine si la greu. Copiii isi iubesc parintii pentru ca langa ei au fost de la inceput. Ai vazut ca si atunci cand iti cumperi un caine, dupa un timp se ataseaza foarte tare de tine si poti spune ca te iubeste din cauza ca langa tine creste.
Funda?big grin

Răspuns utilizator avertizat
| xBlackDreamx a răspuns (pentru Ruines):

Este instinctul lui. Se ataseaza pentru ca se simte protejat langa ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Aly42 a răspuns:

Nu e nevoie de logica pentru iubirea pe care i-o porti unei persoane. e vorba de cat de mult tii la acea persoana, indiferent daca iti este ruda sau nu. in iubire nu exista reguli, pur si simplu iti asculti inimahappy. dar intre copii si parintii lor este o legatura mai speciala, deoarece parintii i-au crescut un timp indelungat pe copii si i-au avut alaturi, iar copii sunt recunoscatori pentru asta si le ofera in schimb (dar neconditionat) iubirea lor. De-asta e foarte greu la despartiri(plecari in strainatate, facultati, studii, etc.)

Răspuns utilizator avertizat