| anonim_4396 a întrebat:

Ateii zic ca ei sunt foarte inteligenti si noi, credinciosii, niste idioti. Ei cred ce spune stiinta, noi ne rugam la chestii imaginare, credem toate prostiile pe care le auzim.
Bun, daca ei sunt asa de copti la minte de ce isi bat capul cu noi? De ce cu orice ocazie isi bat joc de noi intr-un mod extrem de nesimtit, avand in vedere ca ei sunt educati, nu cai noi, pe care parintii ne-au invatat sa credem in chestii inexistente.De ce fregventeaza categoria "Religie" si pun o intrebare nu cu scopul de a obtine o informatie(ca oricum tot ce i-am zice nu crede), ci cu scopul clar de a ne enerva? De ce cand un credincios intreaba ceva la modul serios e imposibil ca 2 treimi din raspunsuri sa nu fie date de atei la panarama?
De ce nu vor sa ne lase sa credem in ce vrem noi?
Ii inteleg, au cap, gandesc, au ajuns la concluzia ca nu exista nici o divinitate dar de ce nu ma lasa pe mine sa cred in ce vreau? Nu ii duce nimeni la biserica cu forta, nu le impune nimeni sa creada in ceva, si totusi, de ce ne impun ideile lor?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Draga mea, întreaga conjunctură socială românească te obligă într-un fel sau altul la ortodoxism. Fie economic prin impozite plătite pentru un cult la care poate tu nu aderi, fie cultural prin habotnicie deci maleabilitatea și prostirea maselor. Mai sunt factori dar ăștia doi în principal ne afectează pe toți, indiferent de religie sau nonreligie. Nu poți spune faptul că nu mă afectează pe mine că tu și alte milioane credeți în ceva. Aici nu e vorba că nu ai tu voie să crezi ce vrei ci implicațiile pe care credința ta le are asupra mea ca român. Catedrala Neamului se construiește din naivitatea voastră și din banii noștri, ai tuturor. Noi nu avem spitale și școli draga mea dar se face ceva care nu e util tuturor. Asta pe de-o parte.
Pe de alta parte uită-te și tu la întrebările puse de unii dintre adepții vreunei religii și spune că nu ai vrea să le dai cu ceva în cap. Nu că-s credincioși. Ci că-s religioși(o mare diferență) și proști. Pentru că da draga mea, în mare religia privită colectiv se confundă cu ignoranța, prostia și naivitatea. Problema mea e că prostia lor îmi ia mie din buzunare, nu că au ei vreun crez.

Privind tabăra opusă spun doar că se iau în gură degeaba cu personaje care văd viața profund diferit. Poți argumenta până mâine inutil. Dacă celălalt are niște valori esențial diferite de ale tale atunci e degeaba. Mai adaug și faptul că vă dau prea mare importanță. Ateismul ignoră orice fel de existență divină. Un ateu adevărat nici nu ar vorbi cu voi. Dacă ești contra ceva înseamnă că îi dai importanță.

@Dmesss: Tu-mi echivalezi faptul c-am zis că nu ar trebui să li se dea importanță cu a fi pasiv. Spun doar că astfel de certuri sunt absolut inutile datorită valorilor de care am pomenit mai sus. Schimbarea nu vine din a te certa donquijotește cu efectele.

35 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Puffy aminteşte acolo de "religia atee". *kongeriket râde de se prăvăleşte pe jos*
Ok,... *brb... kongeriket încă râde*, bun! Deci: Dacă ateismul este o religie, atunci abstinenţa este o poziţie sexuală şi a nu colecta timbre este un hobby!

În altă ordine de idei Andruşcă dragă - există categoria Religie! Uzează de ea cu încredere!

Was alekum salam!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca tu, mare credincios, imi jignesti cultura mea de ateu postand chestii ca asta, pline de greseli de ortografie si exprimare. Chiar nu reusesc sa pricep, sub nicio forma, cum naiba se face ca toti bigotii sunteti, obligatoriu, si analfabeti. Cred ca de la spalarea creierului vi se trage.
Eu, personal, nu ti-as impune decat sa-ti inveti naibii, ca lumea, PROPRIA limba. Atat.

| Angel0 a răspuns:

Deoarece nu sunt nici ei convinsi 100%.
Au realizat ceva maret in viata, au devenit "atei" si nu au pe unde sa se dea mari.

| FucktheSystem a răspuns:

Poi și oamenii superiori cu un grad ridicat de inteligență simt nevoia să mai facă un mișto nesimțit, două... o sută.
Dcaă ești inteligentă de ce ne bagi în seamă și nu-ți vezi de tine?
Și da, ai dreptate, voi credeți doar epntru că v-a fost băgat în cap de mici, ăsta-i alt motiv datorită căruia ateii fac mișto, adică unde vă e gândirea să o puneți în aplicare? De ec credeți ec vi se bagă pe gât fără să căutați o logică? ( Și nu, religia nu are nici o logică, se contrazice în tot ce zice)
Concluzie : Ateii fac mișto pentru că vă văd mai naivi, că vă supărați ușor, deveniți violenți, veniți cu amenințări deși lu God nu-i place răutatea, aveți arugemnte ilogice în cea mai mare parte stupide și imposibil de luat în serios, infestați site-ul cu tot felul de propagandă și învățături religioase și tot așa. Cum să ai prentenția să nu îi scape cuiva un mișto?

| MMihai a răspuns:

Sunt născut în celălalt regim!
Ăștia făceau propagandă ateistă.
Pe la 9-10 ani m-am gândit să mă fac eu, creștin, citisem legendele Olimpului, legendele țării lui Vam și diverse alte prostii. Biblia era un text cam dificil pentru mine, cel de atunci!

M-am împiedicat la basmul cu Potopul Mondial, și am devenit ateu, că nu eram chiar idiot ca să pot crede în realitatea celor de acolo.

Am fost mulți ani ateu.

Datorită unor incidente cu un gunoi, „ preotul Constantin Galeriu, de la biserica Silvestru",// ( Din 1974 este preot paroh al bisericii Sfântul Silvestru din Bucureşti.)
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu
mi-am pus întrebarea, cum ar trebui să fie, religia adevărată.

Dacă nu aveam nenorocirea de a îl cunoște pe gunoiul Galeriu, dacă nu era excursia aia la Viena din cauza căreia a trebuit să învăț ceva atât de infect cum poate poate fi Catehismul Ortodox, dar eu nu am ajuns la Viena, că nu eram copil de șmecher, și nici nu aveam alte pile, cu toate că făcusem una dintre cele mai bune lucrări, eu am fost șters de pe lista cu cei ce trebuiau să vadă Viena, poate nu îmi puneam atât de serios problema // cum ar trebui să fie, religia adevărată!

Atunci mi-am jurat că oricâți bani aș avea, să nu merg nici o dată la Viena.

Atunci am priceput, că trebuie să mă dezinfectez „urgent " de creștinismul ortodox, și de creștinism în general.

Basme ceva mai imbecile decât în Vechiu Testament cred, că cu greu mai găsești.
Cel mai lucrativ învățământ ateist, se face forțând oamenii să citească Biblia creștină, cu inepțiile din Vechiul și din Noul Testament!

Făcând la școală religie și ne cunoscându-l pe Galeriu, nu ș-au pus problema religiei adevărate, ci au trecut la ateism.

Cei ce au fost forțați împotriva voinței lor să învețe la școală Creștinism Ortodox au trecut evident la ateism, dar ei vă consideră încă recuperabili.
Pe site sunt utilizatori creștini, utilizatori atei, și utilizatori de alte credințe!

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Am scris un material despre păcatul non creației vezi :

http://www.tpu.ro/religie/cine-crede-ca-noi-suntem-creati-de-dumnezeu/

Trebuie să reții din creștinism numai ce este bun, nu și prostiile, deci cam 5-10 %, că restul nu merită reținut.

Trebuie să citești fără părtinire și despre alte religii!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -, Eseuri despre originile Creștinismului, de George Ory, Ed. Științifică și enciclopedică 1981, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching sau Dao De Jing sau Daodejing etc.

Este bine să citești fără părtinire, despre toate credințele și despre toate religiile.

Ema, Cristi 202, Mărioara, șamd fac o propagandă pro Creștin Ortodoxă, teribilă.

În Bhagavad Gita, Bhagavad Krishna, îi explică prințului Arjuna despre multitudinea de aspecte pe care poate să le aibă el ca divinitate.
Prin extensie și Divinitatea de Ordin Suprem a Universului poate lua o multitudine, infinitate de aspecte.
Iar pretenția că Dumnezeu are un singur aspect și anume doar cel humanoidic este una dintre marile prostii tipice Mozaismului și Creștinismului.
Dumnezeu poate să arate, cum vrea el, să arate.
Divinitățile care au vorbit cu oamenii din comuna primitivă, au luat aspect humanoidic, că dacă se făceau ca balaurii ăștia se speriau și fugeau repede, iar dacă avea aspect de cerb îl vânau și nu avea loc dialogul.
Etc.
„„„ Ateii zic ca ei sunt foarte inteligenti si noi, credinciosii, niste idioti.
Ei cred ce spune stiinta, noi ne rugam la chestii imaginare, credem toate prostiile pe care le auzim. "" == hai să o fac pe victima ateilor de pe site!

Nu ține „ Copilu", că discuțiile teologice, pro sau contra, de pe acest site sunt cât de cât, la limita bunului simț, fără înjurături și fără o vorbire foarte sub - urbană!
Ema a pus o întrebare
http://www.tpu.ro/......e-cuvinte/
și i-am scris :
,, În realitate, nu există Satana / Diavol.
Satana / Diavolul este o minciună a popilor!
Dar dacă chiar ar exista Diavol, omul ca epsilon Dumnezeu // ca ființă divinică, trebuie să biruie influențele venind din partea „ obiectelor", din panteonul malefic!"""

Meritam fundă la acest răspuns.
Evident că nu mi-a dat funda!
Îți voi explica : epsilon Dumnezeu este o cantitate mică de dumnezeu, că în sufletul (și spiritul), omului sunt puține cuante de materie divinică.
Omul ca ființă divinică trebuie să biruie influențele venind din partea „ obiectelor", din panteonul malefic.
Deci zeitățile rele== dracii la creștini, tind să direcționeze, în viziune creștină, omul spre păcătuire.
Eu nu cred că există asemenea „ obiecte ideatice", dar dacă chiar dacă ele există cu adevărat, fiecare om care este o mică
divinitate, trebuie să biruie influențele venind din partea „ obiectelor", din panteonul malefic!
Deci eu nu sunt creștin și nici ateu, eu m-am gândit cum ar trebui să fie „ religia adevărată. "
Anterior găsisem un alt nume pentru asta, ( Marea Credință a Iubirii cu Axioma iubirii, „Că teoretic ar trebui să iubești pe oricine de ori unde fără nici un fel de discriminare interumană" etc), dar este mai corectă terminologia de religie a adevărului sau religie adevărată spre a o diferenția corect de alte filozofii religioase.
De fapt este o filozofie teistă și nu o religie.

| MMihai a răspuns:

Presupunând că ești destul de mare că știi să „citești" o hartă țara lui Faraon era Egiptul, și ei voiau să ajungă în Țara Cana- anului, evreii nu aveau ce să caute prin Marea Roșie, că Moise dacă nu era cu totul idiot , nu avea de unde să știe dacă îi va ieșii sau nu chestia cu dat apele Mării Roșii în stânga și în dreapta să le facă ăstora ca un drum prin fundul apei!
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/3/
22. Fiecare femeie va cere, de la vecina ei si de la cea care locuieste in casa ei, vase de argint, vase de aur si haine, pe care le veti pune pe fiii si fiicele voastre. Si veti jefui astfel pe egipteni."
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/12/
35. Copiii lui Israel au facut ce spusese Moise si au cerut egiptenilor vase de argint, vase de aur si haine.
36. Domnul a facut ca poporul sa capete trecere inaintea egiptenilor, care le-au implinit cererea. Si astfel au jefuit pe egipteni.
37. Copiii lui Israel au plecat din Ramses spre Sucot, in numar de aproape sase sute de mii de oameni care mergeau pe jos, afara de copii.
38. O multime de oameni de tot soiul s-au suit impreuna cu ei; aveau si turme insemnate de oi si boi.
40. Sederea copiilor lui Israel in Egipt a fost de patru sute treizeci de ani.
41. Si, dupa patru sute treizeci de ani, tocmai in ziua aceea, toate ostile Domnului au iesit din tara Egiptului.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/13/
17. Dupa ce a lasat faraon pe popor sa plece, Dumnezeu nu l-a dus pe drumul care da in tara filistenilor, macar ca era mai aproape; caci a zis Dumnezeu: "S-ar putea sa-i para rau poporului, vazand razboiul, si sa se intoarca in Egipt."
18. Ci Dumnezeu a pus pe popor sa faca un ocol pe drumul care duce spre pustiu, spre Marea Rosie. Copiii lui Israel au iesit inarmati din tara Egiptului.
6. Faraon si-a pregatit carul de razboi si si-a luat oamenii de razboi cu el.
7. A luat sase sute de care de lupta cu oameni alesi si toate carele Egiptului; in toate erau luptatori.
Deci evreii au plecat înarmați și erau 600.000 de adulți !
Deci erau 200.000 de oameni înarmați.
Cât de idiot trebuie să fi să ataci cu 600 de care de luptă o armată de 200.000 de oameni înarmați. // (Copiii lui Israel au iesit inarmati din tara Egiptului.)
22. Copiii lui Israel au trecut prin mijlocul marii ca pe uscat, si apele stateau ca un zid la dreapta si la stanga lor.
Dacă evreii erau 600.000 aveau minimal 150.000 apți de luptă.
Oastea lui faraon dacă avea 600 de care de luptă și deci avea avea cel mult 10.000 de oameni , deci raportul era un militar de-a lui faraon la 15 militari evrei.
Cu o asemenea armată ei puteau ocupa Egiptul !
Nu să fugă de oastea lui faraon !
Autorul textului exodul susține că din 12 sau sub o sută câți au venit în Egipt în 430 de ani au devenit 600.000, ce erau șoareci că s-au înmulțit de maniera asta!
Orișice text din Vechiul Testament este o înșiruire de inepții incredibile pentru unul zdravăn la cap.
Dacă analizăm comportamentul lui Dumnezeu :
„„ Domnul a impietrit inima lui faraon, si faraon n-a lasat pe copiii lui Israel sa plece.""
Dumnezeul ăsta, din Exodul și din Biblie în general, cam are probleme "cu sănătatea mintală".
Dacă înveți la școală contrar voinței tale, idioțeniile astea, drumul spre ateism este garantat.

I-am scris unui băiat asta și am copiat-o și pentru tine :

„„„„„ _______________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii . Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.
Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine , și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri papalele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum.

Ți-am scris data trecută, de caracterul divinic al ființei umane, evident că dacă fiecare om fiind un epsilon Dumnezeu nu există nici o iertare a păcatelor ! """"

Citește despre toate religiile fără a avea „ un ochi creștin,", creștinismul este o religie din multe alte religii , evident nu este o religie a adevărului , fiind mult prea bogată în prostii.

1...În primul rând nu trebuie „să îți iubești aproapele", ci pe orișicine de ori și unde fără nici o discriminare interumană.

2...Oamenii nu sunt oi ci ființe divinice // Singurele ființe de pe Pământ hărăzite de creator cu harul creației.

3...Nu există Diavol /Satana

4... Dumnezeu este Dumnezeul Universului ( nu Dumnezeul lui Iacob, Abraham, Isaac etc)

5...Oamenii sunt epsilon Divinități !

6...Păcatele nu au iertare.

| MMihai a răspuns:

Ți-am scris să nu păcătuiești, că păcatele nu au iertare.///( mai ales păcatele voluntare, care vin cu un coeficient de gravitate al păcatului foarte mare, // coeficient de păcătuire foarte mare, în cadrul funcției de păcătuire.)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Deci din partea mea poți să fi și creștin, dacă nu păcătuiești.

Dar nu este frumos să minți și să te dai victima ateilor, de pe site, că nu este cazul.

Ai să vezi că, cu toate că avem idei religioase diferite între prietenii mei de pe site este și Ema,( până o să mă șteargă, de la prieteni.).

Filozofia religioasă adevărată, este cu mult mai grea decât creștinismul, că aici păcatele nu au iertare și nu există un diavol // niște draci, pe care să îl faci răspunzători, pentru tâmpeniile tale.

Din păcate filozofia religioasă adevărată, nu poate fi povestită unui prost, sau unui tare prost.

Va accepta că el este un foarte micuț Dumnezeu, dar nu va accepta că și fiecare alt om, fără nici o discriminare interumană, este și el tot un foarte micuț Dumnezeu, și ar fi ca o bombă atomică lăsată pe mâna unor nebuni.
Axiomatic se spune că Dumnezeu este perfect și ireproșabil, iar omul ca mică divinitate, trebuie să îl aibă în permanență ca model pe Dumnezeu, tinzând să fie la rândul lui ireproșabil.

Succes la a te informa și despre alte religii, fără să îți neglijezi lecțiile pentru școală. ( Matematică, fizică, chimie, șamd)!

| MMihai a răspuns:

Vezi
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/19/
25. Langa crucea lui Isus, statea mama Lui si sora mamei Lui, Maria, nevasta lui Clopa, si Maria Magdalena.
26. Cand a vazut Isus pe mama Sa, si langa ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: "Femeie, iata fiul tau!"
27. Apoi, a zis ucenicului: "Iata mama ta!" Si, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasa.
28. Dupa aceea Isus, care stia ca acum totul s-a sfarsit, ca sa implineasca Scriptura, a zis: "Mi-e sete."
Ce zici de modificarea bibliei de către biserica ortodoxa română spre a ascunde adevărul despre Iisus.

http://www.tpu.ro/......-de-paste/
http://www.catholic.org/bible/book.php?id=1
John - Chapter 1

1 In the beginning was the Word: the Word was with God and the Word was God.
2 He was with God in the beginning.
3 Through him all things came into being, not one thing came into being except through him.
4 What has come into being in him was life, life that was the light of men;
5 and light shines in darkness, and darkness could not overpower it.
6 A man came, sent by God. His name was John.
7 He came as a witness, to bear witness to the light, so that everyone might believe through him.
8 He was not the light, he was to bear witness to the light.
9 The Word was the real light that gives light to everyone; he was coming into the world.
10 He was in the world that had come into being through him, and the world did not recognise him.
11 He came to his own and his own people did not accept him.
12 But to those who did accept him he gave power to become children of God, to those who believed in his name
13 who were born not from human stock or human desire or human will but from God himself.
14 The Word became flesh, he lived among us, and we saw his glory, the glory that he has from the Father as only Son of the Father, full of grace and truth.
15 John witnesses to him. He proclaims: 'This is the one of whom I said: He who comes after me has passed ahead of me because he existed before me.'
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
10. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
12. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
13. nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
14. Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. -
15. Ioan a marturisit despre El, cand a strigat: "El este Acela despre care ziceam eu: "Cel ce vine dupa mine este inaintea mea, pentru ca era inainte de mine". -
Și trebuie comparat cu biblia ortodoxă online:
Capitolul 1
1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el.
8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.
9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.
15. Ioan mărturisea despre El şi striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.

Compară cele două texte scrise în limba română
Textul Cornilescu seamănă cu cel englez iar actualul text în limba română este scris neinteligibil spre a ascunde că :
La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

a) Cuvantul era Dumnezeu.
b) La inceput era Cuvantul,
c). El era la inceput cu Dumnezeu.
d). Toate lucrurile au fost facute prin El;
e) si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
deci Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu. Toate lucrurile au fost facute prin El;
si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

Deci Iisus era o divinitate // (un D-zeu) anterioară genezei / facerii și nu fiul Mariei!
El poate s-a întrupat ca fiu al Mariei.

Celelalte 3 evanghelii canonice--evanghelii sinoptice-- vorbesc despre Iisus omul îndumnezeit iar așa cum vezi Evanghelia după Ioan vorbește de Dumnezeul aprioric Iisus.

| MMihai a răspuns:

"" 1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.
2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.
3. Dumnezeu a zis: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Dumnezeu a vazut ca lumina era buna; si Dumnezeu a despartit lumina de intuneric."
Reține exprimarea Dumnezeu a zis

""" 5. Dumnezeu a numit lumina zi, iar intunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.
6. Dumnezeu a zis: "Sa fie o intindere intre ape, si ea sa desparta apele de ape."
7. Si Dumnezeu a facut intinderea, si ea a despartit apele care sunt dedesubtul intinderii de apele care sunt deasupra intinderii. Si asa a fost.
8. Dumnezeu a numit intinderea cer. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a doua.
9. Dumnezeu a zis: "Sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul!" Si asa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pamant, iar gramada de ape a numit-o mari. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.""
Apoi Dumnezeu a zis:
deci dumnezeu zice :
"" 14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
17. Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
18. sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
19. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.""
Deci Dumnezeu zice ana și alta acum fuga la Evanghelia
după Ioan :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
"""1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."
Deci Dumnezeu tot zice "cuvinte"", „„ în primele 4 zile"" ale Genezei :
La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.

Deci Iisus apare ca un participant activ la Geneză // la Facerea Lumii!
Iisus Dumnezeu Co-autor al Genezei era cu mult anterior Mariei!
Existând anterior Mariei el nu era fiul Mariei!
În Evanghelia după Ioan el se adresează Mariei cu Femeie nu cu Mamă.
http://www.catholic.org/bible/book.php?id=50&bible_chapter=19
25 Lângă crucea lui Isus, stătea mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, şi Maria din Magdala.
26 Văzând mama lui şi discipolul pe care o iubea în picioare lângă ei, Iisus a zis mamei sale: "Femeie, acesta este fiul tău."
27 Apoi, la discipol, a spus el, "Aceasta este mama ta." Şi din ceasul acela ucenicul a luat-o în casa lui.
28 După aceasta, Isus a ştiut că tot ceea ce au fost finalizate şi acum, astfel că Scriptura trebuie să fie complet îndeplinite, el a spus: mi-e sete.
"„„ 21 So the Jewish chief priests said to Pilate, 'You should not write "King of the Jews", but that the man said, "I am King of the Jews". '
22 Pilate answered, 'What I have written, I have written.'
23 When the soldiers had finished crucifying Jesus they took his clothing and divided it into four shares, one for each soldier. His undergarment was seamless, woven in one piece from neck to hem;
24 so they said to one another, 'Instead of tearing it, let's throw dice to decide who is to have it.' In this way the words of scripture were fulfilled: They divide my garments among them and cast lots for my clothes. That is what the soldiers did.
25 Near the cross of Jesus stood his mother and his mother's sister, Mary the wife of Clopas, and Mary of Magdala.
26 Seeing his mother and the disciple whom he loved standing near her, Jesus said to his mother, 'Woman, this is your son.'
27 Then to the disciple he said, 'This is your mother.' And from that hour the disciple took her into his home.
28 After this, Jesus knew that everything had now been completed and, so that the scripture should be completely fulfilled, he said: I am thirsty.
29 A jar full of sour wine stood there; so, putting a sponge soaked in the wine on a hyssop stick, they held it up to his mouth.
30 After Jesus had taken the wine he said, 'It is fulfilled'; and bowing his head he gave up his spirit."

""" 'Woman, this is your son.' ""== Femeie, ăsta / acesta este fiul Tău
Dacă Iisus ar fi considerat-o pe Maria mă-sa s-ar fi adresat cu Mamă nu cu femeie!, nu ți se pare logic asta dar el era
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

Deci el nu era fiul Mariei, iar Maria pentru el era o femeie, nu mama lui.

| MMihai a răspuns:

Vezi
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=35&cap=19

23. După ce au răstignit pe Iisus, ostaşii au luat hainele Lui şi le-au făcut patru părţi, fiecărui ostaş câte o parte, şi cămaşa. Dar cămaşa era fără cusătură, de sus ţesută în întregime.
24. Deci au zis unii către alţii: Să n-o sfâşiem, ci să aruncăm sorţii pentru ea, a cui să fie; ca să se împlinească Scriptura care zice: "Împărţit-au hainele Mele loruşi, şi pentru cămaşa Mea au aruncat sorţii". Aşadar ostaşii acestea au făcut.
25. Şi stăteau, lângă crucea lui Iisus, mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, şi Maria Magdalena.
26. Deci Iisus, văzând pe mama Sa şi pe ucenicul pe care Îl iubea stând alături, a zis mamei Sale: Femeie, iată fiul tău!
27. Apoi a zis ucenicului: Iată mama ta! Şi din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine.
28. După aceea, ştiind Iisus că toate s-au săvârşit acum, ca să se împlinească Scriptura, a zis: Mi-e sete.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/19/

23. Ostasii, dupa ce au rastignit pe Isus, I-au luat hainele si le-au facut patru parti, cate o parte pentru fiecare ostas. I-au luat si camasa, care n-avea nicio cusatura, ci era dintr-o singura tesatura de sus pana jos.
24. Si au zis intre ei: "Sa n-o sfasiem, ci sa tragem la sorti a cui sa fie." Aceasta s-a intamplat ca sa se implineasca Scriptura care zice: "Si-au impartit hainele Mele intre ei, si pentru camasa Mea au tras la sorti." Iata ce au facut ostasii.
25. Langa crucea lui Isus, statea mama Lui si sora mamei Lui, Maria, nevasta lui Clopa, si Maria Magdalena.
26. Cand a vazut Isus pe mama Sa, si langa ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: "Femeie, iata fiul tau!"
27. Apoi, a zis ucenicului: "Iata mama ta!" Si, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasa.
28. Dupa aceea Isus, care stia ca acum totul s-a sfarsit, ca sa implineasca Scriptura, a zis: "Mi-e sete."

Deci când biserica ortodoxă, nu a avut nimic de ascuns, cele 2 traduceri românești ale Bibliei sunt aproape identice.
Ar fi putut pune și aici ceva din care să nu priceapă nimeni nimic dar nu au intuit ce / cât de periculos pentru Mizerabilele minciuni creștine este cuvântul Femeie în context.
Pentru o corectă înțelegere a creștinismului ar fi bine să citești
Eseuri despre originile Creștinismului, de George Ory, Ed. Științifică și enciclopedică 1981

| MMihai a răspuns:

Lumina fizică apare în ziua a 4 a a genezei.
Despre ce lumină este vorba în ziua 1 a genezei și despre ce întuneric, neexistând lumină fizică în ziua 1 a Genezei?
Nu cumva este vorba de lumina ne păcătuirii, de lumina cunoașterii și de lumina creației?, care sunt antagonice întunericului inculturii, necunoașterii și non creației.
Și atunci care mai este Păcatul Adamic?
Dacă acceptăm că Biblia este de inspirație Divinică, ajungem la concluzia că textele originale au fost înlocuite cu texte mincinoase, interpolări mincinoase, făcute de scârbele de popi mozaici -- ăștia se numesc rabini, dar traducerea corectă a lui rabin nu este popă ci învățător, cel care învață --și de popi creștini, aceste adăugiri fiind ca un cancer pentru Biblie.
Care sunt textele originale pe care ei le-au înlăturat și de care nu mai putem face rost & care este cancerul Bibliei este greu de spus. De fapt în medicină scoți tumorile canceroase, dar aici nu mai ai ce face decât să faci o altă filozofie religioasă fiind vorba de un cancer în fază terminală.
Poate tu vei face, sau altul ca tine, religia // filozofia religioasă adevărată, că oricum creștinismul este ceva plin de prostii.

| Klepto a răspuns:

Ca voi astia plin de har, scoateti ochii la oameni cu religia.
Ca l-ati descoperit pe Dumnezeu in vietile voastre, ca va simtiti una cu El, ca va ajuta, ca va da, ca va scapa de hemoroizi si dupa incepti propaganda si indoctrinarea, ca daca va rugati si credeti o sa va ajute, ca doar cu dumnezeu ati realizat ceva, ca fara el viata voastra ar fi insipida si fara rost.
Ca religia nu se trambiteaza la cornul francez pe site-uri, aia se simte.
Credeti din partea mea si in paine prajita sau capace de wc topite.
N-am nimica cu voi, eu nu mai iau de voi in fiecare raspuns fara noima, doar cand incercati sa-mi bagati pe gat ceea ce credeti voi ca se potriveste fiecaruia.Nu eu ma iau de crestini, ci ei se iau de mine ca nu cred si baga prostia aia a lui Pascal si ma intreaba "Si unde vrei sa petreci vesnicia".N-am auzit un ateu sa incearca sa converteasca niciodata, nu o sa vina un ateu si sa-ti spuna "N-ai nevoi de dumnezeu, tu esti zeul tau, poti sa bei, poti sa fumezi, poti sa faci ce vrei daca il renegi", pe cand crestinii cand aud ca nu cred incep sa ma ia la rost, ca nu cred, ca nu-mi pasa unde ajung, ca sunt inconstient.
Tare te mai victimizezi, categoria aia n-are nici macar 3 zile si gata, a fost invadata de ateii aia rai care urasc lumea si credinta.
Ii pe net tanti pussy, nu inteleg de ce te agiti atat, "What happens on the internet, stays on the internet".
Te-a cooptat un ateu sa te fure de la doamne-doamne?
Ti-a interzis cineva accesul la acea categoria unde poti sa discuti despre religie?
Cine si-a impus ideea? Un sfat, nu toata lumea are aceleasi valori si idei, o sa mai gasesti pe lumea asta alti oameni care nu o sa fie de acord cu tine.
Cine a inceput discutia acum? Tu sau eu? Eu n-as fi postat asa ceva daca n-ai fi postat tu "plangerea ta".
Vrei sa nu mai ai parte de atei peste tot? Mergi si vorbeste cu grupul tau bisericesc in lumea reala sau pe forumuri cu subiecte strict religioase, nu pe TPU unde sunt 32 de categorii.

Salam alecoitus.

| Skylar a răspuns:

Lol u mad

| Paulla a răspuns:

'De ce fregventeaza categoria "Religie" si pun o intrebare nu cu scopul de a obtine o informatie(ca oricum tot ce i-am zice nu crede), ci cu scopul clar de a ne enerva?' Hm...cred că faci referire la penultima mea întrebare, nu era scopul de a enerva vroiam doar să mă amuz pe seama credincioşilor care realizează că nu pot să-mi dea un răspuns logic.
'De ce cu orice ocazie isi bat joc de noi intr-un mod extrem de nesimtit, avand in vedere ca ei sunt educati, nu cai noi, pe care parintii ne-au invatat sa credem in chestii inexistente.' Pentru că e amuzant? Pentru că avem dreptul? Pentru că ne plictisim? Pentru că pe unii din noi îi enervaţi cu aberaţile voastre? Multe motive... depinde de fiecare împarte, data viitoare când observi un ateu că-şi bate joc de nişte creştini roagă-l să-ţi enumere motivele. Btw, sari peste mine, eu deja ţi-am enumerat câteva.
'De ce cand un credincios intreaba ceva la modul serios e imposibil ca 2 treimi din raspunsuri sa nu fie date de atei la panarama?' Iarăşi mă simt. Pentru că întrebarea e stupidă? Pentru că e amuzant? Aş putea să continui cu alte motive dar nu are rost.
'Ii inteleg, au cap, gandesc, au ajuns la concluzia ca nu exista nici o divinitate dar de ce nu ma lasa pe mine sa cred in ce vreau?' dar te lasă. Ţi-a pus unul pistolul la cap şi ţi-a zis să-ţi converteşti religia? Cum voi vă exprimaţi părerea aşa le exprimăm şi noi pe ale noastre.
Majoritatea nu-ţi impun ideile lor, doar îţi spun adevărul. Iar adevărul pare mereu mai impunător decât nişte aberaţii.
Dacă vroiai mai multe răspunsuri 'pline de har' trebuia să postezi la categoria 'Religie'.

| chelstone a răspuns:

Care-i problema, nu mai incapi de atei?! Iti respira careva aerul? Pe acest site sunt tot felul de intrebari gen: ''de ce nu merge toata lumea la biserica?'', ''Ati fost de 3 ori consecutiv la biserica?'', ''Ce masuri credeti ca ar trebui sa se aplice contra ateilor (prin lege)?'' si multe alte ineptii. Sincer m-am saturat sa trec pe laga biserici si toti lingaii sa intinda mana dupa pomana, sa se dea bani de la guvern pentru biserici sau pentru popi, nu-mi convine ca presedintele sau premierul sa tina discursuri in calitate oficiala pe la biserici de sarbatorile crestinilor intr-o tara laica, nu-mi convine ca bani care ar putea sa ajute sistemul sanitar sau cel educational sa ajunga pe minile popilor, iar cand mai moare cate unul pentru ca ajuns prea tarziu la medic din cauza faptului ca a fost la moaste sau la manastire nu-mi convine ca medicul sa poarte o responsabilitate ce nu-i apartine. Nu-mi place sa vad o cireada de omeni calcandu-se in picioare sau sugrumandu-se pentru a linge moaste sau pentru un litru de apa cu busuioc din butoaiele popilor.

| Dmesss a răspuns:

Pentru ca ne place, ne place, ne place, place, place!

@gizas, la un moment dat, am facut si eu o analiza la fel ca a ta. Zici ca daca esti contra, le dai importanta. Eu as zice ca nu ai cum sa nu fi contra si sa fii pasiv la toate ipocriziile lor. Pasivitatea are voie sa apara doar atunci cand ar acapara toate problemele existentiale si sociale, in rest, as considera-o boala sociala.

Cat imi place ca incep astia sa se planga pe TPU ca le este batjocorita religia. Ma simt de parca eu as fi inceput asta.

| Dmesss a răspuns:

Gizaz, m-ai inteles gresit, eu nu zic sa te certi cu ei, eu zic sa ii distrugi psihologic si fizic daca ii prinzi la intuneric(asa pentru placerea personala).

| Minks a răspuns:

Ba, ati suparat biata fata. Face pacate cu voi. Ce mama dracu' inseamna asta?! Bravo baieti big grin

| Jeremy1 a răspuns:

Bai, nu mai infecta categoria asta. Du-te la categoria religiosilor ca deja mi se face scarba cand dau peste persoane care sunt atat de inversunate in a demonstra ceva care nu a dat niciun semn ca exista.

| gigel68 a răspuns:

Treaba este invers. ateii nu incerca sa isi impuna ideile. doar ortodocsii isi impun ideile prin religia (ca materie) obligatorie in scoli.
daca nu cred, de ce sunt obligat sa fac religie? de ce trebuie sa invat, sa iau note sa trec la acest obiect cand pe mine nu ma intereseaza? de ce nu pot alege ca in acea ora sa stau degeaba, sa acult muzica, sa citesc o carte?

| FreakyFred a răspuns:

Mama, se simte mirosul de generalizare inutila mai ceva ca putoarea aurolacului din coltu' strazii.

| Pirkko a răspuns:

Eu te las, Andrusca, nu-mi bat capul cu tine... Chiar topai de fericire ca s-au redus balacarelile de la rubrica Stiinta si Filosofie... De ce generalizezi?

| dudumihai a răspuns:

Raspunsul e simplu : Ateii sunt ca niste avocati care incearca sa demonteze ceea ce sustine o religie, pentru asta trebuie sa o cunosti.Sa-i gasesti neregulile, prostiile, gaurile, etc.

| Geotr a răspuns:

Am si eu un prieten Ateu si nu este asa.Ne intelegem super, si oricum nu vorbim pe tema asta.Nu am nimic cu ateii, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea sau in Cine vrea.Eu una cred in Dumnezeu si in toti Sfintii si de multea ori El mi-a demonstrat ca exista.

| hummer24 a răspuns:

Cand citesc randurile tale paca ma vad pe mine acum 10 ani cand eram foarte mic happy

| Nymphetamine a răspuns:

Dar nu te obliga nimeni sa-i bagi in seama...

| Tsunade99 a răspuns:

Chestiia cu atei...nu stiu ce sa iti spun, insa am vrut sa pun si o intrebare la categoria religie, cum ca DECE majoritatea care pun o intrebare acolo nu vor sa obtina o informatie, ci ca sai convina pe ceilanti ca religia lor e cea mai buna?
Insa, daca ne gandim bine, toti vrem asta, NU?
Pentru ca toti credem in ceva, si vrem sa-i convingem pe ceilanti ca religia noastra e cea mai buna. Insa noi cel putin (cand spun NOI nu ma refer la aia de religie ateie, ortodonxa sau orice alta) nu facem noua categorie propriul camp de razboi. Asa ca va rog nu mai continuati sa faceti asta.
PS: nu tin nici cu tine, nici cu ateii.

| loveiseverything a răspuns:

Pai si cei "credinciosi" ca voi incercati sa ne inpuneti idei noua, ateilor cu privire la D. Ateii de pe site nu fac decat sa se apere si ei la randul lor, bineinteles mai sunt si care "ataca primii". Oricum cred ca userul reprezentativ al credinciosilor e @Ema.Vezi raspusurile ei la orice intrebare legata de credinta.Ea pur si simplu nu poate sa-i lase pe altii sa creada in ce vor. Opreste-o pe @Ema si sunt sigur ca si ateii o sa se potoleasca din a va ataca cu argumente.
Mie nu-mi pasa in ce crezi tu sau in ce "cred" altii, daca cred sau nu in ceva, e alegerea fiecaruia. Dupa cum am mai scris in alt raspuns mi se par inutile discutiile astea contradictorii cu privire la existenta lui D.
"de ce ne impun ideile lor?" Ateii din cate am vazut eu in raspunsurile lor nu va impun idei ci pur si simplu va aduc argumente care sa demonstreze inexistenta lui D. Mai degraba voi ne impuneti idei, voi incercati sa ne bagati pe gat ca exista Dumnezeu!
Bafta!

| 19marian60 a răspuns:

Andrusca, credinta, indiferent de religia la care ne referim, este ceva fantastic.atunci cand se bazeaza si pe un studiu aprofundatal scripturilor sfinte, este si mai bine.ca unii oameni au pareri diferite de ale noastre, e normal.ca sa poti discuta pe teme de religie, ateismeste nevoie de studiu aprofundat al temei in cauza.si de parteneri de discutie tolerantisi la fel de bine pregatiti.asa cum razboiul dintre palestinieni si israeliti dureaza de mii de ani la fel se intampla cu contradictia dintre crediciosi si atei.daca tu CREZI adevarat nu trebuie sa-ti faci nici un fel de probleme. poporul roman a rezolvat asta cu un proverb"ursu l trece, caini latra". pace tie