| Antisistem11 a întrebat:

Cercetarile facute de universitatea din Rochester au concluzionat că ateii sunt mai inteligenti decat credincioșii. Credeti ca au dreptate?

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sa fie sanatosi

| anonimg a răspuns:

Dar este scris de multa vreme ca "fiii veacului acestuia, fata de semenii lor, sunt mai intelepti decat fiii luminii." (Luca.16:8)

| Eisenheim a răspuns (pentru anonimg):

Corect. Cât e un veac, 100 ani? Deci raportat la perioada când s-a scris, a trecut un veac, deci aceasta scriere nu mai e valabilă în 2021 happy

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Da.

| halogen001 a răspuns:

Da. Nu poti fi inteligent daca te lasi inselat de povesti primitive, puerile, absurde, fara sens, fara logica si fara legatura cu realitatea.

| rapandula a răspuns (pentru Werrich):

Au avut o credinta dar nu s-au bazat pe ea. Tu ai incercat sa studiezi lumea si universul pana la nivel molecular sau te-a interesat mai mult sa studiezi Biblia si dupa sa iti dedici toata viata unei divinitati?

| halogen001 a răspuns (pentru Werrich):

100% garantat, un om inteligent nu crede in povesti. Poate sa se declare credincios ca sa dea bine intr-o societate marcata de primitivism, superstitii si nestiinta sau poate ca e modul lui de a-i prosti pe naivii nestiutori si creduli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mare parte, da.
Nu e nevoie de studiu, trebuie doar sa vezi cu ochii tai.

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu, exista si credinciosi inteligenti, si atei destul de prosti. Depinde de individ in parte.

| rapandula a răspuns:

Da

| rapandula a răspuns:

IQ-ul se masoara pentru alte chestii, nu pentru o credinta. Intai informeaza-te cum se calculeaza IQ-ul si ce demonstrezi cu el si dupa da-ti cu parerea.

| Eisenheim a răspuns:

Hotărăște-te,crezi in Dumnezeu sau in iluminați? happy

| Eisenheim a răspuns:

...,,ori în alianță cu cel rău ca să nu-ți poți da seama că Dumnezeu există " chiar tu ai menționat că are treabă cu Dumnezeu happy

| alidenbealidenbi a răspuns:

Psalmul 14:1:"Nebunii* spun în inima lor:
„Nu există Iehova".+
Faptele lor sunt rele*, iar acțiunile lor, detestabile.
Niciunul nu face binele.+"

1 Corinteni 1:19-21:"19 Căci este scris: „Voi face să dispară înțelepciunea înțelepților și voi înlătura inteligența învățaților".+ 20 Unde este înțeleptul? Unde este scribul*? Unde este polemistul* acestui sistem*? Nu a arătat Dumnezeu că înțelepciunea lumii este o nebunie? 21 Căci, întrucât lumea nu l-a cunoscut pe Dumnezeu+ prin înțelepciunea ei,"

| Eisenheim a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

Sânt multe alte versete în biblie, te rog sa le menționezi și pe acelea, nu doar pe cele care îți susțin afirmațiile happy

| alidenbealidenbi a răspuns:

1 Corinteni 1:19-21:
19 Căci este scris: „Voi face să dispară înțelepciunea înțelepților și voi înlătura inteligența învățaților".+ 20 Unde este înțeleptul? Unde este scribul*? Unde este polemistul* acestui sistem*? Nu a arătat Dumnezeu că înțelepciunea lumii este o nebunie? 21 Căci, întrucât lumea nu l-a cunoscut pe Dumnezeu+ prin înțelepciunea ei,+