| Theo94 a întrebat:

Ati avut vreodata de-a face cu efectul Dunning - Kruger, l-ati observat la alte persoane?
"Efectul Dunning-Kruger este o eroare de apreciere în care persoane incompetente apreciază eronat competența lor ca fiind mult mai mare decât în realitate. Acest comportament se datorează incapacității persoanelor respective de a-și recunoaște nivelul lor, tocmai din cauza lipsei lor de cunoștințe în domeniu.

Un nivel de cunoștințe ridicat poate submina încrederea în sine, astfel că oamenii competenți pot crede în mod fals că și ceilalți cunosc lucrurile la fel ca ei. David Dunning și Justin Kruger de la Universitatea Cornell descriu efectul drept „aprecierea greșită a incompetenței proprii, precum și aprecierea greșită a înaltei competențe a altora". "

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da ma confrunt des cu asta in jurul meu. Oameni care se dau destepti si iscusiti dar nu sunt pe cat se cred.

Eu sunt invers laughing

| Theo94 explică (pentru Freya1):

Exact si eu la fel laughing

| Freya1 a răspuns (pentru Theo94):

laughing

| oprescudorin11 a răspuns:

Pare interesanta abordarea.
Dar ti-as raspunde cu o Pilda:
daca as fi un patron de butic sau supermarket, si mi-ar veni la interviu Imanuel Kant, din 3 intrebari mi-as da seama ca este incompetent sa-mi organizeze rafturile cu marfa.
Daca as fi un presedinte de Academie de stiinte si mi-ar veni la interviu de angajare Thomas Edison, l-as trimite din 3 intrebari, la plimbare.
Daca as fi seful boschetarilor din Piata Unirii si ar veni la mine, pentru angajare un parlamentar, l-as aproba numai pentru ca are 'atestat de parlamentar'.
Daca ar veni la mine Leonardo da Vinci, cand eu as deschide concurs pentru ocuparea postului de 'cunoscator Haendel si Bach, l-as da afara din primul raspuns, caci s-a nascut mult prea devreme sa-i fi cunoscut pe acesti doi.
Competenta este dictata de INTERESE, Capacitatea de slugarnicie bine dezvoltata, in fine... poate stie cat decat ceva sa nu ma ruineze, cat il folosesc!