| chuckmanson a întrebat:

Sunt singurul care a observat că persoanele creaționiste par să întruchipeze efectul Dunning-Kruger la perfecție?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Am observat și eu exact același lucru, memu e cel mai bun exemplu de efect dunning-kruger care bântuie TPU-ul. big grin

12 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

A trebuit sa caut sa vad ce inseamna acest efect si dupa ce am citit, am realizat la ce te referi, si nu, nu esti singurul care a observat asta, si eu am observat asta, si din nefericire, nu de putine ori.
Cel mai bun exemplu sunt persoanele care cred ca stiu totul despre spatiu si univers si o dau pe astronomie, cand habar nu au despre ce vorbesc si scot numai bazaconii pe gura. Cel mai enervant e ca acele persoane chiar cred ca stiu totul si ca au dreptate, chiar daca cineva le dovedeste contrariul. Chestia asta chiar e extrem de frustranta, mai ales cand vezi atata ignoranta din partea unora.

| Babacunene a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu nu zic ca stiu totul. A gandi logic si rational nu cere sa stii totul.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Babacunene):

"Eu nu zic ca stiu totul. "

Si imi spui fix mie asta pentru ca?

Din cate imi aduc aminte, in comentariul meu nu te-am mentionat nici macar o data, si nici nu am scris intr-un asa fel incat sa dau indicii ca as fi vorbit despre tine in particular. Am dat un exemplu general.

Si ca sa fiu sincer, mintea nu mi s-a dus nici macar o data la tine cand am scris ceea ce am scris, asa ca nu mai incerca sa ma faci sa par ceva ce nu sunt, si nu iti mai da o asa mare importanta.
Dupa cum pare, tu crezi ca cineva vorbeste fix despre tine de fiecare data cand spune ceva rau.
Nu esti centrul atentiei pe aici, nu te mai crede asa de important.

Daca tu chiar crezi ca spuneam ca vorbeam de tine, arata-mi fix partea in care te-am mentionat, ca eu nu o vad, si stiu ce am scris.

"A gandi logic si rational nu cere sa stii totul."

Evident.
Iar eu nu am mentionat nici macar o secunda, ca daca nu stii absolut totul despre orice, nu esti capabil sa gandesti logic si/sau rational.

Uneori chiar ma indoiesc de capacitatea ta de a analiza o propozitie.
Nu stiu de unde ai ajuns la concluziile la care ai ajuns, sau cum ai incercat sa faci sa ma scoti pe mine ala rau din toate astea, ca ai actionat ca si cum toata atentia mea ar fi fost focusata spre tine, cand nu a fost asa nici macar pentru o fractiune de secunda.

Sa nu mai mentionez ca in intrebari si raspunsuri anterioare ai facut exact acelasi lucru si ai incercat sa-mi "pui cuvinte in gura", cuvinte pe care eu evident ca nici nu le-am mentionat.
Uneori incep sa cred ca ai ceva persoanl cu mine de ma ataci pe unde ma prinzi. E chiar asa de interesanta viata mea, de nu te mai saturi sa te bagi in seama cu mine la fiecare ocazie pe care o prinzi? Chiar asa de plictisitoare e viata ta, de incerci sa o umpli cu viata altora?

Pe bune acum, e chiar enervant cand cineva te tot streseaza incontinuu, fara motiv si incearca sa te puna intr-o lumina proasta, cand tu nu ai facut nimic altceva decat sa iti vezi de treaba.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mayhem666):

Pai despre ce religioși vorbești? Ca Meme10memu este simbolul lor

| Mayhem666 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Despre religiosi in general. Despre aia care duc totul la extrem. Ca acel user e simbolul lor, e alta poveste.

| Floridori a răspuns:

Nu! Dar cum le explici si lor asta?

| Meme10Meme a răspuns:

Nu. Meme10memu este cel mai bun exemplu.

| h379m3973423 a răspuns:

Cam 90% care demonstrează practic pe aici respectivul efect nu sunt creaționiști.

| Babacunene a răspuns:

Nu e adevarat. Evolutionistii isi imagineaza abiogeneza care nu exista.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Babacunene):

Cum nu exista? Iar omul ala creat din pamint nu e tot abiogeneza? big grin

| chuckmanson explică (pentru Babacunene):

Nu, am fost făcuți "cu praf și nițeluș scuipat" cum spunea Arghezi rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor

| Babacunene a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Abiogeneza exclude interventia unei inteligente creatoare.