| Damon_8513 a întrebat:

Ati citit Noul Testament sau de fapt toata Bibilia? Ati simtit ceva dupa?

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Am rasfoit-o, mereu o rasfoiesc dar niciodata nu pot sa o lecturez cap coada, de ce? Din prima pagina "Facerea"- Intaia carte a lui Moise, se incepe cu cele mai mari fantasmagorii si tampenii.
@Wales, la-sa vrajeala, biblia o puteai gasi cu usurinta si pe vremea comunistilor numai ca nu te interesa si ca numele lui Isus il cunosteai doar din auzite la fel.[Toti eram cu "capul in nori "] Adevarat ca erai cu capul in nori atunci, dar si acum esti tot la fel, asta pentru ca generalizezi si ma bagi in aceiasi oala cu tine. Apropo acum de cand ai tu chef de Isus e adevarat nu? Atunci cand o ardeai cu OZN-urile erau ele adevarate. Cum pot sa te cred si cind sa fiu convins ca spui adevarul, Isus s-au OZN!?

| EmaS a răspuns:

Pentru a intelege Biblia, eu fac studiu inductiv.Atunci pot sa inteleg mai bine despre locul si timpul unde se petrece actiunea,despre autorul care a scris aceea epistola,despre cine vorbeste si cui se adreseaza. Apoi ma intreb daca le vorbeste celor din vechime, imi vorbeste si mie astazi? Daca atunci lumea era asa, mai este valabil si in zilele noastre? Cu siguranta ca da. Apoi ma intreb ce doreste Dumnezeu sa imi vorbeasca mie personal.Biblia este cartea mea de capatai.O iubesc pentru ca in Ea am gasit izvorul apelor vietii.

| Vizitiul a răspuns:

M-am simtit obosit si plictisit. Cand am inchis-o am si atipit. Cand m-am trezit, am zis s-o recitesc iar, doar de dragul de-a citit, dar m-am mai gandit o data si-am realizat ca citind biblia si luand de bune plasmuirile vehiculate in ea, risc sa bat pasul inapoi. Vreau sa evoluez sub soare, nu sa aberez sub biblie.

| AvalohAlyn a răspuns:

Chiar zilele astea o sa mi se faca cadou o Sf.Scriptura ortodoxa si noua fiindca nu aveam una.Imprumutam si ma uitam pe internet.Deabia astept.Si inca ceva ce e CEL MAI IMPORTANT:Nu e obligatoriu sa simti ceva dupa ce citesti Sf.Scriptura ci doar daca faci rugaciune, daca Il multumesti pe Dumnezeu, daca ajuti oamenii si iti curatesti sufletul prin spovedanie si impartasanie.Numai bine.Doamne ajuta!

| AvalohAlyn a răspuns:

Si cum s-a mai zis mesajul conteaza.Asta e esentialul. Daca mesajul ajunge in mintea si in sufletul tau atunci cu adevarat ai citit Sf.Scriptura

| cristi202 a răspuns:

Am citit. De mai multe ori. Oare chiar trebuie sa simti ceva cind citesti? Nu cred ca asta conteaza cel mai mult. Conteaza sa descoperi mesajul ce il poarta. Desigur ca la inceput mi-a fost dificil, insa odata descoperit mesajul, am realizat ca nu mai exista in lume o alta carte ca Biblia. E ca si cautarea unei comori. daca te multumesti sa cauti doar la suprafata, vei spune ca e o carte plina de idiotenii, insa daca cauti lucrurile in profunzimea lor, lucrurile incep sa se puna impreuna ca un joc de puzzle, si realizezi ca imaginea formata a meritat tot efortul cautarilor. Insa ca sa ajungi la imaginea pe care Biblia vrea sa o ofere, trebuie sa cauti. La inceput nu simti nimic, poate doar greutate in a citi ceva ce uneori nu intelegi, mai apoi vezi anumite inadvertente, contraziceri care iti ridica intrebari. Daca te multumesti sa ramii aici zicind ca Biblia e o carte plina de contradictii, ai pierdut totul, insa daca cauti sa vezi daca nu cumva sunt doar contradictii aparente,, si aceasta insemnind desigur sa iti pui anumite intrebari la care sa cauti raspuns, vei descoperi ca fiecare intrebare are un raspuns, si ca Biblia se contrazice doar aparent - ea nu se contrazice, ci se completeaza. Iar cind descoperi mesajul ei principal, si incerci sa il pui in practica, descoperi de fapt sensul vietii tale, descoperi de fapt ceea ce are viata asta de oferit mai bun pentru tine, si ceea ce simti e ca si atunci cind, indragostit fiind, toate lucrurile din jur par a fi extraordinare. Si chiar sunt! Mie mi-a luat mai bine de un an de cautari, zi de zi, si am avut si pe cineva care sa imi explice in amanuntime cum stau lucurile, altfel poate si eu as fi ramas la stadiul de a considera Biblia a fi o carte greoaie, plina de lucruri neadevarate si de neinteles.

| Flav a răspuns:

Da, o durere de cap. Eram beat cand am citit-o.

| wales a răspuns:

Depinde cu ce scop o citești! " critic sau dorești să-l cunoști pe Dumnezeu ". + Dumnezeu lucrează diferit cu fiecare persoană în parte. În 1989 am citit prima date din Biblie. În vremea aceea găseai mai greu o Biblie sau cineva să-ți vorbească despre Dumnezeu. Auzisem de numele Isus, dar nu știam exact cine este și ce rol a avut. La vremea aceea eram tare fascinat de OZN-uri, de fapt cu asta ne îndoctrina " partidul ", despre comunism și OZN-uri. Toți eram cu " capul în nori ". O cunoștință mea vorbit și citit despre Isus, ce am simțit, nu pot explica, dar pentru prima dată am simțit o senzație foarte interesantă. Iar în 91` după armată, am primit cadou prima mea Biblie pe care o păstrez și acum.

| wales a răspuns:

Dragă Hombre,

Am folosit o figură de stil " cu capul în nori ", dar probabil ție trebuie să-ți desenez! Nu am generalizat nimic, ci am spus un fapt real. Înainte găseai mai greu o Biblie decât acum. Întâmplător când am venit în țară, am văzut Biblia la vânzare în față la Bucur Obor pe o tarabă, pe timpul lui " ceașcă " nu vedeai așa ceva. Nu am zis că nu găseai de loc, ci mai greu " acum poți să faci diferența? "

| danut a răspuns:

Am citit Biblia care mi s-a parut ceva extraordinar in momentul in care am comparat-o cu alte scrieri vechi, dar mai importante sunt mesajele din ea care pot fi intrezarite abia dupa un studiu indelung si asidu. Biblia este singura carte care dupa ce recitesti o anumita parte descoperi noi si noi mesaje. Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu si poti simti noi orizonturi si descoperiri dar dupa un studiu atent. Pentru cei ce cred si au declarat Biblia plictisitoare le spun ca MAJORITATEA filmelor de actiune si SF au ca SURSA de INSPIRATIE, Biblia. Aici poti gasi cele mai mari episoade de actiune si de ce nu, chiar si horor. Greu este cu mentalitatea si educatia MINUSCULA a celor ce nu reusesc sa intelega ce citesc. Din nefericire printre nefericitii cititori am descoperit si persoane la care nu ma asteptam, mea culpa. sad

| MMihai a răspuns:

Noul Testament se mai poate citi cât de cât.
Vechiul Testament este cu totul revoltător, este o adevărată înșiruire de tâmpenii!
Și Noul Testament este bogat în tâmpenii!
„ Ați citit Noul Testament sau de fapt toată Bibilia?
Ați simtit ceva după?"== da normal un regret pentru timpul irosit, să citești asemenea tâmpenii!

| CoquineNoire a răspuns:

Am simtit un nod in marul lui Eva.

| chelstone a răspuns:

''descoperi de fapt ceea ce are viata asta de oferit mai bun pentru tine''
''toate lucrurile din jur par a fi extraordinare''
La concluzia asta ai ajuns tu dupa ce ai citit biblia?! Dupa 1 an de cautari?! Pai daca vrei iti dau eu mai multe motive si sensuri ale vietii fara sa citesc biblia, si te asigur ca sunt multi in aceasta posibilitate.

| Dumnezău a răspuns:

Am citit Geneza, si dupa mi-am zis ca nu-s chiar asa de masochist sa o citesc pe toata, mirosea a ceva ciudat...parca a inselatorie penala sau ceva de genul.

| bluebios a răspuns:

Am citit biblia in intregime si mi s-a parut o carte extrem de plictisiotare. Vechiul testament realmente ma dezgustat.

| Laura a răspuns:

Am citit cam jumate din biblie. Și da, am simțit ceva; că e o carte de basme.

| 4b a răspuns:

Cum spunea si wales, depinde scopul pentru care o citesti...Biblia trebuie citita si invatatura pusa in practica, ptk altfel, degeaba o citestistraight face

| enverhoxha a răspuns:

Am citit-o în întregime la WC. Pot spune sincer că după m-am simţit întotdeauna foarte uşurat.

| crysstyann a răspuns:

Am citit aproape toata biblia dar ca sa simti ceva trebuie sa o intelegi eu nu prea am inteles apocalipsa.

| simina a răspuns:

Biblia este greu de citit pentru ca ascunde multe mistere codificate. Lectura ei pare seaca pentru ca nu ai cum sa descifrezi ce se ascunde in spatele literelor.Cauta pe Google despre misterele ascunse in spatele cuvintelor din Biblie, o sa ai o revelatie, nimic nu e intamplator.

| Creionash a răspuns:

Cum adica daca am simtit ceva dupa? eu inca nu am citit-o pe toata.doar cateva carti pe sarite.dar iti sugerez sa o citesti.merita!

| Adrianetc a răspuns:

A 2-a intrebare e foarte prosteasca ca si tine.