| FreddieM a întrebat:

Ati fost martorii vreunui fenomen paranormal, sau cunoasteti persoane care au trait experiente de genul? Vreau sa zic realmente traite, nu de tipul ca am vazut forme stranii pe tavan, sau am avut vedenia vreunei sfinte fecioare. Multumesc

23 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Prostii, de ce nu te interesezi de chimie?

| FreddieM explică (pentru LPCTSTR):

Regret dar nu e domeniul meu de interese. Explorarea necunoscutului e mai interesanta.

| Yurisa a răspuns (pentru FreddieM):

Recomand să citești din filosofia lui Blaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am văzut un fenomen, dar nu prea paranormal. Dragnea la pușcărie.

| FreddieM explică (pentru Yurisa):

Nu e necunoscuta, e o opera la indemana oricui. Imi place si filozofia, asa ca voi considera recomandarea ta. Multumesc.

| Frank51 a răspuns:

Imi dispar bani din portofel.

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Eu cand eram mic, intotdeauna imi imaginam ca in podul casei mele traiau diferite creaturi si intotdeauna imi era frica sa merg acolo singur. Acum ca am ajuns la o varsta matura, pot spune ca intotdeauna am avut o imaginatie bogata si eu de fapt ma temeam de intuneric. Odata invinsa aceasta frica, nu mai am probleme de genul. In legatura cu subiectul tau, nu prea cred in astfel de fenomene, desi unii prieteni de-ai mei sustin ca au vazut niste lucruri mai "paranormale" desi eu cred ca si ei au sau au avut o imaginatie bogata precum a mea.

| FreddieM explică (pentru LPCTSTR):

Studiezi chimia?

| RoCkKiD a răspuns:

Cunosc persoane care traiesc 10 pe zi... ei le numesc vanturi divine eu basini. Ideea e ca e o probema de perspectiva, un om care nu are cunostintele necesare pentru a explica stiintific un eveniment va spune ca o fantoma i-a umflat rectul.

Asta nu e un domeniu interesant cu chestii de aflat, e un domeniu in care succes are ala care minte mai bine si face bani dupa fraierii care spera sa gasesca sensul vietii prin analiza gazului rezultat din umflarea rectului respectivului.

| Yurisa a răspuns (pentru FreddieM):

Mi-a placut cand am studiat-o pentru bac. Cand ai zis " Explorarea necunoscutului e mai interesanta." mi-a venit in minte Blaga, vei vedea la ce m-am referit happy

| Ineys a răspuns:

Daca existau astfel de fenomene cred ca televiziunea punea mai mult accent pe ele.
Cum la televizor nu vezi nimic despre paranormal la stiri nu cred ca exista asa ceva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru FreddieM):

Am facut-o in liceu, nu mi-a fost prea greu sa-mi imaginez ca totu-i chimie si fenomenele voastre sunt prostii pentru a va ocupa timpul... dar vezi tu... mai aveti 2 miliarde de ani pana o sa vedeti ca steaua de care suntem mult dependenti o sa-si inceapa faza terminala a existentei, atunci iti garantez ca numai la fantomite si paranormal n-o sa va stea gandul.
Am dat doar un exemplu, nu-s nebun, daca asta te intrebi, insa ceva scartaie cand pui fantomitele voastre cu logica chimiei... pe scurt chimia poate dovedi ca fantomitele nu exista.

| FreddieM explică (pentru Yurisa):

O voi face negresit.Mersi din nou.happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LPCTSTR):

2 miliarde de ani - nu 2 ci 4
chimia poate dovedi ca fantomitele nu exista.
Nu se ocupă de așa ceva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru sadrian46):

Eu știam că în 2 deja începe să se "umfle" iar zona habitabilă se va muta. Moartea propriu-zisă o fi peste 4, 5 însă de reținut că se va "umfla" de 2 ori.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu știam de prima umflare.
Dacă e așa, mă bucur, că plecăm mai repede. Eu lucrez deja la proiect.

| FreddieM explică (pentru sadrian46):

Foarte informat domnul cookiedog. Uita-asa mai invatam si noi cate ceva.happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru FreddieM):

Ar trebui să îl întrebăm de unde știe.

| relian a răspuns:

Stii vorba aia "multi vad,putini cunosc"? cam asa stau lucrurile.
Mai pe scurt fiecare vede ceva in felul lui laughing fiecare gandeste in felul lui.
Eu am fost martorul unui eveniment,dar nu paranormal,as zice astronomic,ori tehnologic,nu stiu cum sa-i zic.
Eram copil si pe cerul noptii aparu "ceva"spun ceva pentru ca nu stiu ce a fost,am aratat chestia aia la toata strada unde locuiam,au vazut-o f multe persoane.
A doua zi ma uitai in ziare in speranta ca o sa citesc cea fost,cometa,o nava,ori ceva expliciatie,dar nu a fost public nimic.
Deci chestia arata exact ca o cometa din aia desenata,colturoasa,era f mare,asta pentru ca era aproape,coada de foc f vizibila,se deplasa nu cu viteza f mare de la nord la sud, au durat minute pana sa dispara spre sud.
Nu cobora nici nu urca, doara se deplasa dnstre nord, spre sud.
Nici astazi nu stiu ce a fost, ce ar putea sa se deplaseze in felul asta, dar sigur stiu ca obiectul era colturos si dara de foc.
A fost vara si undeva in jurul orei 9-10 seara.

| Bizon95 a răspuns:

Da
insa nu vreau sa discut despre asta, pentru ca e numai cuvantul meu, insa pentru mine personal dovada e CATEGORICA!

| FreddieM explică (pentru Bizon95):

Eram un tanar adolescent, in vara anului 1989, seara in jurul orei 20:30-21, am vazut foarte clar pe bolta cereasca un corp cu lumina proprie continua de culore galben deschis, la o inaltime destul de joasa cat sa-i disting forma ovoidala, care se deplasa lent cu o triectorie curba in miscare de zig-zag, fara sa emita nici un sunet, pana a disparut din raza mea vizuala dupa niste coline. Reala 100%. De aia am si pus intrebarea. Daca ai ceva de povestit nu te retine, am trait destule ca sa pot intelege ORICE.Sanatate

| Bizon95 a răspuns (pentru FreddieM):

Am avut atacuri de panica si frica CONTINUA, in fiecare zi, fara nici un motiv real, doar nimicuri care ma faceau sa vad stele verzi de cat de frica imi era

si m-a vindecat cineva complet cu o chestie care e PUR NE-STIINTIFICA... fara nici un medicament, OARECARE si fara psihiatru si psiholog

chestia a fost atat de aiurea ca daca mi-ar fi spus cineva NU as fi crezut in ruptul capului, insa asta mi s-a intamplat mie, personal, si am vazut efectele in mod direct, de 5 ani mi s-a mai intamplat sa ma mai loveasca frica, dar foarte rar (1-2 pe luna) si nu tine mai mult de 1-2h

totusi, ca sa dau niste indicatii, seamana foarte mult cu shamanismul, chiar daca e o versiune puternic evoluata... ce e aia shamanism dpdv al unui om oarecare, este ce credea Jim Morrison (solistul de la The Doors) ca face cand canta: ia un drog, intra in transa si cand se trezeste, tribul lui e vindecat (doar ca aici nu e nici un drog, iar in transa se intra cu un antrenament special)

| Dandinelle a răspuns:

Am cunoscut, cunosc si am avut si eu parte de experiente din alte dimensiuni sa le zic asa. In cazurile pe care le cunosc si le-am cunoscut erau majoritatea induse prin medicamente si alte substante. Ce am simtit/vazut/vizualizat eu a fost indus de respiratia holotropica si fara substante/medicamente.
Ideea in general este ca nu poti dovedi fizic aceste experiente, ci doar sa le relatezi, sa le iei ca si experiente si sa treci mai departe. Daca vrei sa investighezi mai mult ideea de vis, vis lucid, experiente extrasenzoriale, respiratie holotropica, reiki, meditatie, observatie si introspectie, o sa gasesti multi care vor spune ca nu se poate dovedi stintific desi experientele multora, sunt asemanatoare sau chiar identice.