| cookie_1240 a întrebat:

Ati realizat vreodata ca orice facem rau celor din jur este de fapt raul care ni-l facem noua? Adica daca noi insultam pe cineva si ii spunem: "Esti prost" asta inseamna ca perceptia noastra despre el provine dintr-o educatie eronata care ne face sa-l vedem pe el "Prost" deci este greseala noastra si nu vina lui. Noi nu putem vedea prin oameni decat cu propria perceptie despre ei.

Credeti ca orice facem in aceasta viata se refera si la cei din jur sau totul se reflecta asupra noastra fara a-i influenta pe altii?

Răspuns Câştigător
| juniper a răspuns:

Da, tot ce ai spus are logica si ai dreptate in legatura cu asta. Multi dintre noi nu avem cei 7 ani de acasa si de aceea ce nu ne place insultam fara motiv, noi ne uitam numai in exterior, nu si interiorul unei persoane.

14 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Fie ca o zicem, fie ca nu, prosti tot exista pe lume ca asa a vrut Dumnezeu sa fim de toate felurile, iar perceptia despre prostie nu vine din educatie ci din purul si inevitabilul bun simt.Nu-ti trebuie multa educatie sa -ti dai ceama ca cineva este prost, dar ai dreptate, tine de educatie sa nu i-o si spui.
Cat priveste faptele noastre si reflexia lor, am observat ca exista un echilibru natural care face ca raul savarsit asupra altcuiva sa se intoarca impotriva faptuitorului.De aceea e bine, cred, sa luam aminte la vechiul percept:"Nu face altuia ceea ce nu ti-ar placea sa ti se faca tie."Numai bine.

| Bacemi a răspuns:

Toate interactiunile noastre sunt o posibila modificare in viitorul nostru dar si al altora. Gandeste-te la acele cazuri cand te comporti urat cu cineva si la un moment dat ai nevoie neaparat de ajutorul lui intr-o problema. Eu mereu am incercat sa las loc de buna ziua. Mereu am purtat discutii politicoase si am intrecut masura doar cand si altii au facut-o. Conteaza cum ii tratam pe ceilalti pentru ca in functie de asta si noi vom avea de suferit. Se reflecta si asupra noastra dar si asupra altora. Daca noi jignim pe cineva putem sa ne dam seama mai tarziu ca am gresit dar acele vorbe raman intiparite in mintea celuilalt. Exista o vorba : Bati un cui, il scoti, dar gaura ramane. Asa e si cu ranile provocate din inconstienta.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Se reflectă asupra noastră după ce a fost trecut prin prisma altora.
Dacă faci bine, vei găsi binele, însă nu va veni imediat şi nu în modul în care te aştepţi, deoarece ai nevoie de o anumită inteligenţă spre a-l găsi.
Dacă faci rău primeşti rău imediat, un rău vulgar şi uneori chiar macabru...deci totul în viaţă se plăteşte cu aceeaşi monedă...happy

Abh
| Abh a răspuns:

Deci daca tu nu stii cat face 2+2 si eu te fac proasta, inseamna ca de fapt eu sunt ala prost pentru ca am primit o educatie eronata?
Scumpo, multi sunt prosti. Asta nu e o interpretare, e o afirmatie. Tu abordezi problema dintr-un unghi gresit.

Răspuns utilizator avertizat
| hamsterx a răspuns:

Cat de filozofic...eu sunt d parere ca atunci cand insulti pe cineva o faci pentru ca stii bine ce a facut iar faptele lui determina acest lucru.deci,fiecare cu destinul luitongue nu inteleg de unde ai prins conceptia asta oricum imi pare putin eronata.parerea meabig grin stai chill big grin

| Emena a răspuns:

Chiar daca ai vrea.nu poti sa nu insulti.

| Aero_2277 a răspuns:

Hmm nu prea imi place cum ai gandit aici, si nici nu prea inteleg ce vrei tu sa zici...hmm...big grin.Pararerea mea este ca toti suntem influentati de banii, pentru ca totul se invarte in jurul banilor.Si atunci cand vedem un coleg sau o colega ca are un iPhone 3G de exemplu si noi avem un SAGEM de pe vremea lu bunica d, si atunci spunem de acela ca se da mare ca e nu stiu cum plin de fite dar daca si noi am avea unu mai misto decat iPhone 3G tot asa am face am da cu flirt tuturor asa ca pastreaza-ti parerea pentru tine ca asa rade lumea de tine. E o explicatie ilogica. Sfatul meu tin teoria conspiratieilaughingsi lasa-te de TPUlaughingrolling on the floor.

| brunetteee a răspuns:

Pai. pe o parte, fiecare ne insultam/jigmin unul pe altu.
tu ii zici lu unu ca este prost, altu zice dsp tine ca este cretin/a. si asa mai departe.
si nu, nu se refera mereu la cei din jur ceea ce facem noi,
dar in unele cazuri se refera.
parerea mea big grin

| cocolina a răspuns:

Eu cred ca fiecare destin il influenteaza pe altul si ca toate actiunile persoanelor intr-un fel sau altul sunt legate intre ele...happy adica tanti de la brutarie lucreaza ca sa ofere paine altor persoane care la randul lor lucreaza pentru. altii si etc. deci, cu siguranta toate faptele unei persoane influenteaza in mod indirect si viata oamenilor de langa aceasta...:d parerea mea

si. da din pacate mereu vedem oamenii prin propria perceptie, uitam sa ne autoanalizam si mai ales uitam sa fim corecti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o limita din care poate sari oricine.De obicei se ajunge din certuri urite cu jigniri de ambele parti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cookie? cat din influenta mea asupra ta este rezultatul influentei tale asupra mea? in cazul in care ne-am fi cunoscut si am fi interactionat o perioada de timp.cam ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca totul se reflecta asupra noastra fara a-i influenta pe altii

| chibi...maya a răspuns:

Eu cred ca viata se refera cu totul la cei din jur.