| Flav a întrebat:

Ati simtit ca va sufocati din cauza dragostei vreodata?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Ceau,Flav.La mine functioneaza invers: ma sufoc daca nu e.Iar cand e, ma simt ionizata si oxigenata ca Heidi-fetita muntilor.
http://www.youtube.com/watch?v=tPYRQoYHyJ8
Stiu ca tema ta e una profund serioasa, dar crede-ma ca nu exagerez.

44 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Eu nu. De ce sa ma simt sufocata de ''dragoste''? - cand ea leaga/uneste persoanele! (De obicei dragostea, cum stim cu totii - se manifesta, intre doua persoane!)
Uneori, da, i-am simtit ''posesivitatea''... si, intr-adevar, acest lucru mi-a dat de gandit, distantandu-ma de persoana la care tineam!
Pur si simplu, intr-adevar, cum ai pus tu problema in intrebare(!) : ''Ati simtit ca va sufocati din cauza dragostei vreodata?'' - deci, da, am simtit ca ma sufoca/dispera/enerva; dar nicidecum ''dragostea'' in sine sa ma sufoce!

| JeSa a răspuns:

''Daca am simtit vreodata aceasta stare de sufocare din cauza dragostei? Normal! Cine nu iubeste din suflet nu simte cum il napadeste sangele din cap pana-n picioare, de-l ia ameteala. Pur si simplu simti ca nu mai ai aer. Acea gura de aer pe care o astepti in disperare vine din partea celuilalt...''
Ce e dragostea?, scuze., stimata doamna? - ''sufocare''? - o gura de oxigen, care o are orisicine, pentru a se alimenta/trai?!
Ce este ''iubirea'? - cumva acea ''gura de oxigen'', pe care trebuie sa o astept, - sa ma alimenteze cineva, - ca sa-mi dau seama ca iubesc?
Si, neaparat sa ametesc pe strada, sau prin casa, fiindca asta e dragostea? - daca nu ma sufoc, din pricina ei, asta inseamna ca nu mai e dragoste? - sau iubire, poftim! Deci, daca nu ''ametesc'' sau nu ma ''sufoc'', inseamna ca nu iubesc?
Sau, trebuie sa astept gura aluia sa ma alimenteze, ca sa simt ca iubesc? - asta inseamna iubire/dragoste? - sau, ce sa inteleg stimata doamna, - din raspunsul dumneavoastra?
Eu cred ca, fiecare cum simte iubeste, si e indragostit lulea, de asemenea: dupa cum simte/crede!
Nu stiu cum sa spun, dar... chestiile acestea nu se prea pot explica de obicei, ci trebuie simtite!

| JeSa a răspuns:

MrSmith, nu ti se pare ca esti fara bun simt?, vezi ca dai in penibilitate!
Te-as intreba cati ani ai, de strigi asa dupa ''ajutor''?, pana cand te-a determinat sa-ti divulgi si ''privatele''! - cel putin ti-am spus ca ce-ti iese la toata ''mistocareala'' asta pe care o intretii pe acest site... (daca tot te-ai bagat per forta in seama cu moa)..., dar, in fine... poti face ce vrei, (atat poti atat faci!) - neinteresant, insa era vorba de ''bun-simt'', si-atata tot!
Si, apropo, nu tin minte sa fi glumit impreuna ca sa-ti mai permiti sa o mai faci!

| JeSa a răspuns:

''Flav explică:
@JeSsYkA - Ti-as spune mai multe, dar avand in vedere atasamentul nostru delicat, ma rezum numai la un detaliu:
''Eu cred ca, fiecare cum simte iubeste, si e indragostit lulea, de asemenea: dupa cum simte/crede! ''
Daca afirmi asta, de ce ma rog te iei de cuvintele doamnei gbrltdr? Nu te contrazici (ca de obicei) singura?''
Logic ca fiecare iubeste dupa cum simte, dar asta nu inseamna ca trebuie sa simt un sange in cap sau in talpile picioarelor, fiindca de nu-mi vine, e cum n-as iubi, sau n-as fi indragostita..., n-as stie ce e aia dragoste! - asta nu am priceput, in rest, neinteresant fiecare se manifesta cum simte, pana si la sufocare!
Asadar, nu m-am luat de cuvintele nimanui, in sens rau, mi-am spus - pur si simplu - parerea!, - intr-adevar, ceea ce n-am putut inghite, si sa fiu de-acord, a fost altceva, si anume - modul cum au fost prezentate: ca un fel de aiureala/abereala. Ca un fel de ''povesti de adormit copii''. E cum ti-as spune eu acum ca, generalizand, daca nu te-ai dat cu capul de pereti, sau oricine altcineva dintre noi, nu s-a dat, - pana la sufocare(!), - inseamna ca acela nu a iubit! Eh, scuza, cum ar veni asta? - asa si cu doamna gbrltdr! Cu ocazia asta, sa ma scuze, ca nu-s de-acord cu ceea ce-a scris!
Asa putem aiuri cu totii, spunand multe si marunte, necoresponzând si lui x sau y/z/w, spre exemplu - cum tu insuti ai aiurit acum ca, ''La urma urmei, si la tine love is in the votes cu Jessika.'' - spre Arthur&Me.
Si, scuza-ma, Flav, nu ma stiu sa-ti fi aiurit la adresa ta, afirmand chestii de genul..., si la nimeni! (Pentru ca, neinteresant, e ceva pueril!, - a te uita in ograda altuia, sa vezi ce face! - cum voteaza; pana la urma - aici, suntem liberi - sa fim aliati cu cine dorim, si asta bineinteles - in functie de cum raspunde, - votandu-l sau sustinandu-i parerea!)
In schimb, ce sa-ti mai spun, draga Flav, ca ai adus in discutie - o chestie, ce nu tine de ''dragoste'', si anume - ''alegerile'', ce tine de politica. Chiar, sa inteleg ca, tii ranchiună, de tot aduci in discutie faza cu alegerile?
Iti spun sincer, cu toate ca a trecut mult timp de-atunci: eu una am uitat, pentru ca pe mine ma priveste/intereseaza viata de zi cu zi, si actiunile din cadrul ei - imi sunt cele importante/semnificative, in rest, adica - restul, imi e egal cu zero, ca sa ma exprim asa - nu stau sa mai dau importanta sau sa tin cont si de tot ceea ce se intampla pe-aici sau ceea ce fac eu in timpul meu liber!

| JeSa a răspuns:

''Lora a răspuns:
@JeSsYkA, a avea o memorie foarte buna este o calitate importanta care nu exclude existenta altor calitati sau a altor actiuni indiferent in ce mediu sunt ele.''
Tie iti place sa faci pe avocata? - scuze., ''memorie buna'' la ce?, la tinut minte orice nesemnificatie?, ce folos? - sau ce vrei sa insinuezi acum, ca esti ''bagareata de seama'', asta observ, altceva draga? - sau, ca te stii cu Flav, si-ai simtit nevoia sa ii tii partea?, ca el saracutul nu o fi in stare sa se exteriorizeze. Asta-i buna domle'!
Dar nu stiu cum sa spun, asta e egal cu zero: tine-i partea la lucruri ce sunt semnificative (acolo, in viata de zi cu zi!), nu la astea, ce-s egal cu zero.
Ok, oricum, iti multumesc pentru prezenta, esti foarte atenta.
O seara buna, tuturor.

| JeSa a răspuns:

N-am vrut sa mai spun nimic, dar vad ca trebuie sa lamuresc ceva, ce tine de acel ''bun-simt'' - de care l-am amintit cand ''am luat foc'' - sa spun asa - dupa exprimarea ta, Lora! - ce-a lipsit din exprimarea domnului Smith.
Adica mie mi se adreseaza, dupa ce n-am priceput, si nu-s de-acord cu ''povestea'' doamnei gbrltdr, ca sa nu ''sufoc'' pe careva anume, bineinteles la replica lui Smith, - caruia ii place sa faca pe ''clovnul'' acestui site, intretinand ''gluma/mistocareala'' pe-aici, - si tu-mi spui ca de ce m-am suparat, ca el e asa, glumeste cu oricine, fiind ''dragut'' asa de felul lui! - mda..., si eu as putea sa ma tin de glume de astea, si sa fiu ''draguta'' in asa fel incat din senin, sa-ti spun, si nu numai tie!, ''Lora sau x, nu mai sufocati, ca oricum tot aia e''..., deci, nu suport ''nesimtirea''!, daca tu da, e alta mancare de peste. Dar, cu ocazia asta, nu mai include si pe altcineva, sa fie de-acord cu ea. Ca nu oricine inghite.
In rest chiar nu ma intereseaza cu cine te cunosti, dar ti-am spus asa ca fapt de vers..., ca daca tot iti place sa te bagi in seama si sa intretii galceava.
Sincer, mi-ar fi placut ca MrSmith, sa-mi explice, printr-un raspuns, asa cum il percepe dansul, cu multa seriozitate si bun-simt, si nu aiurind. Asta, pentru ca, tot s-a bagat el in seama...si, in fond degeaba!
Flav, de fizionomia cuiva, sau de varsta unui membru de pe acest site, altceva nu mai stii, scuze., cand observi ca cineva vine cu argumente, tu te motivezi legandu-te de aceste doua aspecte.
Si, ca sa inchid in mod placut, iti doresc ca si tu sa vizitezi - nu Germania (aceasta tara nici eu n-am vizitat-o, dar este timp!), dar macar o tara din afara/Europa, si sa stai cel putin o luna, sau si mai mult, printre acei straini..., asta ca sa vezi si tu, cum e alta lume fata de a ta. Si-ti garantez, ca-ti vei schimba modul de gandire/comportament vizavi de lumea in care traiesti. Vei deveni mai relax/gentleman! (Sper!, zic si eu!)
Bye.

| Hombre a răspuns:

Bai animalX nu te impusca mai bine citeste niste Cotnari si-ti trece si daca chiar ai de gand s-o mierlesti fii macar bun manager, funia taticu, pistolul costa si e criza, arati repulsie fata de Zbeng de parca ti-a furat boi de la jug sau e vreo...fosta.

NOname
| NOname a răspuns:

O da!
Dar poate fi o sufocare placuta, dar si una insuportabila.

| Vizitiul a răspuns:

Din cate stiu eu, dragostea iti taie rasuflarea in mod placut, nu? Daca incepi sa te zbati din pricina "sufocarii", asta inseamna ca n-a fost dragoste.

| Arthur a răspuns:

Tu ai vrut-o Flav. Nu mai bine postai întrebarea la Trivia unde aş fi avut ocazia să-ţi răspund că depinde cu ce parte a corpului?
Tu nu vezi că lumea se sufocă instantaneu ( de dragoste ) la apariţia cardurilor, nu vezi că unii dintre noi au parte de dragoste sufocantă la fiecare pas, în fiecare secundă, de parcă ar fi astmatici sau ar fi luat zece pastile de putut deodată, nu vezi că dragostea nu respiră nesponsorizată pentru că altfel se sufocă?
Despre cine aş mai putea spune că se sufocă, poate despre acei tinerei de 70 de focuri cărora le ies ochii din cap şi limba din gură plină de chestiile alea studiate de Pavlov când apare vreo jună cât de cât minoră.
Jessika, ai greşit încercând să sensibilizezi pe cei cărora sau sufocat de prea multe ori din dragoste, lipsa de oxigen pe termen lung afectează grav creierul!
Aviz amatorilor.

| Arthur a răspuns:

Eşti cumva gelos Flav? Nu este vorba decât de o iubire platonică. Nu trebuie sa te simţi ameninţat. Am eu figură de macho, din ăla care îşi pierde respiraţia, se sufocă la apariţia vreunei întrebări sexoase la ştiinţă şi filosofie? rolling on the floor

| Flav explică:

@JeSsYkA - Ti-as spune mai multe, dar avand in vedere atasamentul nostru delicat, ma rezum numai la un detaliu:
''Eu cred ca, fiecare cum simte iubeste, si e indragostit lulea, de asemenea: dupa cum simte/crede! ''
Daca afirmi asta, de ce ma rog te iei de cuvintele doamnei gbrltdr? Nu te contrazici (ca de obicei) singura?
@Arthur: nu, am postat unde trebuia intrebarea, raspunsurile mi-au placut, chiar daca pe ici-colo s-a mai intepat lumea. La urma urmei, si la tine love is in the votes cu Jessika.
@MrSmith - Fundita e deja rezervata. N-am cum s-o dau cui mi-ai sugerat. Poate doar daca il votam pe Geoana de alegeri.
@FuckOnCocaine: ca sa-ti raspund, nu-ti pot spune decat: ''...''

| Flav explică:

@Arthur - Nu-s gelos pe papusi.
@JeSsYkA - M-am chinuit putin sa-ti citesc raspunsul. Eram sigur c-o sa te invarti in jurul subiectului, fiindca tu te agati de ideea ta, pana ajungi sa nu mai intelegi nici tu de unde ai plecat.
In privinta voturilor, stati chill. Ma doare la scufita ca s-au gasit cativa, intr-o suburbie din Germania, sa se voteze intre ei. Mi se pare doar penibil. That' s all.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Sincer nu, dar nici nu stiu daca m-as sufoca in asa hal, tind sa Hiperventilez uneori... oricum e o tema interesanta, cum aflu daca ma sufoc sau nu? thinking

| Dmonik a răspuns:

Ca sentimentul pe care il simt ma face sa uit sa respir? Da.
Daca este vorba despre a fi sufocata de cineva intr-un exces de dragoste - care poate fi obsesie, nu dragoste! -, nu, nu mi s-a intamplat niciodata!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am simtit ca ma sufoca altii cu dragostea lor. E urat sa primeasti mesaje de dragoste la 5:30 dimineata si telefoane la 7:00, ca sa auzi declararea unei iubiri inchipuite care se manifesta si in telefoanele de peste zi.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

@dmesss, tu cu totul esti un carcalac abject si o bacterie a TPU.

| MeScorpion a răspuns:

Nu exista dragoste, doar senzatie de atasare.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Rosi, atentia ta ma flateaza. Nu stiam ca imi esti fan.

Si nu, Flav, n-am simtit ca ma sufoc de dragoste, ma sufocam ca ma strangea de gat. din dragoste, bineinteles.

| NickiMinaj a răspuns:

Da, dar m-am oxigenat repede laughing

| SatanaInIzmene a răspuns:

Da! In lipsa de aer inspir inimioare si curcubeie.

| Dmesss a răspuns:

Vai tu @Nyx, nici nu am stiut ca esti asa curtata de baieti. Arati destul de bine la ce boli venerice ai.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ceea ce nu stie femeia care isi sufoca barbatul... va afla peste ani cand, poate, el nu va mai fi langa ea, asfixiat de dorinta ei de a-i fi stapana in loc de prietena, bancher in loc de partener, sotie in loc de iubita libera si fericita, amic la meciuri si vecin de masa la bere in serile de vara.
Ceea ce nu stie barbatul care se simte sufocat de femeie este ca nu doar femeia e vinovata atunci cand se repede asupra spatiului lui personal, facandu-si din el tatuaj definitiv pe retina, vina ii apartine si lui, celui care savureaza si hraneste egoist dependenta emotionala si iubirea disperata si tematoare a ei.

Un sfat nu se poate da, un sfat ar insemna ca eu sa stiu mai bine decat tine ceea ce simti. Ceea ce nu poate fi adevarat deoarece tu esti cu tine 24 de ore pe zi iar sufletul esti tu si este al tau.
Cand vei sti unde vrei sa ajungi vei putea pleca pe drumul schimbarii. Cand vei sti clar cum ai vrea sa arate viata ta de cuplu si celelalte roluri, vei sti ce sa faci. Iti doresc sa simti puterea de a actiona pentru a schimba ceea ce vrei sa schimbi in viata ta.

Daca avem parte de o dragoste navalnica, care pur si simplu ne depaseste puterea de a o tine in frau,normal ca ne sufocam. Ea este ca un fluviu care se varsa in mare si nimic nu-i sta in cale. Cu timpul,cand lucrurile se aseaza,cand sentimentele se sedimenteaza, atunci putem respira.
Daca am simtit vreodata aceasta stare de sufocare din cauza dragostei? Normal! Cine nu iubeste din suflet nu simte cum il napadeste sangele din cap pana-n picioare, de-l ia ameteala. Pur si simplu simti ca nu mai ai aer. Acea gura de aer pe care o astepti in disperare vine din partea celuilalt...

| MidnightLady a răspuns:

Traducere: ati fost vreodata atat de indragostiti si prostovani, incat ati uitat sa respirati?
Raspuns: da.

| Enigmă a răspuns:

Vai vai vai. laughing

| FuckOnCocaine a răspuns:

Dar tu?
Tu ai simtit vreodata ca te sufoci din cauza dragostei?hee hee

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Uneori ma mai strange de gat.

| Prishille a răspuns:

Dragostea nu sufoca, doar oamenii in numele ei...

| LoquitaSeMutaInViataReala a răspuns:

Nu. e devreme pentru. mine sa ma 'sufoc' big grin