| AndreeaCristina12 a întrebat:

Ce dovezi au crestinii ca Isus a existat?

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Era nu se calculeaza functie de anul nasterii lui Hristos, care a recunoscut si Papa Benedict XVI ca a fost in jur de 4 i.e.n.

Se calculeaza functie de cum a crezut Dionisie Exiguus ca s-a nascut Hristos.

| doctorandus a răspuns:

In limba romana corect este Isus, nu Iisus. Sursa: https://doom.lingv.ro/? query=iisus

Atat Cristos cat si Hristos sunt corecte.

| darrio2007 a răspuns:

Inca se mai cauta dovezi.

| ania a răspuns:

Propriul certificat de naștere. În funcție de El se calculează erele.

| VoidEternal a răspuns:

Religia nu e locul in care sa cauti dovezi.

| CostinAlamariu a răspuns:

Avem mai multe dovezi ca Iisus a existat decat avem dovezi că Platon sau Socrate au existat.

Răspuns utilizator avertizat
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Majoritatea istoricilor(indiferent de credinta religioasa sau de lipsa ei)cad de acord ca Iisus a existat cu adevarat.Acum, daca e sa creada toti ca a fost sau nu divin, ramane la latitudinea fiecaruia, dar Iisus a existat, cel putin ca om.Sunt diverse izvoare istorice extrabiblice care ii confirma existenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia

| AdioTPU a răspuns:

Creștinii nu au nevoie de dovezi palpabile deoarece :

2 Corinteni 4:18 VDC
Pentru că noi nu ne uităm la lucrurile care se văd, ci la cele ce nu se văd, căci lucrurile care se văd sunt trecătoare, pe când cele ce nu se văd sunt veșnice.

| slayer09 a răspuns:

Nu dovezi ne trebuiesc ci credinta, si atunci cand ai credinta fara sa te indoiesti Il vei vedea pe Dumnezeu cu ochii mintii si Il vei vedea si in viata ta cum se implica. Restul minunilor sunt pistol cu apa pe langa dulceata, iubirea, linistea, bucuria ce ti-o poate oferi Dumnezeu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Corect se scrie Iisus, nu Isus, ca sectantii! Noul Testament a fost scris in limba greaca si in textul sau, numele Domnului asa este scris cu doi de "Ii", adica: Ιησούς Χριστός
Dovezile despre existenta Domnului Iisus Hristos sunt foarte multe, si de la crestini, chiar si de la pagani si anticrestini. Avem Biserica de la Iisus Hristos, el a intemeiat-o pe Dumnezeirea Sa, credinta marturisita chiar de Sfintii Apostoli (Matei 16, 16). Avem preoti, avem invatatura dumnezeiasca de la El. Dreapta credinta, harul si adevarul au venit in Iisus Hristos. Botezul in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, de la Iisus Hristos il avem; botezul cu Duh sfant si cu foc. Avem slujbe, din care cea mai importanta este Sfanta Liturghie in cadrul careia il cunoastem pe Domnul Iisus Hristos, in frangerea painii, adica in Sfanta Euharistie. Sfanta Cruce, inca din vremea Bisericii din catacombe, este semnul crestinilor si al Fiului Omului, si pana azi. Crucea de pe turlele bisericilor ne aduce aminte de Iisus Hristos. Jertfa mucenicilor marturiseste ca Iisus Hristos a existat si patimit si a fost rastignit, dar a inviat si este viu in vecii vecilor! De acest adevar nu s-au lepadat, chiar daca au fost dati de mancare la fiare sau au fost ucisi si in alte feluri groaznice. Niste pescari saraci si fara carte au invins cu bunatatea, cu smerenia, cu milostenia si jertfa lor toata paganatatea lumii vechi.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Ca a existat? Pãi în primul rand, conjunctura acelor vremuri. Ce interes ar fi avut acei evrei (primii crestini), sa mintã sau sa se lase amãgiti, cu prețul omorârii lor în chinuri?! Ei erau oameni foarte credincioși lui Dumnezeu si traiau intr-un popor în care Dumnezeu se manifesta real, nu prin legende sau magie ca-n alte popoare/religii.
Crestinii au trei dovezi imbatabile, ce nu se regasesec real, in celelalte religii : Proorociile, promisiunile/ raspunsurile lui Dumnezeu/Isus, manifestarea Duhului Sfant.
Sunt dovezi imbatabile pentru ca nu pot fi anulate, controlate sau falsificate de om, ca în celelalte religii.
Chiar dacã Biblia și dovezile Creștinismului ar fi interzise sau distruse, tot nu ar dispãrea/stagna Creștinismul, pentru cã manifestarea/puterea Duhului Sfânt nu poate fi opritã sau controlatã de om.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Nu a existat

| Ree07189 a răspuns:

Faptul ca sa răstignit pe cruce sa ne ierte noua păcatele

| AlexandraR21 a răspuns:

Ideea e sa crezi fără să vezi, doar nu ești Toma necredinciosul

| Eleenaa4432y3yey a răspuns:

Dovezi clare și scrise alb pe negru nu sunt, creștinii sunt cei care cred fără sa fi văzut ceva ci doar prin auzite.

| razvi2007 a răspuns:

Dacă crezi in El cu adevarat nu ai nevoie de dovezi, insa haina, sandalele și cuiele sunt alte dovezi care sunt păstrate și in ziua de azi, la fel și coroana de spini. Ele exist și da, Isus exista