| cucarachaalien a întrebat:

Daca nu ar fi existat Isus care sa ne ierte toate pacatele am mai fi pacatuit la fel de mult?

16 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Eu nu am pacate.
Iisus nu exista/existat.

| MsAnonim a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Treaba ta. Iisus nu te obliga sa-l urmezi.E alegerea ta.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Crepam ca si sobolanii fara El.
Pacatuiam la greu cu totii numai ca Lui i s-a facut mila si ne-a salvat, iar noi nici nu-i mulumin...

| danay72 a răspuns:

Am fi pacatuit la fel de mult, dar nu am fi avut nici o speranta, eram fara nici o mangaiere, fara scop in viata.Ioan3:16

| Silyca a răspuns:

Nici gand prietenas nu am mai fi pacatuit mai mult pentru ca deja eream pedepsiti. Oricum Isus e dovada dragostei lui Dumnezeu fata de noi pentru ca dumnezeu ni la dat pe Isus ca sa moara pentru pacatele noastre.

| cucarachaalien explică (pentru Silyca):

Pai si n-ar fi fost mai bine asa? mai putine pacate, mai putine rele.

| Silyca a răspuns (pentru cucarachaalien):

Asa am fi meritat dar pentru binele nostru am primit mai multe sanse.

| cucarachaalien explică (pentru Silyca):

Din punctul meu de vedere Isus reprezinta un infinit de sanse si asta nu mi se pare tocmai bine.

| Kyrie a răspuns (pentru Silyca):

Ai trait tu atuncea? tu nu vezi ca suntem cu 2000 de ani in viitor, in total 20 de generatii, ai fost tu acolo sa-l vezi pe asa "zisul" Iisus cum si-a dat viata pentru oameni din cauza faptului ca credea in Dumnezeu? daca e adevarat atunci de ce oamenii cred in religii diferite, de aia de cand aveam 10 ani am ales sa nu cred in niciuna dar nu pentru motivul asta, pentru mai multe, nu pot sa-ti zic, sper ca te-am lamurit happy

| Silyca a răspuns (pentru Kyrie):

Si eu sunt de aceeasi parere ca tine ca s-au despartit in atatea religii.Si ca se inchina mai mult banului decat lui Dumnezeu.Eu doar cred in Dumnezeu si cuvantul lui.Nu in toate religiile...

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Daca nu ar fi venit Iisus, atunci omul s-ar fi autodistrus. Deci, daca nu ar fi venit Iisus, nu am mai fi pacatuit deloc. Ce incerci sa faci? Cu ce te ajuta daca cineva iti raspunde la intrebare? Nu e loc pe TPU si de retorici!

| cucarachaalien explică (pentru BogdanelululTheGodfather):

Eu vreau doar sa spun ca, probabil, ar fi fost o lume mai buna daca oamenii nu ar fi avut "sansa" de a le fi iertate toate si orice fel de pacate. Probabil ca cineva s-ar fi gandit de 3 in loc de 2 ori inainte sa faca ceva.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru cucarachaalien):

Mai gandeste-te. Daca oamenii ar fi stiut ca pacatele nu le-ar fi fost iertate, atunci stiau ca vor ajunge in iad cu siguranta si nu ar mai fi gandit nici macar o singura data.

Răspuns utilizator avertizat
| MsAnonim a răspuns:

Totul era planuit cu siguranta...Era planuita de la crearea lumii treaba asta. Daca nu ar fi venit pe Pamant, nu ar fi existat crestinismul..de la El incepe..Religia de dinaintea venirii Lui se numeste Iudaism, seamana.

| Marinela_9317 a răspuns:

Dragii mei pacatul a intrat in lume de cand eva a mancat din pomul cunostintei binelui si raului.pom care Dumnezeu a zis "nu mancati din el, dar sarpele a amagit-o si a mancat. Dumnezeu e bun si drept sa ne ierte pacatele pentru ca ne iubeste. Daca Isus nu ar fi existat nici noi azi nu eram.Fiecare avem pacate le facem cu voie sau fara voie, dar rugandu-ne cu adevarat si daca ne pare rau ce am facut Isus ne va ierta.Domnul cu voi fiecare!