| 91Bogdan91 a întrebat:

Salut TPU! Este cinve care se pricepe la istorie, în special perioada celor două războaie mondiale și mi-ar putea răspunde la niște întrebari?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Primul razboi mondial a schimbat radical modul de viata a oamenilor de rand, s-a schimbat in primul rand vestimentatia, mai ales a femeilor, care inainte se imbracau in stilul Amish/mormon, adica rochii lungi si care acopereau tot, tot in afara de fata, plus manusi, plus erai o tarfa daca iti arata-i gatul, etc.

economia si viata oamenilor a fost afectata serios de efortul de razboi, de progresele tehnologice enorme pentru o perioada asa de mica de timp (la inceputul razboiului, avioanele erau facute din lemn si hartie, la sfarsit erau complet metalice, dupa razboi asta a dus la transport aerian inter-continental permanent, deci in cateva ore puteai fi din New York in Londra) radio-ul a fost un boost EXTREM a vietii cotidiene, in perioada interbelica toti au ajuns sa aiba un radio in fiecare casa, chiar a fost detestat enorm de anumiti lideri (vezi filmul King's Speach)

prima bubuiala mondiala a fost primul razboi in care s-a terminat TOTAL cu cavaleria, din cauza mitralierelor, chiar au fost ani in care s-a stat in transee si nici o armata nu a putut invinge
primul razboi in care intreaga greutate ENORMA a industriei a fost pusa in spatele razboiului

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Întrebările nu cred că se pun astfel pe TPU. Se pun direct.

| 91Bogdan91 explică (pentru T0T):

Sunt multe destul de numeroase și necesită o discuție amplă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care ar fi acele intrebari? btw exista is ceva numit wikipedia unde poti cauta

| 91Bogdan91 explică (pentru anonim_4396):

Am căutat nu numai pe wikipedia, ci pe mai multe site-uri și nu am găsit ceva chiar satisfacător. În principiu aș vrea o comparație între modul de viață al locuitorilor de rând înainte de primul război mondial și după începerea acestuia. Cum a afectat economia? În ce stadiu era aceasta? Din ce era compusă vestimentația oamenilor de atunci? Care ar fi strategiile militare abordate atât de cei care atacau, ca să zic așa, cât și de cei care se apărau? Cum arăta drumul parcurs de o persoană atunci când era înrolată în armată? În ce consta pregătirea acestuia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 91Bogdan91):

Tu ai nevoie de documentare lungi nu de raspunsuri scurte cum se dau aici
Cauta in canalele astea https://www.youtube.com/channel/UCLfMmOriSyPbd5JhHpnj4Ng
https://www.youtube.com/channel/UCP1AejCL4DA7jYkZAELRhHQ
https://www.youtube.com/user/TheGreatWar

| 91Bogdan91 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, 2 din ele nu le stiam laughing vor fi utile

| Zuzu1991 a răspuns (pentru 91Bogdan91):

Primul razboi mondial a schimbat radical modul de viata a oamenilor de rand, s-a schimbat in primul rand vestimentatia, mai ales a femeilor, care inainte se imbracau in stilul Amish/mormon, adica rochii lungi si care acopereau tot, tot in afara de fata, plus manusi, plus erai o tarfa daca iti arata-i gatul, etc.

economia si viata oamenilor a fost afectata serios de efortul de razboi, de progresele tehnologice enorme pentru o perioada asa de mica de timp (la inceputul razboiului, avioanele erau facute din lemn si hartie, la sfarsit erau complet metalice, dupa razboi asta a dus la transport aerian inter-continental permanent, deci in cateva ore puteai fi din New York in Londra) radio-ul a fost un boost EXTREM a vietii cotidiene, in perioada interbelica toti au ajuns sa aiba un radio in fiecare casa, chiar a fost detestat enorm de anumiti lideri (vezi filmul King's Speach)

prima bubuiala mondiala a fost primul razboi in care s-a terminat TOTAL cu cavaleria, din cauza mitralierelor, chiar au fost ani in care s-a stat in transee si nici o armata nu a putut invinge
primul razboi in care intreaga greutate ENORMA a industriei a fost pusa in spatele razboiului

| sofiaaaa001 a răspuns:

Cred ca brainly este locul cel mai potrivit unde sa cauti sau sa pui intrebari legate de orice materie doresti, intrucat acolo ai sanse sa primesti raspunsuri mult mai "accurate" ca sa zic asa.

| 91Bogdan91 explică (pentru sofiaaaa001):

În cel mai rău caz răpesc un doctorand în istorie rolling on the floor)