| lovethesky a întrebat:

Aveti 2 sfori de aceeasi lungime si grosime. Fiecare sfoara arde in 30 de minute (deci 30+30= 60 de minute). Chiar daca indoiti o sfoara, tot 30 de minute ii ia sa arda in intregime...
Cum faceti ca cele 2 sfori sa arda in 45 de minute?
PS: Se ia in calcul doar timpul de ardere a celor 2 sfori!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Una o aprinzi la ambele capete, cand se gata de ars, aprinzi cealalta la un singur capat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenithf):

Ăsta e! happy

10 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Si daca o pun pe una intreaga si pe cealalta o pun de la jumatatea primei sfori? Daca nu merge, o tai pe una si iti dau tie jumatate, na! devil

| lovethesky explică (pentru Mădă0611):

Nu se pune!batting eyelashes

| Mădă0611 a răspuns (pentru lovethesky):

Adica nu e corect?
Pai sunt 45 de minute si ambele ard 30 de minute. big grin Dupa primele 15 o aprind pe cealalta, sau se aprinde singura daca o leg de prima.

| MaliciousDeath a răspuns:

Fiecare sfoara arde in 30 de min., dar daca le dai foc in acelasi timp, amandoua vor arde in 30 de minute.
Deci, nu stiu, o lasi pe prima sa arda, iar cand ajunge la jumatate ii dai foc si celei de-a 2-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună întrebare.

Îndoi una în două. O aprinzi. Când se termină o aprinzi pe cealaltă... Deci 15+30=45... Zic bine?

| lovethesky explică (pentru anonim_4396):

Nu chiar! big grin
Am si zis 'Chiar daca indoiti o sfoara, tot 30 de minute ii ia sa arda in intregime...', deci nu se pune! thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fie ele A și B.

Îndoi A în două doar ca să afli jumătatea celeilalte. Aprinzi B... când a ajuns la jumătate aprinzi și A. Când s-au terminat de tot e 45 minute fix. big grin

| GabyGabriella a răspuns:

Indoi sforile si marchezi unde este mijlocul. Le pui una langa alta de la jumatate si vor arde in 45 de minute.

| lovethesky explică (pentru GabyGabriella):

Nu se pune!
O sa arda tot in 60 de minute chit ca le indoi. laughing