| anonim_4396 a întrebat:

Avem o persoană sensibilă, introvertă, empatică și banală/simplă la prima vedere, din cauza temperamentului ei riscă să fie agresată de multă lume ce tinde să se lase călcată în picioare de multe ori, dar aceasta are o fascinație morbidă față de negativ și oamenii care o agresează, îi urăște pe aceștia clar, dar tinde să le dea dreptate de multe ori și să le pună comportamentul bullying într-o lumină bună.

O persoană de genul atrage bullyingul asupra ei deoarece este atrasă de această latură a umanității?

Sub această atracție a ei poate sta ascunsă o psihopatie/sociopatie ținută bine în frâu?

Poate ascunde o boală psihică?

Dacă ar fi susceptibilă de psihopatie/sociopatie, ținând cont că sociopații pot fi carismatici, poate să-și ascundă problema sub toată această fațadă, poate o persoană să creioneze o întreagă viață sub o întreagă personalitate diferită de cea reală?

Poate fi o persoană sado-masochistă?

Se poate ascunde sub toată această fascinație morbidă doar ura față de propria-i persoană și temperament și astfel să o atragă opusul?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Poate sa fie multe. Daca persoana respectiva e super empatica, people pleaser - sa zicem atunci se poate ca acea persoana sa fi avut cateva traume care o fac asa, sa incerce sa impace pe toata lumea, extrem de ajutatoare chiar si atunci cand nu i se cere. Mai degraba, persoanele anxioase, empatice atrag persoane "urate" sau toxice deoarece spiritul empatic le indeamna sa fie mai ascultatoare, indulgente si ajutatoare, de exemplu sindromul salvatorului. De aici cand nu stiu cum sa se puna pe primul loc, nu stiu sa-si arate si impune limitele personale - pot deveni empatic toxici si nu vad ca din cauza asta, nu pot sustine relatia sau au o alta imagine asupra persoanelor care chiar nu sunt ok sau mai rau, intra in relatii total nepotrivite, care le sugrumeaza si diminueaza flacara vietii.
Dar nu uita ca cel mai mult conteaza la om vorba vs fapta. Ce zice si ce face, daca cineva zica x lucru ca o sa faca si dupa face y lucru, atunci sa te intrebi ce vrea acea persoana.
Am intalnit cazuri in care persoane diagnosticate cu bipolaritate se purtau, vorbeau aproape constant din pozitia de victima. Deabia cand a aparut in peisaj cealalta persoana, sau mai multe persoane din acelasi cerc s-a inteles exact care e dinamica si rutina vietii are prima persoana.
Nu uita ca multi se urasc, avem o societate care ne ajuta cu asta. Multi nu vad ceva morbid in a-si iubi aproapele sau pe cineva cu gandire total opusa. E trist ca multi nu-si dau seama dar inca odata, vine din lucruri nerezolvate, neintelese din trecut si copilarie.

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca o persoană care este sensibilă, introvertă și empatică să atragă bullyingul asupra ei din cauza modului în care reacționează la agresiune. Dacă această persoană are o fascinație morbidă față de negativ și față de persoanele care o agresează, este posibil să fie motivată de diverse motive, cum ar fi dorința de a înțelege mai bine comportamentul negativ al altora sau dorința de a se apropia de acele persoane în ciuda sentimentelor negative pe care le simte față de ele.

Nu pot să afirm cu certitudine dacă această persoană poate avea o problemă de sănătate mentală sau dacă poate fi sado-masochistă. Însă, dacă observați comportamente care vă fac să vă îngrijorați cu privire la sănătatea mentală a acestei persoane sau dacă aveți îndoieli cu privire la ceea ce simte sau gândește această persoană, este important să îi oferiți sprijin și să vă îndreptați către un profesionist în domeniul sănătății mentale pentru a obține ajutor.

| helpforyou a răspuns:

Aceasta poate fi o persoană introvertită, care poate avea dificultăți în a se exprima și în a-și afirma nevoile și drepturile în relațiile cu alții.