| anonim_4396 a întrebat:

Ce solutii si propuneri aveti pentru a stopa bullyingul din scoala? De ce credeti ca unii copii ii agreseaza pe altii?

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pur si simplu din prostie, ca sa se dea mari. Vezi tu, problema este la societate, altfel aceste specimene nu ar face asa ceva. Ei considera asta ca fiind misto, cool, "modern", sa iasa in evidenta. Din pacate nu numai ca nu se iau masuri, dar este promovat! Daca ai observat, cand un copil isi bate joc de altul, ceilalti incep sa rada.

Solutia este sa fie si ei tratati la fel timp de o zi! Majoritatea nu o sa mai faca dupa asta.

| AC4S4 a răspuns:

Cauza este proasta educație de la părinți/bunici/tutore.
Cauza nu se poate repara, eventual, decât prin amenzi. Dacă copilul face probleme, părinții să primească o amendă, să vezi atunci ce își vor disciplina copilul.

Mi se pare că sistemul e prea blând. Un copil care îi abuzează pe ceilalți, primește o notă mai mică la purtare și poate o ceartă de la director... ce îi pasă lui? Trebuie să se aplice mai des școlile de corecție, unde să se poată aplica pedepse fizice dacă este nevoie. La prima abatere să primească un aviz și vizite la consilierul/psihologul școlii, părinții chemați la școală, la a doua abatere să plece la școala de corecție.

Fiecare caz trebuie discutat. Una e să faci glume proaste frecvent despre alții, alta e să îți bați joc permanent de un coleg prin farse, vorbe grele, abuzuri fizice.

Știu că sună dur, dar soluția e ori să îi obligi pe părinți să își disciplineze copiii, ori să îi dai la școlile de corecție să îi disciplineze ei.

| anamariarot a răspuns:

Prin țările mai civilizate problemele de genul se rezolvă la psihologul școlii care evaluează atât victima, cât și agresorul. Victimele sunt persoane vulnerabile, iar agresorul exploatează acea parte vulnerabilă, pentru a-și crește stima de sine. De exemplu, eu îi spun lui X că e dobitoc, ca în mintea mea să răsune: „dar știi, parcă tu ești mai inteligentă"; îi spun că e gras, ca eu să aud în gând: „ia uite, dar tu ești mult mai frumoasă". Are sens ce zic?
Copiii ar trebui învățați să se iubească pe ei înșiși încă de la o vârstă fragedă, iar în felul ăsta nu și-ar mai reflecta propriile nemulțumiri în alții. Din păcate... e doar un ideal greu de atins

| ForeverAlone97 a răspuns:

Unii copii ii agreseaza pe altii pentru ca ei cred ca asa isi demonstreaza superioritatea. Sau au stima de sine foarte scazuta.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pai trebuie sa ne gandim la bataus, multi spun ca fac asta pentru ca au probleme acasa. Nu vad de ce te ar face sa te simti mai bine faptul ca ii faci viata altul i copil care nu ti a gresit cu nimic un calvar. Eu am trecut prin asta si crede ma ca numai de invatat nu iti mai arde, faza amuzanta e ca la mine era aproape toata clasa in frunte cu tipul ala, te ia tac tu la omor acasa ca nu esti elev exigent si ajungi sa iti doresti sa stai si 10 ore la scoala numai sa nu ai parte de Tratamentul asta jmeker.Sa nu uitam ca in pauze esti nevoit sa te prefaci ca ai nevoie la baie pana se suna, cand ajungi in clasa vezi ca profu mai intarzie vreo 20 de minute si n ai rezolvat nimic. A da, trebuie sa i dai si tema ca daca nu iese rau. Si nu, nu poti sa spui la nimeni. Solutia ar fi sa incerci sa nu pari timid daca esti, asta nu garanteaza ca scapi. O alta "solutie" ar fi sa suporti din pacate

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Prima problema este cea a discrepantelor dintre clause, vorbesc despre clause sociale. De obicei, cei che o situatie material a mai Buna, ii subjuga pe cei mai slabi material... Din pacate, in 99 %din cazuri è vina parintilor. Ei au dat aripi unor pui de materialisti.

| Vizit a răspuns:

Scolile sa aiba 3-4 paznici. Care sa supravegheze cu mare atentie iar copii sa fie incurajati sa spuna unui cadru didactic sau unui parinte.