| savemelord a întrebat:

Stiati ca 1 din 4 copii sunt agresati zi de zi la scoala? 2 din 9 dintre acestia comit sinucideri, anual 19, 000 de elevi agresati se sinucid? La fiecare jumatate de oar un copil isi ia propria viata ca sa nu mai fie agresat. Stiati ca uneori si profesorii pot fii agresorii, iar acestia ii determina ca si pe elevi sa o faca. Cyberbullying este atunci cand cineva este agresat verbal prin intermediul online, 43% dintre copii au fost agresati online, 1 din 4 dintre acestia au fost agresati mai mult de o data. 160, 000 de elevi stau acasa zi de zi din cauza ca sunt agresati la scoala. Copii care sunt agresati la scoala au riscul sa: aiba rezultate slabe la invatatura, sa sufere atunci cand vor fii mai mari de depresie si anxietate, sa faca abuz de droguri si de alcool. Bullying-ul poate fi de mai multe feluri: verbal(atunci cand victima este umilita/jignita), psihologic(atunci cand agresorul priveste amenintator victima) si fizic(atunci cand victima este agresata pe plan fizic). Cum putem pune STOP fenomenului bullying? Ce putem face cu profesorii care agreseaza elevii? Tineti minte cu un caz mai putin de agresiune este echivalent cu cel al unei copilarii salvate!

bullying=agresiune

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Dar mai bine spune si invers-ce facem cu elevii care agreseaza verbal, moral si fizic profesorii.ce facem cu elevii care, nu invata la scoala, le rad in fata profesorilo, se drogheaza si imbata de la 9-10 ani, nu sunt in stare sa ia un examen, etc?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii educam mai bine asta facem. acesti agresori sunt tot copii la urma urmei si agresiune lor provine din lipsa educatiei si a atentiei parintilor