| Geass a întrebat:

Aveti ceva impotriva omuciderii? Nu ma refer la criminalii de mahala care omoara pentru bani sau pentru alte interese personale, ci ma refer la cei care omoara cu un motiv bine intemeiat, de exemplu X vrea sa il omoare pe Y deoarece aduce multa suferinta altor oameni, astfel omorandu-l ajuta omenirea.In ultima vreme ma gandeam ce usor poti scapa de unele persoane care chiar nu merita sa traiasca si altii de genul asta.(Nu veniti cu replica "Dumnezeu te va pedepsi!")

22 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Şi cine decide cine merită să trăiască sau nu? Tu poţi să-l vezi pe X ca o persoană ce face rău lumii, iar eu ca pe una ce face bine. Tu poţi găsi un motiv 'bine întemeiat' imoralitatea unei persoane, iar alţii o sumă de bani.

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Da' ce faci cand ti se pune pistolul la tampla si nu prea mai are loc unde sa se zbata puterea de decizie, pus in fata unei situatii atat de delicate?

Uite, de-aia mi-au imi plac mie legionarii, desi au fost o sleahta de calugari parca drogati cu bate si pistoale in mana - pentru partea cu batele si pistoalele.Si de aceea, pe termen scurt, sunt extrem de eficiente autoritarismele si dictaturile.Cred ca de-aia sunt si singurele mele placeri vinovate, desi multi le considera ilogice, dar sunt de fapt, fix ce gandeste tot omul, dar acopera pe parcurs.Ascunderea scheletelor in debara, cam asta face empatia asta fortata si fratia subreda.Simplu,fara comentarii ulterioare : Nu-mi place de tine, se intampla sa am painea si cutitul, ai incurcat-o, nenicule! Amu...trebuie stabilit foarte clar cine mai e inca bun de pus la jug si cine e o loaza inutila.Sau faci ca Robespierre. Dupa ce ai ghilotinat intreaga Franta, ghilotinezi si calaul, sa fie treaba, treaba.

| WR104 a răspuns:

Sunt impotriva acestui lucru pentru ca cei care aduc suferinta altor oameni fac aceste lucruri din cauza educatiei si a societatii in care traieste deci intr-un fel cu totii suntem vinovati dar in special parintii, educatorii, apropiati, etc.

| Laura a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri, depinde. Moralitatea, în cel mai obiectiv mod, are legătură cu libertatea și cu egalitatea. Alte subiectivități țin doar de conștiința fiecăruia. În concluzie, nu e imoral să măcelărești pe cineva dacă o faci din răzbunare, dar greu poate exista o răzbunare 100% cu aceeași monedă, fără să afectezi vreun nevinovat.

| Kaℓi a răspuns:

Pe mine chestia asta "In ultima vreme ma gandeam ce usor poti scapa de unele persoane care chiar nu merita sa traiasca si altii de genul asta." ma sperie!

| Geass explică (pentru Kaℓi):

A ramas la stadiu de idee si asa va ramane mereu laughing

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

N-am nimic impotriva omuciderii pentru un scop "bun" insa cu toate astea ma indoiesc de obiectivitatea celor care omoara in scopuri "bune".

| Liviucu a răspuns:

Da, eu sunt de acord cu eutanasierea desi BOR-ul nu va fi in veci de acord cu asa ceva. Insa, sunt de acord cu injectarea unei substante si sa moara imbecilul in 2 minute. Desi sunt dependentul conceptiei "mai da-i o sansa", totusi unii daca ar iesi din inchisori ar lua-o de la capat. Si-atunci cei mai periculosi trebuie omorati, fara scrupule.

| onasis1961 a răspuns:

Nu cred în asemenea judecată.Nu cred că avem dreptul să dispunem de viaţa unui individ. Există justiţie, poate fi privat de libertate pe o perioadă de timp.Doar este demonstrat că au fost persoane care au plătit cu viaţa apoi sa aflat că nu erau ei făptaşii.Şi atunci cum se mai poate repara asemenea gafe?

| RAY a răspuns:

Fiecare merita sa traiasca

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa-l omori pe noul Hitler, nu poti sti dinainte cine va fi noul Hitler. Daca vrei sa-i omori pe toti cei care produc suferinta altora, trebuie sa omori toti oamenii.

| Mădă0611 a răspuns:

Te-ai uitat la Dexter, a? laughing Daca el scapa, nu inseamna ca si tu o sa scapi, si da, unii chiar merita, incepe cu violatorii si pedofilii.

| Geass explică (pentru Mădă0611):

Doar cateva episoade, da nu de acolo mi-a venit ideea laughing

| WhatheWow a răspuns:

I agree! Kill them, kill them all, mother fucker!

| Delicacy a răspuns:

Nu am avut până acum motive bine întemeiate încât să recurg la omucidere şi nu cred că voi avea vreodată, dar nu judec persoanele care o fac. Până la urmă, scopul scuză mijloacele...

| reihiuke a răspuns:

Nu exista scop bun pentru omucidere. Incearca sa vezi cat de SF si neclar este exemplul tau. Iar daca ai cauta unul concret, cu toate detaliile, mai de "doamne ajuta", ai sa vezi ca exista o groaza de alte posibilitati de a impiedica acel om sa faca rau. Poate fi o solutie pe termen scurt doar in cazuri extreme. (intra unu cu o bomba intr-o cladire si tu il impusti in cap ca sa nu o detoneze). Dar pe termen lung, omul se poate educa, sau se pot lua alte masuri impotriva lui.

| Geass explică (pentru reihiuke):

Asta cu educatia nu prea merge, daca toata lumea ar fi putut fi educata nu ar mai fi fost cum este acum.Sa zicem ca il vezi pe unu ca violeaza o fata nevinovata si sa spunem ca ai un cutit la tine, ce faci? Eu personal l-as omori direct.

| Geass explică (pentru reihiuke):

Asta pe termen lung e mai complicata, si necesita mai mult timp si efort.Omuciderea este mai simpla si eficienta pentru ca nu poti sti daca acel om cu adevarat s-a schimbat sau nu.

| reihiuke a răspuns (pentru Geass):

Atunci o sa te omor si eu pe tine cu prima ocazie cand faci un rau de genul acela, pentru ca nu pot sti daca te-ai schimbat cu adevarat sau nu. happy

| GoddessMaui a răspuns:

Normal ca acei oameni merita sa moara, daca nu ii omoara cineva, atunci vor muri oameni nevinovati.
Eu as fi un assassin, daca exista o organizatie secreta. Am sange rece. devil

| minho a răspuns:

Fiecare persoana are un scop in viata si o cale bine stabilita.De altfel noi suntem cei care alegem cum sa traim si toti ne vom primi pedeapsa la un moment dat pentru ca fiecare avem momente cand suntem in varf, dar si momente in care practic suntem distrusi indiferent de situatie.

| Cosmin_6356 a răspuns:

Oricat de rau ar fi un om, nu trebuie sa fie omorat. Oricine poate deveni o persoana mai buna, trebuie sa i se acorde sansa, unora sa li se arate drumul. Iar oamenii pot judeca si pot da pedepse, dar nu ar trebui sa aiba dreptul de a lua viata, suntem prea mici pentru a crede ca avem puterea asta.