| EmaS a întrebat:

Binele si raul: doua notiuni subiective ale moralitatii umane. Ce este binele/ce este raul?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

"Bine" că nu te-am cunoscut cand eram tineri, riscam să mă căsătoresc cu tine si era de "rău" mai târziu. Funda.

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ema păi câte biserici ocoleam târându-mă pe jos si aveam genunchi tociti ca la capra, mătănii la greu, moaste pupate, tămâie arsa, lumânări, ritualuri si tot felul de bazaconii parfumate intruchipate, creiere spălate si totul făcut in numele unei zeităti inchipuite si necunoscută de om, ce vine din negura tampurilor primitive ce vrea si acum sa se opuna cunoasteri indentităti umane, spiritul creativ al acesteea intr-o lume ce se clatină, incă dogmatică si este opozabilă viitorului in ciuda incercării explicării lui stiintifiice.

| EmaS explică:

Hombre
Ce crezi ca era asa de rau? Intreaba-l pe sotul meu daca este sau nu fericit si multumit de mine.Incerc sa fiu o sotie model, o buna gospodina, sa fiu un ajutor potrivit pentru el.Alta sotie fara frica de Dumnezeu probabil ca l-ar fi parasit in urma accidentului pe care l-a suferit si a ramas cu urmari.(stiu eu la ce te referi, cu siguranta ca nu mai erai ateu!).

| EmaS explică:

Hombre
Nimic din ce ai scris tu nu am facut si nu voi face.Acestea sunt ritualuri care nu au de-a face cu credinta adevarata.
Klepto
Bineinteles ca il iubesc, fac asta din dragoste si loialitate.

| Klepto a răspuns:

Daca fac un "bine" Vishnu imi da o bombonica, daca fac un "rau", imi trage nana la fundulet.
Binele = drumul spre diabet zaharos
Raul=tonifierea feselor

Binele = ce consideram ca este corect/filantrop/decent/normal sa facem din punct de vedere al valorilor, perceptiilor si principiilor noastre.
Raul=exact opusul la bine.

@Hombre Ce declaratie gen "Daca as fi cu 20 de ani mai batran sau tu 20 mai tanara" ai tras.

@Ema Am uitat ca doar femeile cu frica de dumnezeu sunt loiale sotului, la bine sau la rau, la bogatie sau saracie, pana cand o sa fim ingrasamant naturat.Tot nu inteleg, nu ti-ai parasit sotul ca ai frica de dumnezeu sau ca il iubesti si vrei sa-l ajuti?

| ZvT a răspuns:

Binele este dumnezeu iar raul cel rau (mi-e si frica sa ii tastez numele ). Asta asi raspunde daca asi fi crestin.
Daca nu ar exista raul nu am avea privilegiul de a alege, de a alege alternativa. Intotdeauna oamenii au fost atrasi mai mult de rau decat de bine... Atunci cand un politist prinde un mare infractor, infractorul ajunge celebrul pentru ca asta e mai interesant pentru oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binele si raul sunt doua concepte relative!
Raul facut altuia pentru bunastarea mea este pur si simplu o atitudine de moment prin care imi pot duce la bun sfarsit planurile.
Binele facut pentru cineva(in cazul tau, pentru ca nu ma pot rezuma la mine, pe mine ma descriu ceilalti, o simpla autocaracterizare va fi gresita, pentru ca ne place sa ne mintim tot timpul) nu va duce decat satisfacerea orgoliului moral, prin care x isi arata cat de bun e cu ceilalti.

| Fabulous a răspuns:

Binele e o fata a raului si raul e o fata a binelui