| Inferno a întrebat:

Daca raul si binele sunt doar niste perceptii subiective si sunt, daca sunt doar o manifestare a mintii umane, o incercare a omului de a atribui sens unor lucruri ce nu au, cumpoate fi atunci crima un lucru rau? Oare nu este decat o prejudecata lipsita de sens sa afirmi ca a ucide este un lucruru rau?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Si totusi as putea spune ca totul este supravietuire.A ucide pentru orice motiv nu inseamna decit ca vrei sa supravietuiesti.Chiar si pentru furt.A ucide sta la baza instinctului animalic de care sint sigur ca nu facem exceptie. Odata am vazut condamnat un leu la ani grei de detentie ca a ucis un pretendent la frumoasele lui leoaice.

16 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Noi ne consideram o specie superioara regnului animal si mai consideram ca nu avem de ce sa ne omoram intre noi caci suntem din "aceeasi rasa".
Nu ma intelege gresit, eu iti inteleg perfect mesajul dar asta este legea construita de propriul nostru intelect dezvoltat de-a lungul timpului.

| Inferno explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Pe mine ma intereseaza aspectele ce tin de etica si moralitate, nu cele ce tin de lege si modul in care ajuta ea la o mai buna dezvoltare a societatii.
Evident, exista legi ce se opun acestui lucru, iar aceste legi ajuta societatea. Dar intrebare e: Ce fac aceste legi sa fie adevarate? Doar faptul ca ele contribuie la societate, pai daca este asa, atunci ele nu au la baza nicio etica si nicio moralitate ci doar supravietuirea sistemului.
Ce anume face ca "a ucide" sa fie un lucru rau sin din punct de vedere moral, nu doar legal?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

Aici nu stiu ce sa zic...
Nu consider ca "a ucide" este neaparat un lucru rau.Acum depinde de circumstante.Bineinteles,asta este doar o parere subiectiva...
La nivelul mentalitatii umane de azi, exista foarte multe conceptii ce incearca sa combata acest "act de violenta".
Dar de fapt ei sunt inconstienti de faptul ca oamenii saraci comit aceste "infractiuni" pentru ca nu au minimul necesar de supravietuire... Daca mai continuam mult asa, o sa se ajunga la SUICID=ASTA MAI ESTE RAU DIN PUNCT DE VEDERE MORAL?
Se pare ca in lumea asta suicidul este MORALA!

Astept sa ma critici...

| Inferno explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Sucicidul nu poate sa fie bun sa rau din punct de vedere moral,pentru ca nu exista o moralitate absoluta si obiectiva. Moralitatea nu exista. Suicidul exista, bun nu este pentru ca binele nu exista,rau nu este pentru ca nu exista rau. Putem sa ne raportam doar la sisteme. Daca ma raportez la sistemul uman,adica laindividul respectiv,suicidul poate sa fie bun sau rau, in functie de individ, daca ma raportez la un alt sistem, la alt individ, suicidul poate sa fie iar bun sau rau. Daca ma raportez la un sistem format din mai multi indivizi notiunea de bine si rau iar difera. Iar daca ma raportez la tot, ele nu exista, pentru ca difera de la sistem la sistem de la mentalitate la mentalitate. Nu exista bine si rau, moralitatea se bazeaza pe bine si rau, deci moralitatea nu exista.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Inferno):

Multumesc pentru raspuns.
Nu mai am ce sa spun...
Salut!

| Mădă0611 a răspuns:

Ai ganduri marete, a? laughing
E rau pentru ca nu e normal sa iei viata cuiva egal tie, si ce imi place asta cu normalul in discutii de genul: model de comportament cultural acceptat. Pentru canibali nu e ceva rau, de exemplu.

| M25M a răspuns:

Si animalele ucid si nimeni nu le reproseaza nimic.
Problema raportului dintre bine si rau este legata de perspectiva, ce mie mi se pare bun tie ti se poate parea rau.
A ucide pe cineva poate la fel de bine sa fie o problema de perspectiva.

| WhatheWow a răspuns:

Ca individ, rupt de societate, poti sa faci cite speculatii vrei, pe orice subiect insa, atita timp cit traiesti intr-o societate trebuie sa respecti anumite reguli stabilite de ea. Le respecti, poti continua sa-ti duci viata mai departe avind locul tau in societate, nu poti sa le respecti atunci trebuie sa suporti consecintele.
Nu sintem toti la fel, nu avem aceeasi gindire si datorita acestui lucru, societatea a creat aceste reguli de convietuire a tuturor ca sistem de aparare.
Deci daca societatea ne apara de actele iresponsabile a unor semeni ai nostri cu siguranta ca si pe altii ii apara de eventuale acte iresponsabile, in eventualitatea in care si noi le facem. Si daca crima e considerata un lucru deosebit de grav in societate atunci, fiecare individ care o comite trebuie sa suporte consecintele.

| mixxjim a răspuns:

Si daca ucizi pe cineva care face enorm de mult rau faci un bine? si daca ucizi un condamnat la moarte nu e tot ucidere? dar nu e rau, e bine, nu? deci se poate spune ca da...

| Delicacy a răspuns:

Fiecare funcţionează după regulile şi barierele impuse de sine. Dacă tu consideri crima ca fiind un lucru bun şi necesar, cine te opreşte să o practici? Eşti liber să faci ceea ce vrei, ce simţi, atât timp cât conştientizezi consecinţele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ucizi, iei viata unui om care este un dar al acestuia si ceva de care omul nu ar vrea sa scape daca gandeste normal..Deci ii faci un rau.A face un rau inseamna ca e ceva rau.E logic. Punete in situatia data.(de victima la o crima)..Nu imi vine sa cred ca iti pui asemenea intrebare..Ar trebui sa consulti un psiholog.

Răspuns utilizator avertizat
| bogdan72 a răspuns:

Iti recomand sa citesti despre etica kantiana. Are o conceptie asemanatoare asupra acestor lucruri, dar iti clarifica ce nu prea ai inteles.

| ReveuseKaari a răspuns:

Nu e o prejudecata lipsita de sens sa afirmi ca a ucide e un lucru rau, totul tine de context. Daca de exemplu ucizi si torturezi din placere sadica nu e ca si cum ai ucide un criminal in serie. Cea din urma crima nu se considera neaparat un lucru rau, salvand posibile alte victime inocente. Un alt exemplu elocvent ar fi "eroii de razboi". Desi probabil au ucis foarte multi oameni, sunt considerati eroi caci au facut-o pentru a-si apara tara. Atata timp cat actionezi "in numele binelui", s-ar putea ca o crima sa nu fie un lucru chiar asa de rau. Raul si binele sunt perceptii subiective, dar care in mare parte coincid la majoritatea persoanelor, iar astfel se pot considera realehappy

| ExistentialStuff a răspuns:

De ce scrii asa intortochiat?
Stiu ca raspunsul asta nu are legatura cu intrebarea...

| slepumic a răspuns:

Da si nu. Depinde prin ce ochivezi de exemplu cei cu o viata mono tona vat crima ca fiind un lucru rau pe cand asa zisi "criminali" o vad ca fiind un simplu act facut de zi cu zi deci nimic nu te impiedica sa faci cea ce vrei ci numai si numai tu nu alt cineva. Problema e prin ce ochi vezi tu acest lucru. Sper ca te-am ajutat.