| BrokenWings a întrebat:

Buna! Am o problema la chimie : fac un referat despre monoxidul de carbon si trebuie sa ma axez mai mult pe obtinere si utizilari. Cu obtinerea am rezolvat dintr-un compendiu de chimie de la biblioteca orasulu, dar obtinerea nu o gasesc nicaieri, nici chiar in carte. Pe internet nu gasesc nimic mai clar, decat ceea ce este pe wikipedia - 2 randuri, plus ca nu vreau sa il fac de pe internet big grin Mi-ati fi de mare ajutor daca mi-ati explica la ce are utilizari aces gaz toxic..Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Deedeek a răspuns:

Salut!

http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_monoxide#Uses

Asta cred ca e suficient. E in engleza, asta e singurul "dezavantaj". Daca nu te descurci cu traducerea (pun raul inainte), imi poti spune si te voi ajuta eu:)

O zi frumoasa!