| Todoran_Stefania_1998 a întrebat:

Am o problema, nu inteleg apoape nimic la chimie si cand spun aproape e nimic laughing, sunt pe clasa a8a si maine dam test doar din probleme cu reactii chimice.Da ca mi-ati putea da o problema rezolvata si sa mi-o explicati.Ma puteti ajuta? Va roog!

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Pentru metale monovalente ( metale cu un caracter metalic pronuntat) avem :
4Na+O2=2Na2O
4K+O2=2K2O
Metale divalente avem:
2Mg+O2=2MgO
2Ca+O2=2CaO
Acestea sunt reactii de combinare

Pentru metale trivalente avem:
4Al +3 O2 = 2Al2O3
2Cao=2Ca + O2 (reactie de descompunere)

CaOh + HCl= H2O +CaCl2 (reactie de dubla substitutie)

Cu + H2O = CuO +H2( se degaja)

4Fr+O2=2Fr2O ( oxid de franciu, un oxid cu un caracter metalic pronuntat si este amfoter).

NaOH +HNO3= H2O +NaNo3
Co2 + h2So4 este reactie imposibila deoarece se gasesc in stari de agregare diferite si nu poate sa exista elemente cu un carcater nemetalic impreuna cu elemente ce sunt semi-metale ca sulful.