| Mogiojojo a întrebat:

Avand in vedere ca in majoritatea timpului atunci cand visam nu putem deosebi visul de realitate cum stim ca de fapt nu traim intr-un vis?
Ma gandeam ca in mod normal ar trebui sa le putem deosebi dar cei mai multi nu putem.
Sa va dau un exemplu: am avut un vis in care visam ca visez (deci vis in vis in vis) ca am cumparat sos pentru paste si m-am trezit din vis si m-am dus la frigider sa caut sosul si nu era niciun sos dupa care m-am mai trezit odata si de data asta credeam ca m-am trezit de-a binelea pentru ca vorbeam ceva cu maicamea dar de fapt m-am trezit si din acest vis si eram confuza si asteptam sa ma trezesc si din acest vis dar se pare ca nu m-am mai trezit desi mi se parea ca ar fi trebuit si m-am dus la frigider din nou sa vad daca chiar am luat sos.
Deci aparent ultimul vis din care m-am trezit m-a adus la realitate, dar doar aparent.
Aveti experinte de genul, adica vis intr-un vis in alt vis? Daca da, asta nu va da de gandit?
Daca sunteti printre cei care nu isi dau seama in ce lume traiesc?

Răspuns Câştigător
| CatalinB11 a răspuns:

Visul nu il putem deosebi de realitate deoarece in vis constiinta, logica si simturile sunt "adormite". Cu toate acestea, daca exista stimuli, fie ei interiori sau exteriori, simturile pot fi trezite imediat, in functie de intensitatea excitatiei. Conform teoriilor formulate de cei care au studiat acest lucru, atunci cand visam, nu avem control asupra materialului care ni se deruleaza sub forma imaginilor. Creierul alege sa isi faca de cap cu imaginile si trairile pe care noi le-am integistrat, fie ele constiente sau inconstiente. Constiinta este dezactivata, nu analizam ce ni se intampla ci, pur si simplu, suntem proprii nostri spectatori, si nici macar de acest lucru nu ne dam seama. Logica iese din calcul, deoarece, de cele mai multe ori visele nu urmaresc un fir narativ sau o insiruire logica a actiunilor. Simturile pot participa si ele intr-un anumit procent, la procesul visului. Spre exemplu: atunci cand visam ca suntem in cadere de pe o cladire inalta, in acel moment, o mana sau un picior este posibil sa fie in miscare, sa cada de pe perna sau de pe marginea patului. Dar daca nivelul excitatiei este mai mare, spre exemplu ne lovim sau auzim o fluieratura puternica atunci ne vom trezi.

Deci, este putin probabil sa fim constienti ca visam deoarece activitatea creierului in timpul somnului foloseste doar o mica parte din activitatea potentiala a creierului. In schimb, atunci cand suntem in stare de veghe, ne putem usor da seama de acest lucru. Faptul ca ratiunea ta, in momentul cand te-ai trezit, a pornit mai greu, este ceva normal. Mai ales daca te-ai trezit dintr-un somn adanc.

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Visuri, neica!". E afirmatia cu care uneori ma intimpina sotia mea cand ii spun despre un vis frumos, sau cand visez cu ochii deschisi. ☺
Vis in vis am avut. Atit. Dar de fiecare data a fost o experienta interesanta.
Interesanta e si flozofia asta a ta - viata e un vis din care ne vom trezi cindva.

| Mogiojojo explică (pentru cristi202):

Nu toti oamenii sunt in vis, doar unii dintre noi, un fel de realitate simulata.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand pentru ca exista vise lucide (vise în care suntem perfect constienti ca visam). Si in al doilea rand stim ca nu traim intr-un vis pentru ca o parte a creierului care ne controleaza constiinta de sine (sau ceva de genul) e activa cand esti treaz si inactiva cand visezi(in afara de atunci cand visezi lucid, de aia si suntem constienti ca visam).

| Mogiojojo explică (pentru CostinAlamariu):

Asta inseamna ca daca in momentul asta visam nu ne putem da seama pentru ca constiinta de sine e inactiva. Right?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mogiojojo):

Da, dar exista masini care detecteaza activitatea neuronala deci poti sta linistit/ă laughing

| Mogiojojo explică (pentru CostinAlamariu):

Ce vrei sa spui?

| StrongHeart a răspuns:

Am avut experiente de genul asta, chiar multe si chiar de curand, multe din visele astea erau foarte neplacute.
Tu visele astea le-ai cataloga in general vise urate sau frumoase?

| Mogiojojo explică (pentru StrongHeart):

Oricum. Ideea era ca eu cred ca traim intr-un vis (unii dintre noi).

| StrongHeart a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu,nu traim intr-un vis, trebuie sa realizezi asta.
Exista o lume aici si o lume acolo.In lumea de aici ai un corp fizic, in lumea de acolo nu ai, asta e diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, in vis nu vezi naumite tipuri de detalii, precum daca te uiti la un ceas, de mana sau de perete, nu vezi limbile/mnumerele ceasului, sau le vezi dar nu se misca.
alt exemplu, e ca nu vezi fetele exacte ale oamenilor, ci doar stii ce persoana e cu tine in vis, dar fata exact nu o vezi.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Eu le vad fetele oamenilor in vis.

Da. Cel mai mult am avut vis în vis în vis în vis. A fost una din cele mai profunde experiențe mentale avute fără suport extern (substanțe psihotrope). Am simțit că am fost în mai multe lumi.
Mi-a dat de gândit pe tema "De câte chestii e capabil creierul uman, ar fi bine dacă am învăța să îl controlăm și comandăm mai mult".
De visat, visăm și cu ochii deschiși. Raportările noastre la tot ceea ce ni se întâmplă sunt tot ca niște "vise", e pură imaginație, asemeni viselor din timpul somnului. Imaginație, realitate, spune-i cum vrei tu. Nu greșești. Câteodată se confundă, câteodată sunt indivizibile, câteodată pare că nu au legătură, dar nu sunt niciodată sisteme izolate.
De dat seama poți să îți dai seama, în schimb nu poți știi niciodată dacă îți dai seamă că ți-ai dat seama. Exact ca în vis.