| LittleLady a întrebat:

Citeam despe Sfinx si piramide si acolo scria ca in jurul celor 3 mari piramide+Sfinxul mai sunt niste piramide mici care se mai numesc si "Piramidele Reginelor".Ei bine,asa ca si idee,desi nu sunt prea convinsa,egiptenii erau adeptii bogatiei. Ganditi-va ca daca lor le trebuia o piramida drept mormant,atunci in viata de zi cu zi cum o duceau? probabil nu erau asa maestuosi si in ceea ce privea viata reala,poate ei punea mai mult accent pe "viata vesnica".
Astept pareri, poate ne legam de subiect... o seara frumoasa!

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Oamenii de rand probabil traiau intr-o saracie destul de mare. Acolo tot ce conta era faraonul. La constructia acelor piramide au murit probabil sute de muncitori care lucrau in niste conditii foarte grele. Nu era deloc usoara viata pentru omul obisnuit.

| suffarstar a răspuns:

Piramidele nu erau folosite musai ca morminte. Erau folosite in mai multe scopuri. Gandeste-te ca piramida lui Keops este situata exact la mijlocul Deltei Nilului, cu o eroare de doar cativa centimetri! Latura piramide(care e de fapt o curba concava) masoara exact 365 de coti sacri si 6 degete! Adica fix cat are un an 365 de zile si 6 ore. Egiptenii erau buni matematicieni si astronomi, ma indoiesc ca unicul scop al piramidelor era sa slujeasca drept mormant al faraonilor.
Citeste "Taina tainelor din piramida lui Keops " de Vasilica Moisescu.
Oricum, egiptenii erau bogati si aveau multi sclavi.
O parere spune ca piramida a fost construita de un anume Toth Atlantul, care se pare era un fel de zeu. Exista 13 tablite de smarald, in care se povestesc aceste lucruri. Sunt foarte bine pastrate, insa sunt date spre citire continutul a doar zece dintre ele.

http://templulsecretelor.blogspot.ro/......thoth.html

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

In viata fizica aveau tot ce se putea avea, daca se stergeau la fund cu matase, iti inchipui.