| Anonimgirltpu a întrebat:

Imi puteti da exemple de sinteze de functiuni pornind de la alcani si alchene? Va rog!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Alchene : ch2 = ch2 + hoh rezultă Ch3 - Ch2 - OH ( adiție), la hidrocarburi nesaturate adiția este cea mai ușoară sinteză pentru obținerea unor produși cu grupări funcționale. se poate lua în calcul orice structură ce conține o dublă legătură
alcani : modalitate de a adăuga grupări funcționale este simpla și cunoscuta reacție de substituție