| Bibicu_Jessy_1990 a întrebat:

Hi TPU! Imi puteti spune reactiile de arderea pentru : alcani, alchene, alchine, arene. happy Thanks!

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Alcani:
CnH2n+2 +(3n+1)/2 O2 -->nCO2 +(n+1) H2O + Q
Alchene:
CnH2n + 3n/2O2 -----> nCO2 + nH2O +Q
Alchine:
ex: C2H2+3/2O2--->2CO2+H2O+Q

Din cate stiu eu arenele nu dau reactii de ardere, doar oxidare.

| MarianAlexandru17 a răspuns:

E greu la scoala nu?

| Bibicu_Jessy_1990 explică (pentru MarianAlexandru17):

Eu sunt la filologie... iar noul profesor de chimie, imi cere ce nu am mai facut pana acum sad
si nu! nu e grea! atata timp cat iti dai silinta si nu dormi la ore.
desi nu vreau sa invat de pe manulale din 2000, lumea este intr-o continua schimbare, vreau sa stiu lucruri noi
din pacate scolile din Romania nu-mi pot oferi asta...