| heyromania a întrebat:

Intrebarea este: Care credeti ca sunt mai drepti ortodocsi sau romano-catolicii. Va rog nu folositi cuvinte discriminatorii. Raspuns simplu.

Răspuns Câştigător
| bamse a răspuns:

Raspunsul simplu ar fi nici unii.

Istoria religiilor zice asa: Pana la 1054 exista Biserica crestina. Dupa aceasta data, Marea Schisma, s-a format Biserica catolica.Iar cei care au vrut sa continue la fel ca si pana atunci, fara un papa suprem care nu poate gresi niciodata, s-au numit ortodocsi, adica calea cea dreapta, ei neschimband nimic din filozofia de viata crestina de pana atunci.

Daca ai fi pus intrebarea care este religia crestina autentica, ortodoxa sau catolica, atunci iti raspundeam cea ortodoxa.

Insa atentie. Una e sa ai un concept bun, alta e aplicarea lui. Nu inseamna ca daca mama ta e buna si tu esti bun. Bravo tie ca ai o mama buna, insa tu trebuie sa meriti sa te numesti asa.

In viata ai doua cautari. Una teoretica, cand cauti o filozofie de viata care ti se potriveste, si alta practica, cand aplici filozofia de viata. La partea practica toti ne impiedicam de egoism. Deci nici unul nu poate fi drept, nici un om.

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu un cult sau o denominatiune ne da mantuirea, ci o relatie personala cu Dumnezeu.Trebuie sa Il primesti in inima ta ca Domn si stapan sa accepti jertfa Sa sa primesti iertarea de pacate sa ai partasie cu El in fiecare zi prin rugaciune si citirea Bibliei(Cuvantul lui Dumnezeu)sa-ti schimbi modul de viata,atitudinea, sa faci fapte bune, sa umbli in ascultare de Dumnezeu.Atunci vei fi un adevarat copil de Dumnezeu si vei primi siguranta mantuirii in inima ta.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Răspuns simplu.

| cristi202 a răspuns:

Bunicul meu era ortodox, iar bunica catolica, ambii convinsi de ceea ce credeau. Insa in familia lor era o armonie si o dragoste perfecta, asa cum trebuie sa fie in casa unor credinciosi Nu cred ca asta conteaza, cine e mai drept, ci conteaza sa ne iubim uniipe altii. Asta a fost chiar porunca lui Hristos pentru noi. Atit. Daca cauti sa vezi cine e mai drept, cine e mai bun, te afli pe o pista gresita. "Dumnezeu ii cunoaste pe cei ce sunt ai Lui" spune Biblia, si El are oamenii lui si la ortodocsi, si la catolici.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Discriminatoare e intrebarea ta! Desi, ceva imi spune ca habar n-ai ce inseamna "discriminator". Iti place doar asa...cum da din coada.

| wales a răspuns:

Contează denominația? Aşa crezi tu? Dumnezeu dorește să faci voia Lui:

'' Nu orisicine-Mi zice: "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri.'' Matei 7:21.

| danut a răspuns:

Eu cred ca nu exista decat un singur OM dreapt, Domnul Isus Hristos, iar noi toti celalti din orice fel de dominatiune NU SUNTEM drepti de nici un fel ci o gloata de pacatosi.

| MMihai a răspuns:

Întrebarea aparține unui copil mic, și prost! Dacă ai 1 milion de oameni sunt și proști și deștepți între ei. Pe glob sunt multe milioane de romano catolici și multe milioane de ortodocși. Este o întrebare tipică unui copil mic și prost între 4 și cel mult 10 ani de tipul cine sunt mai deștepți românii sau nemții? Unde sunt femeile mai frumoase la români sau la unguri? Etc.

| georgesur a răspuns:

@Kerli,are! Cei care pun astfel problema/intrebarea il au ff mic.

| nutepriveste21 a răspuns:

De ce trebuie sa judecam oamenii dupa apartenenta religioasa? Fiecare individ are specificul lui in functie de temperamentul sau,cei sapte ani de acasa, educatia si anturajul pe care il frecventeaza. Idea ca poti fi mai drept mai cinstit sau mai vrednic in functie de religia din care faci parte apartine unor minti bolnave care vor sa semene vrajba intre confesiuni. Nici capii bisericilor nu doresc cu adevarat o armonie deplina, pentru ca o contopire a ideilor si principiilor urmate de o eventuala unificare a celor doua religii ar putea duce la,, concedieri'' importante in randul clericilor.

| DBlack a răspuns:

"Daca dumnezeu ar fi vrut sa existe religie, ar fi creat una de la bun inceputuri "

| AlexSM86 a răspuns:

Nu religia te face mai drept. Religia are 2 meniri: una buna (sa-ti dea speranta si sa te calauzeasca) si una rea (sa poti fi controlat mai usor), dar religia nu e decat o haina care il acopera pe om si dupa cum bine se stie nu haina il face pe om, cel putin pentru oamenii adevarati!

| bogdan_5596 a răspuns:

Acuma depinde si cati dintre ei au facut armata si au habar de pozitia drepti, cel mai simplu raspuns,nu cred in mii de religii cum nici dumnezeu nu a lasat porunca despre asa ceva, adica tu fi greco-catolic si tu musulman, suntem o apa si un pamint si nu trebuie sa facem discriminare ca de aici iese cu bataie

| lplostonyou a răspuns:

De cand se catalogheaza dreptatea dupa apartenenta religioasa, asta nu am putut sa o inteleg niciodata.Si unii si altii cred intr-un singur Dumnezeu, toti avem pacate mai mici sau mai mari.

| sensa a răspuns:

Din cate stiu dumnezeu e numai unul.dc exista oare mai multe religii? din punctul meu de vedere niciunii nu-s drepti.religia mi se pare o forma de.manipulare.care se foloseste de dumnezeu pentru a reusi sa-si atinga mai usor scopul

| Gorillaz a răspuns:

Ortodocsii tongue mai si ivne de la "drept"

| Dildau a răspuns:

Eu nu cred in niciuna.

| Kerli a răspuns:

Ce legatura are coeficientul de inteligenta cu religia?

| Viviannnnnna a răspuns:

Catoliciistraight face sunt mult mai civilizati si mai educati decat ort tonguelaughing si sunt ort straight face

| TeruoSan a răspuns:

Martorii lui Iehova!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca budistii.

| bianca_5356 a răspuns:

Nu conteaza ce religie esti, doar sa crezi in Dumnezeu. Asta este cel mai important lucru din viata

| ramonawilliamforever a răspuns:

Pai asta nu o poti spune, o poti simtii...fiecare isi simte religia in moduri diferite si nu pot fi considerati unii mai drepti ca altii.