| WholeWorldTeam a întrebat:

De ce romano-catolicii se închină invers?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Poate și ei își zic, asemănător ție, că ei își fac crucea cum trebuie și ortodocși o fac greșit.
Nu cred că este ceva foarte important modul în care se face crucea.

Se poate raționa și de maniera, că după „Marea Schismă din 1054", au vrut să difere unii de alții.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Marea_Schism%C4%83

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Și asta cum vine "invers"?

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Noi ne inchinam sus, jos, umarul drept, umarul stang.
Ei se inchina sus, jos, umarul stang, si apoi cel drept.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este o traditie (regionala) mai veche, ambele fiind la fel de vechi.

| sitărescu a răspuns:

Unul din motivele pentru care ortodocșii se închină de la dreapta la stânga, este pentru că Hristos șade de-a dreapta Tatălui.

La romano-catolici nu știu care e explicația, sper că nu pentru că "lumina" lor vine din Apus.

| AlleSiAtat a răspuns:

Singura explicatie este faptul ca ei au niste reguli pe care trebuie sa le respecte (cum ar fi asta). Este un protocol si trebuie facut, la fel ca si alte,, obiceiuri'' din religia noastra. happy
Numai bine! ♥