| GalinaBlanca a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Daca Papa este Capul Bisericii Catolice (De fapt Capul Bisericii esteeste Hristos-dar asta se pretinde el a fi) atunci de ce Greco-Catolicii nu tin Pastele deodata cu Romano-Catolicii? Ar trebuii conucatorul lor sa faca in asa fel incat sa fie Pastele deodata.Sau pentru ei invie Hristos de 2 ori? De ce greco-catolicii tin deodata cu ortodocsi?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Asta arata ca nu este unitate in invatatura lor, iar Cristos a spus ca intre adevaratii slujitori ai lui Dumnezeu trebuie sa fie unitate in invatatura indiferent unde s-ar afla pe pamant. Efeseni4:13-16

| 4b a răspuns:

Pastele meu este Hristos si nu sarbatoarea in sinewinking

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Fiecare Biserică Catolică are propriul ei calendar, propriile tradiţii, propria ierarhie, propriile canoane. Astfel, Bisericile Catolice Răsăritene au calendar răsăritean, Liturghie răsăriteană, cultivă o tradiţie răsăriteană. Au ritul lor, care este ritul răsăritean.

Unitatea Bisericii Catolice nu înseamnă uniformizare. Dimpotrivă, felurimea riturilor şi tradiţiilor particulare ţine de bogăţia Bisericii Universale, ea merită cultivată şi este cultivată.

Unitatea Bisericii înseamnă trei lucruri:
-o unitate de credinţă. Toţi catolicii cred în aceleaşi adevăruri de credinţă
-o unitate de conducere. Toţi catolicii, de orice rit, au acelaşi cap văzut, care este Papa.
-o unitate sacramentală (o singură comuniune).

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns (pentru GalinaBlanca):

De ce credeţi asta?

| BogdaneluluI a răspuns:

Greco-catolicii sunt ortodocsi care il recunosc pe Papa ca fiind capul Bisericii, din cauza ungurilor care i-au obligat pe ortodocsii din Transilvania sa treaca la catolicism.
Deci, sunt ortodosci, dar il recunosc pe Papa.

| ecateryn a răspuns:

Omule Papa nu pretinde ca este capul bisericii Catolice el a fost ales pentru a reprezenta biserica Catolica.

Răspuns utilizator avertizat
| ecateryn a răspuns (pentru GalinaBlanca):

El este capul Bisericii Catolice si doar Catolice dar nu el s-a pretins cap al Bisericii ci a fost ales dupa cateva criterii.